Vánoční zastávka s Petrem Urbanem

Autor

Petra Urbana, kreslíře vtipů a sportovce (především sáňkař – účastník zimních olympiád v Calgary a Albertville a atlet) v jedné osobě, znáte asi všichni. Mně se podařilo zkontaktovat pana Urbana krátce před vánočními svátky. Jak už u mě bývá pravidlem, často potkám ve správnou dobu člověka, kterého asi potkat mám. Tedy jsem se v čase příprav dnešního rozhovoru potkala online u PC s panem „Kmetem“ a o chystaném článku jsem s ním pohovořila. Co následovalo, bylo moc fajn. Díky panu „Kmetovi“ jsem se ocitla tento týden v obraze, že „pan Urban vaří na Primě v pořadu Prostřeno“. Proto jsem ve čtvrtek vaření známé osobnosti shlédla.

Možná jste někteří viděli, vařilo se v domě kreslíře, ve Smržovce v Jizerských horách. Pan Petr Urban dle mého názoru dokázal, že oplývá umem nejen kreslířským a nadáním sportovním, ale také kuchařským, organizačním a dovede báječně pobavit společnost. Protože je čas Vánoc, i pořad byl situovaný do vánoční atmosféry.

Ale teď už k našemu rozhovoru, pojďme nahlédnout společně pod pokličku osobnosti, jakou je pan Petr Urban.

Jak se daří Petrovi Urbanovi v předvánočním čase?

Jsem trochu na nervy, probíhalo vysílání pořadu Prostřeno na TV Prima, které se točilo s předstihem a čekám, jak hodně budu proklínán. Jinak se těším na klídek, pohodu a další věci, které by měly Vánoce přinést.

Jaké to je vyrůstat ve slavné sáňkářské rodině?

V každé rodině, kde se generačně motá kolem něčeho, je úplně přirozené vyrůstat v tom, co je rodině vlastní, vůbec to člověk nevnímá jako něco výjimečného.

Byl jste už jako malý kluk tvořivý, veselý, sportovně založený, třídní bavič…?

Jako malý kluk jsem byl tvořivý, ale zároveň bojácný – připosraný a tvořivý. A také tichý. O svém dětství a vlastně o všem, co mě poznamenalo v životě, tak o tom píšu v knížce Pivrncova bichle, kterou jsem vydal u příležitosti svých padesátin.

Co pro Vás znamená sport?

Sport je pro mě zásobárna dobré nálady, náhražka boje o holej život a adrenalin zároveň.

Kolik let je Rudovi Pivrncovi?

Rudovi je od narození padesát. Letos jsem ho dožil a konečně ho chápu.

Co máte s kreslenou postavičkou Rudou Pivrncem společného?

Do této doby sem tam něco, teď když je mi padesát, mám s ním společného jen to horší.

Kde čerpáte inspiraci pro své kreslené vtipy?

Nevím, ale asi mi bylo shůry dáno a já jsem za to vděčný!

Co Vy a politika, neplánujete svými kresbami poukázat na nešvary v naší politické scéně? (Tento dotaz mi pro pana Urbana poslal pan „Kmet“)

Někdy se chystám, ale stále čekám, až ji pochopím, je to zatím problém, až tak hnusný prasárny nechápu.

Čím Vám učarovaly Jizerské hory a proč žijete právě zde?

Žiju tady a budu určitě až do smrti, narodil jsem se tady, válí se tu kosti mých předků, stojí tu i jejich stavby, Smržovka je můj domov.

Jak strávíte Vánoce a konec roku 2010?

S příbuznými i kamarády, samozřejmě ve Smržovce, kdo tu nebydlí, tak za námi přijede, a to je moc fajn!

Panu Petrovi Urbanovi děkuji za milé odpovědi na moje zvídavé otázky. Přeji krásný vánoční čas, rozloučení s letošním rokem takové, jaké má v plánu a do následujícího roku 2011 hodně zdraví, tvůrčího elánu a osobních úspěchů.

Rovněž děkuji panu „Kmetovi“ za spolupráci na rozhovoru se známým sportovcem a kreslířem.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na