Bowling

Autor

Bowling je kuželková hra, kterou si naše rodinka dopřává při příležitosti milých setkání s přáteli, jako zpestření oslav. V bowlingu máme i jakousi rozlučkovou tradici s kamarádem našich dětí, jenž u nás tráví každoročně pár prázdninových dnů. Při bowlingu se většinou báječně pobavíme, zasmějeme, zasoutěžíme. A to nás a naše děti vždycky moc baví. Občas vyrážím na bowling s pracovním kolektivem. Tato hra zaručuje akční zážitky.

Historie

O tom, že hru s kuželkami hráli už ve starověkém Egyptě nebo starém Římě, se zmiňuje řada historických textů a hlavní důkazy nacházíme v kresbách dávných umělců, jímž se podařilo předchůdce dnešního bowlingu zachytit. V Anglii se roku 1366 díky králi Edwardovi III. přemístila pozornost z tehdy moderní lukostřelby právě na hru s kuželkami. Oblíbenosti se těšil bowling i za Jindřicha VIII.

Do Ameriky se hra dostala s anglickými, holandskými a německými osadníky. Pravidla bowlingu se postupem století proměňovala a přizpůsobovala nárokům nadšených hráčů. Původně se hrála hra s devíti kuželkami, teprve v počátcích 19. století přibyla do bowlingu desátá kuželka. V září 1895 byl v New York City založen Americký bowlingový kongres, vydává první oficiální bowlingová pravidla. V roce 1923 se konalo první mistrovství amatérů, od té doby se pořádá každé čtyři roky. V roce 1952 vzniká FIQ, mezinárodní bowlingová federace.

S hrou samozřejmě začali muži, teprve později byla tato zábava dopřávána i dívkám a ženám.(Jako téměř v každém sportu). Začátkem dvacátého století se zakládá Ženský národní bowlingový kongres, takže časové zpoždění za tím mužským kongresem není tak markantní…

Pravidla

Jsou celkem jednoduchá. Hru tvoří 10 kol, tzv. frame.

Pomocí koule, která je vyrobená ze směsi gumy nebo plastu (ty první, historické byly dřevěné) a má otvory pro zachycení prsty, shazuje hráč kuželky, jež jsou seřazené na konci dráhy. Když se hráči podaří srazit při jednom hodu všech deset kuželek, nastává tzv. strike. Druhý hod potom nehází a přichází hrát další hráč. Za každou kuželku, kterou hráč bowlingu shodí, dostává 1 bod. Pokud se hráči povede strike, k hodnocení dalšího framu se mu připočítají ještě body z následujících dvou vypuštění. Povede-li se alespoň druhým hodem shodit všech deset kuželek, nastává tzv. spare. V posledním (desátém) kole se po spare hází ještě potřetí. Za jednu hru je možné získat maximálně 300 bodů.

Bowlingová centra najdeme po celé republice, v současné době zažívá bowling stále větší oblibu, jako sport pro společenské události, firemní setkání.

Koule jsou značené čísly a barevně rozlišené. Čísla na koulích udávají jejich váhu v librách. Některé, lehoučké, mohou použít k házení i děti.

Na dráhu je nutné vstupovat pouze ve speciální obuvi, kterou hráčům většinou provozovatel bowlingu bezplatně půjčuje.

Před několika lety, kdy byl náš mladší syn ještě opravdu drobné děťátko, přesto se chtěl této hry účastnit spolu s námi, využili jsme možnosti vysunout po stranách dráhy zátarasy, které bránily hozené kouli, aby spadla do žlabu. Některá bowlingová centra nabízejí i tuto možnost.

Chodíte na bowling? A baví vás? Podělte se o své zážitky při tomto oddechovém sportu.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na