Paintball – odreagujte se!

Autor

Možná jste o paintballu už někdy něco zaslechli. Pokud toužíte po bližších informacích, je dnešní článek ušitý (nebo nastřelený) přímo pro vás. S prosbou o představení paintballu se dnes obracím na pana Filipa Výmolu – šéfredaktora a majitele největšího portálu o paintballu a aktivního hráče.

Představte nám paintball. O jaký sport se jedná a jaká jsou pravidla tohoto sportu?

Paintball je rychlá a fyzicky poměrně náročná adrenalinová hra, v níž je cílem označkovat – vyřadit všechny hráče v soupeřově týmu. Vždy proti sobě stojí dva týmy, které čítají pět hráčů. Existují i různé modifikace, kde proti sobě stojí různý počet hráčů – u nás je velmi oblíbený formát „trojiček“, tým tedy čítá tři hráče. V USA se pořádají série turnajů, se sedmičlennými týmy. Nejběžnější formát je však tým s pěti hráči. Hráči k označkování soupeřů používají zbraně, kterým se odborně říká značkovač (z angl. marker). Značkovače potřebují ke svému provozu stlačený vzduch nebo CO2, které se plní do tlakové láhve. Tlaková láhev se potom přišroubuje do značkovače. Další nezbytnou součástí je zásobník, který se taktéž připevní ke značkovači.

Pravidla se mohou mírně lišit, záleží na jednotlivých soutěžích a typu her. Na pravidla dohlížejí speciálně proškolení rozhodčí, kteří fungují jako v jiných sportech. Dohlížejí na časomíru (opět se liší dle typu hry), kontrolují hráče, zda-li opravdu dostali zásah, jestli jej nesmazali atp. Za každé porušení pravidel dávají rozhodčí penalizaci.

Nejdůležitější jsou pravidla bezpečnostní, na které také dohlížejí rozhodčí. Hráči musí mít vždy nasazenou masku, na hlavni značkovače musí mít umístěn speciální návlek, proti nahodilému výstřelu, značkovač mohou používat pouze tam, kde určí organizátor turnaje. Porušení těchto pravidel se přísně trestá a hráč může být z turnaje i vyloučen. Otázka pravidel a bezpečnosti je poměrně obsáhlé téma, a proto bych raději doporučil vyhledat a přečíst na internetu.

Paintball se hraje na rovném travnatém nebo turfovém hřišti, s nafukovacími překážkami, které je navíc zabezpečeno vysokou sítí, zabraňující kuličkám, aby vyletovaly mimo prostor hřiště.

Hřiště na military paintball jsou různá, většinou se však jedná o les.

 

Odkud paintball pochází?

Existuje více variant, odkud může paintball pocházet. Jedna je z USA a druhá z Austrálie, avšak obě jsou velmi podobné. Farmáři používali dříve podobné značkovače, k značení svého dobytku. Jejich stáda čítala velké množství kusů a pro větší přehlednost se používalo barevné značení. Jednou je napadlo, že by to „značkování“ mohli zkusit i proti sobě a tím vlastně vznikl první turnaj v této hře.

Pro koho je tento sport určený?

Tento sport hrají miliony lidí po celém světě bez rozdílu věku, pohlaví, barvy pleti, národnosti… Paintballová komunita je otevřena úplně každému. Ta česká není výjimkou.

Co se týká zdravotního stavu, je to horší. Paintball, ač se to na první pohled nezdá, je velmi fyzicky náročný sport a nedoporučuje se hrát lidem, kteří mají problémy se srdcem.

Jak se liší millitary paintball a sportovní paintball?

Military paintball se většinou snaží napodobovat hru na válku. Hraje se v lesích v budovách, hráči se snaží dostat do různých objektů a hry trvají i celý víkend. Hraje se také pouze „na zásah“ tzn. že kulička se při zásahu nemusí rozbít. Opět ale záleží na organizátorech her, jaká pravidla si domluví.

Sportovní paintball je nefalšovaný sport. Hraje se na speciálních hřištích, jak již bylo zmíněno nahoře. Ve sportovním paintballu se kulička musí vždy rozbít a soupeře označkovat.

 

Kdy je tento sport nebezpečný a čím?

Paintball sám o sobě nebezpečný není. Je zakázán jakýkoliv fyzický kontakt mezi hráči, povinné jsou ochranné masky, jsou určená pravidla atd. Bohužel, existují i takoví hráči, kteří tato pravidla porušují, a dochází k různým úrazům (i z nedbalosti). Tady bych vzpomenul “rádoby hráče” kteří střílí „všude a po všem.“ Opravdový paintballista to nemá za potřebí a ví jak se chovat a zacházet se zbraní, která je v nesprávných rukou velice nebezpečná.

Jak se připravit na svoji první aktivní účast v paintballu?

Je to sport jako každý jiný a proti malé bolesti se asi připravit nedá (úsměv).

Kdy vznikla Česká paintballová liga a jak si vedeme se zahraniční konkurencí?

Česká paintballové liga se u nás hraje už od devadesátých let. Od té doby samozřejmě prošla spoustou změn a inovací. Vystřídala se na ní spousta hráčů i týmů, kteří dnes působí i v zahraničí. Výsledkem evoluce české ligy je dnešní podoba. Vysoká úroveň hráčů, týmů a technického vybavení. V současné době se hraje ve dvou divizích, dohromady přibližně 19 týmů, což podle mě na tak malou zemi není vůbec špatné. V porovnání se zahraničím si vedeme velice dobře, ale vše je úměrné počtu obyvatel. Co se týká týmů, na začátku května získal jeden z našich týmů – Rampage, první místo v profesionální divizi na evropské soutěži Grand Tour v Benátkách. Dokázali porazit i nejlepší týmy z Evropy, což je perfektní výsledek a mělo by se o něm vědět.

Jak jste se k paintballu dostal Vy osobně a co Vás k paintballu přivedlo?

U mě to s paintballem z počátku nic moc společného nemělo. Brigádně jsem si přivydělával správou webů. Jedenkrát mě oslovil majitel místního hřiště, zda-li bych jim mohl spravovat web. Samozřejmě jsem na to kývnul a po nějakém čase přišla i nabídka si tento sport vyzkoušet. Bavilo mě to, parta v místním klubu byla perfektní, a tak nic nebránilo tomu, přijít příště zase.

Co Vám tento sport dává?

Především odreagování. Jestli vás něco trápí, běžte na paintball. Perfektně se odreagujete! Dál také nové přátele, kontakty, zážitky atd. V paintballu je potřeba rozhodovat rychle a ve stresu a to je v dnešní uspěchané době výhoda, pokud se to naučíte. Mě to paintball naučil a je to pro mě velká výhoda v osobním životě. Takhle to má spousta hráčů.

Jak reaguje Vaše rodina a přátelé na tuto Vaši sportovní zálibu?

Všichni už si asi zvykli. Známí se po víkendu vyptávají, jestli jsme někde hráli, jak to dopadlo atd. A když se o paintballu zmíním někde, kde mně neznají, tak jsou lidé překvapení a vyptávají se, jak to funguje atd.

Kam se mohou naši čtenáři vydat za dalšími informacemi o paintballu?

O tom jak si vede Česká paintballová liga se mohou čtenáři přesvědčit na http://cpl.paintballinfo.cz. Popřípadě mohou kontaktovat přímo mě na mailu: redakce@paintball-online.cz

Mnohokrát Vám děkuji za zajímavé informace a přeji hodně sportovních úspěchů a spokojenosti v osobním životě.

Jak se vám, milí čtenáři, líbí paintball? Máte chuť tento sport vyzkoušet?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na