S Jiřím Stolínem o Bungee Jumpingu

Autor

Známe ho všichni, ale jen málokdo z nás by si doopravdy troufl – skočit. Bungee Jumping. Čím člověka lákají nevšední zážitky? Snad svou neobvyklostí, překonáváním vlastních hranic, vzrušením?

Možná si někdo z vás naplánoval právě na léto svůj první seskok z mostu, věže nebo z jiného vysokého místa, samozřejmě na zajištěném laně. Než seskočíte, přečtěte si náš dnešní rozhovor s mužem, který už seskočil 500krát.

Jmenuje se Jiří Stolín a je provozovatel Bungee Jumpingu na nejvyšším mostě v ČR.
Pane Stolíne, kdo Vás přivedl k Bungee Jumpingu, za jakých okolností, jak je to dlouho?

Již v 17 letech jsem si skočil z jeřábu v 3. ročníku střední školy, ještě tehdy na Máchově jezeře. V té době mne Bungee Jumping natolik okouzlil, že i můj třídní profesor předpověděl, že se tím jednou budu živit. A měl pravdu (úsměv).

 

Co pro vás znamená adrenalinový zážitek?

Určitě dobrodružství, touha poznávat, touha předvádět se, dělat show (salta, exhibice, předávky).

Vyzkoušel jste ve svém životě i jiné adrenalinové sporty?

Ano – Snowkiting, Tandem z letadla, Downhill, Lední hokej (osm let jsem byl brankář za Stadion Liberec, dnešní Bílí Tygři).

Vedete si v evidenci i svůj počet seskoků na laně?

K dnešnímu dni mám něco okolo 500 seskoků, takže ano vedu (úsměv).

Seskočil jste z Žižkovského vysílače v Praze. Vzpomenete si, co Vás k takovému nápadu přivedlo?

Touha být v téhle republice něčím výjimečný. Mým vzorem byl A. J. Hackett z Nového Zélandu, jež skočil z Televizní věže v Aucklandu ze 190 metrů, jehož seskok i techniku jsem vlastně okopíroval. Kdyby v České republice byla vyšší televizní věž, určitě bych z ní chtěl jako první skočit.

Jaké typy seskoků existují a čím se tyto typy liší?

V Bungee Jumping existuje spousta typů seskoků, ale veřejnosti je dostupných vlastně jen pět. Skok za nohy popředu a pozadu, skok za postroj popředu a pozadu a seskok v tandemu. Jinak sami skáčeme za ruce, za záda (na paragána), předávky, salta vzad a vpřed atd.

 

Komu byste Bungee Jumping doporučil?

Každému kdo si chce vyzkoušet adrenalinový sport a nechce riskovat. Bungee Jumping jako nebezpečný pouze vypadá, ale technologii bungee lan, jež v současné době používáme, je bezpečnější než u konkurenčních firem. Lana mají technickou certifikaci u Germany TÜV a sekundární jištění, což např. konkurence v ČR nepoužívá.

V čem spočívá příprava před skokem?

Vlastně musíte být jen zaregistrování, zajistit si oblečení do postroje k seskoku, projít technickou přípravou (pokyny atd.) a pak přichází na řadu vlastí seskok.

Pro koho je Bungee Jumping nevhodný?

Určitě pro epileptiky, lidi po operaci srdce (před seskokem dochází totiž vinou stresu ke zvýšené srdeční činnosti), pro lidi čerstvě po operacích, osoby s mozkovou vadou…

Při jakém počasí se skáče a kdy lépe neskákat?

Jako jediní v ČR provozujeme Bungee Jumping a Kieneovu Houpačku za každého počasí. Naši instruktoři jsou vyškoleni k práci i v extrémním počasí.

Kde Vás naši čtenáři najdou, kam si mohou přijít skočit?

V současné době nás najdou na nejvyšším mostě v Čechách, každý víkend od dubna do konce října, na mostě přes řeku Hačka u Chomutova ve výšce 62 metrů.

Jak vnímá Vaše rodina Váš neobvyklý, nebezpečný způsob života? Mají o Vás Vaši blízcí strach?

Můj život není vůbec nebezpečný, vlastně je nebezpečný jako každého jiného člověka, jenž řídí automobil. Daleko nebezpečnější je jízda autem, na motorce nebo chůze po městě. Ze začátku se maminka docela bála, ale zvykla si. Vždycky mi sice říká „dávej na sebe pozor“, ale to by nebyly maminky, aby se nebály.

Z čeho máte strach Vy?

Válka, to že lidská chamtivost dokáže dovést nevinné lidi na kraj války, připravit je o domov a přesvědčit vlastní lidi, že je správné válčit preventivně, to je to smutné, z toho mám strach stále. Že nějaká země v duchu svých vlastních ekonomických zájmů zatáhne naši zemi a jiné nevinné lidi z jiných zemí do války.

Děkuji Vám za ochotné zodpovězení mých dotazů. Přeji ještě mnoho vzrušujících i prostě krásných zážitků.

Více o Bungee Jumpingu zde: http://www.bungyjump.cz/

One comment

  1. Díky za rozhovor ze zákulisí. Zajímalo by mě, jaký typ seskoku pan Stolín preferuje (pro sebe) a jaký doporučuje druhým zažít. Protože vím, že neskáče bungee jen z most, ale i z jeřábů. A předpokládám, že toto v Chomutově je tedy jeho práce? https://www.impresio.eu/zazitek/bungee-jumping-chomutov A co seskoky v Harrachově? To dělá konkurence? A nakolik kvalitně a spolehlivě? Zdravím, L

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *