Záchranná stanice pro zraněné živočichy

Autor

Dnes bych vám chtěla představit člověka, kterému není lhostejný osud zraněných živočichů a jehož pracovní náplní je handicapovaným zvířatům pomáhat. Osobností, jenž si se mnou pro náš web popovídala je pan Luboš Vaněk, vedoucí Záchranné stanice pro zraněné živočichy v Pátku.

Náš rozhovor doplňuji překrásnými fotografiemi s popisky, které dokumentují činnost záchranné stanice.

Kojení malých srnčat

Pane Vaňku, jak dlouho působí Vaše záchranná stanice, kde se nachází její sídlo a kde v republice najdeme další odběrová místa?

Záchranná stanice působí již od roku 1984 a stala se i jednou ze zakládajících Národní sítě záchranných stanic, která koordinuje záchranu živočichů po celé České republice. Hlavní sídlo stanice je v Pátku u Poděbrad, ale v jeho okolí se nacházejí i další odběrná místa, v Choťánkách, ve Staré Boleslavi, v Mladé Boleslavi a v Kněžmostě. V Kojicích je vybudována stanice pouze pro veverky. Pokud však naleznete kdekoliv v České republice zraněné zvíře, vždy existuje záchranná stanice, která se o něj postará.

Jaké je poslání a hlavní cíl Vaší záchranné stanice?

Hlavním naším cílem je především poskytnutí první pomoci zraněným živočichům, jejich léčba a následné vypuštění zpět do volné přírody. Velkou měrou se věnujeme ekologické výchově nejen dětí ale i široké veřejnosti. Snažíme se podporovat volně žijící živočichy aktivní ochranou a zachováním biodiverzity například budováním hnízdních plošin pro čápy, ochranou hnízd nebo záchrannými transfery.

S jakými odborníky a s jakými organizacemi spolupracujete?

Spolupracujeme s odborníky z veterinární praxe zaměřenými především na volně žijící živočichy a ptáky, veterinárními klinikami, Českou společností ornitologickou i s vědecko výzkumnými organizacemi, například Mendelovou univerzitou v Brně nebo Karlovou univerzitou v Praze, dále pak s Nadací na ochranu zvířat, státní správou a dalšími ochranářskými organizacemi.

Orel mořský zraněné křídlo

Jak mohou občané pomoci zraněnému zvířeti, které objeví v přírodě?

V první řadě je velice důležité zhodnotit danou situaci, posoudit, zda zvíře naši pomoc skutečně potřebuje. Pokud si nejsme jisti poradíme se s odborníky například ze záchranné stanice, kteří vám ochotně poradí a domluvíte se s nimi na dalším postupu. Můžete dané zvíře, které je zraněné nebo nemocné, umístit do papírové krabice a převézt do záchranné stanice nebo si ho pracovníci vyzvednou sami. Tady bych rád upozornil i na to, že v současné době existuje legislativa na ochranu určitých druhů (zvlášť chráněných živočichů), která přesně stanoví, že takovýto živočich nemůže zůstat v péči kohokoliv z nás,ale musí být ihned předán do záchranné stanice.

Přibližte našim čtenářům příběh některého zvířete.

V naší stanici se setkáváme s velkým množstvím zvířat, proto by příběhů mohlo být nepřeberné množství. Vyberu proto jeden, který skončil hezkým koncem, což je pro nás vždycky zásadní úspěch. V loňském roce jsme přijali samce orla mořského, který měl poraněné křídlo a nebyl schopný lovu. Odchytili jsme ho ve velice vyčerpaném stavu, proto bylo nejprve nutné dostat ho do odpovídající fyzické kondice. Byla mu naordinována nitrožilní výživa, která musela být ještě podpořena podáváním probiotických preparátů. Po rekonvalescenci mohlo být přistoupeno k operaci zánětu zápěstního kloubu. Bohužel veterinární lékař navrhl amputaci celého křídla, my jsme však trvali na svém a chtěli jsme provést odoperování zánětu. Po dlouhé péči a ještě jedné operaci orel dosáhl stavu, kdy mohl být vypuštěn zpět do volné přírody.

Jste vedoucí stanice. Co Vás k této práci přivedlo, čím je pro Vás zajímavá?

Už jako dítě mě to vždy táhlo do přírody, do polí a do lesů. Společně s kamarády jsme neustále žili s okolní přírodou. Doma jsme chovali spousty zvířat, a tak se vztah k nim vyvíjel sám. A s prvními opuštěnými zvířaty, jako byla třeba kuna či poštolka, se můj vztah k jejich ochraně zlomil a přerostl v něco, co mě již nikdy neopustilo a čemu jsem zatím obětoval vše.

Krmení mladé kukačky obecné

Vaše stanice pořádá přednášky a exkurze pro školy. S jakým ohlasem z řad mladých se setkáváte?

Doslova bych řekl, že jsme nyní přímo na roztrhání. Máme někdy přednášky a exkurze i několikrát do týdne. Myslím, že mohu říci, že i s velkým ohlasem. Děti většinou ocení kontakt s živými zvířaty, kdy se dostanou do jejich úplné blízkosti, mohou se jich dotknout a mohou tak i blíže poznat něco z jejich života. Vždy nás velice potěší, když se třeba zase za rok vrátí.

Mohou Vaši stanici navštívit i rodiny s dětmi? Jaká zvířata jsou u Vás aktuálně k vidění?

Ano, samozřejmě nás mohou navštívit. Lepší je ale vždy dopředu napsat na náš email nebo zavolat. Často jsme totiž celý den na výjezdech pro zvířata. Přímo u nás ve stanici můžete vidět pár vyder říčních, orla skalního, kalouse ušaté, puštíky obecné, sýce rousného, sýčka obecného, veverku obecnou, výra peruánského, výry velké a v současné době zde máme několik malých srnčat, mládě muflona a prasete divokého, ti se volně pohybují po naší zahradě. V každém ročním období se u nás můžete setkat s jinými druhy zvířat.

Jak dlouho u Vás zvířata zůstávají, než jsou vypuštěná zpátky do přírody?

Vždy se snažíme, aby u nás zvíře zůstalo co nejkratší dobu, ale vše záleží na míře zranění a na konkrétním druhu. Takže je to zcela individuální, někdy je to pár dní, někdy i měsíc.

Kojení opuštěného ježka východního

Vracíte uzdravená zvířata pokaždé do míst, kde byla nalezena?

Snažíme se je vracet tam, kde byla nalezena. Často to ovšem nejde, třeba i z důvodu nebezpečí, které může na zvíře číhat. Vypuštění v místě nálezu je velice důležité například v hnízdní sezoně, kdy samička krmí mláďata, nebo i z důvodu znalosti daného prostředí zvířete.

Vypouštění uzdraveného káněte lesního

Jakým způsobem mohou občané přispět pro zvířata v nouzi?

V současné době se potýkáme hlavně s nedostatkem financí, proto je pro nás největší pomocí finanční podpora. Lidé mohou přispět formou DMS v kampani Zvíře v nouzi, pro naši stanici ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI POLABI na číslo 87777 nebo přímo finančním darem na č. účtu 20183-487798359/0800. Jednou z možnosti je i adopce živočicha přímo v naší stanici, seznam najdete na našich webových stránkách www.zachranazivocichu.cz nebo se můžete ozvat na email vanek.l@seznam.cz. Za jakoukoliv pomoc velice děkujeme.

Děkuji za příjemný rozhovor. Záchranné stanici pro zraněné živočichy v Pátku a všem záchranným stanicím, které pomáhají zachovat naši přírodu skutečně živou a v co nejlepším stavu přeji hodně úspěchů při všech akcích. Velmi si vážím všeho, co děláte!

2 comments

  1. Dobrý den,

    od včerejška máme doma ptáčka, možná je zraněný, nevím, v noci skrehotal. Byl nalezen vcera na betonových schodech na hlavním nádraží v Bakově nad Jizerou. Máme ho doma na chodbě ve velké otevřené krabici bez vika má vodu s namočenou housku. Prosím o kontakt do Kněžmost či Mladé Boleslavi, klidně kdykoliv volejte na můj telefon 732932299 Petr. Děkuji za pomoc a čekám na kontakt na ZS nebo mi prosím zavolejte co nejdříve. Děkuji Petr

  2. Hezký večer, nevypadá to, že by ve vašem okolí nějaká stanice byla. Alespoň mi to nic google nenašel. Zkuste zavolat do stanice na Praze 8, snad vám poradí. Tel. 773 772 771

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *