Nechcete chodit pěšky? Kupte si běžky!

Autor

Leden přeje zimním sportům. Mnozí vyrážejí na hory sjíždět větší nebo menší kopečky, někteří si najdou čas pro bruslení, spousta z nás dává přednost běžkám. Na běžkách se skvěle zahřejete, takže se nemusíte balit do mnoha vrstev svetrů a péřových oteplovacích souprav. Na běžkách si vylepšíte kondičku. Milovníci přírody se mohou při sportu skvěle kochat.

Nemáte běžky? Choďte pěšky. Nebo si běžky pořiďte, zima je v plném proudu!

Historie běžkování

Historie běžeckých lyží je úzce spojená s historií prvních sjezdových lyží. První běžky se pravděpodobně vyvinuly ze sněžnic, které se v průběhu věků zužovaly a protahovaly. Jistotou je, že první běžky byly ze dřeva a už v 16. století se na nich tu a tam proběhl odvážný sportovec.

Ještě v první republice se ujímá výraz SKI (známe především z filmu Krakonoš a lyžníci).

 

Fotky pořízené z časopisu JAS 1932. Lyžařské závody v Štrbském Plese. Závodníci závodili na 50km.

Běžky

Dnešní běžky už nejsou univerzální, ale dělí se do kategorií podle možností využití. Rozeznáváme běžky sportovní, turistické, rekreační, fitness (reprezentované např. řadou BALANZE od ATOMIC). Jiné běžky si pořídí sportovec na upravené běžkařské tratě a jiný typ maminka na mateřské, která na běžkách tu a tam vyrazí do přírody mimo běžeckou stopu.

Délka lyží

Obvykle se doporučuje 10 -25 cm nad výšku lyžaře. Dobré je konkrétní lyže ještě konzultovat s obsluhou obchodu, kde běžky kupujeme, pro bruslařský způsob lyžování jsou vhodnější kratší lyže.

Šířka lyží

Sportovní běžky, které budou využity v upravené stopě, bývají široké okolo 45 mm, některé i míň, rekreační typy běžek jsou širší, než 47 mm. Čím je lyžař těžší, tím potřebuje tvrdší lyže (mnozí výrobci udávají doporučenou hmotnost lyžaře na konkrétní typ lyží).

Šupiny

Šupinami jsou opatřené jen některé běžky. Skluznice lyží jsou opatřené šupinami pro ježdění na těžším mokrém sněhu. Šupiny se lehce zařezávají do sněhu a brání proklouzávání. Pro prašan jsou běžky se šupinami naprosto nevhodné. Běžky se šupinami se nemažou klasickými vosky.

Boty na běžky

Musí být především pohodlné a nemohou promrzat. Boty na běžky se vyrábějí v různých tipech – nízké, vyšší, univerzální, lehké… Nutné je boty v klidu vyzkoušet, prošlápnout.

Běžecké hole

Délka lyžařských holí se liší ve způsobu využití běžek. Pro klasický způsob běžkování jsou vhodné hole o 30 – 35 cm menší, než je výška postavy lyžaře, pro bruslařský způsob ještě kratší. Čím delší lyžařské hůlky, tím se lyžař při lyžování více zapotí.

Běžecké vosky

Většina vosků se vyrábí z ropných derivátů. Vosky slouží k ochraně skluznice. Bez vosku se skluznice špatně klouže. Na výrobku bývá uvedená i teplota a podmínky, do kterých je konkrétní vosk doporučen.

Bundy na běžky

Bunda na běžky má být lehká, ale odolná proti větru, vodě a neměla by zadržovat na lyžaři pot. Nejhodnější jsou bundy s impregnovanou vrstvou chránící proti sněhu a dešti (např. softshellové bundy). Bundy na běžky jsou vhodné i pro využití při celoroční cyklistice.

Kalhoty na běžky

Lehké nebo zateplené, voděodolné, volnějšího nebo úplého střihu. Měly by obsahovat reflexní pruhy.

Co s sebou

Mobil, teplý čaj v termosce, čelovku, obinadlo nebo ještě lépe KPZ (krabičku poslední záchrany), příp. fotoaparát.

Už jste byli letos na běžkách? Dejte tip, kam vyrazit a co s sebou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *