Kouzlo podzimu

Autor

Podzim se mnoha lidem nelíbí, venku se ochladí, občas zaprší. Ale podívejme se na podzim i z druhé strany. Příroda je krásně zbarvená, nastává čas babího léta, kvetou poslední podzimní květiny, které vnesou něco pozitivního do nevlídného počasí. V sadech dozrává ovoce a děti sbírají kaštany a žaludy pro zvířátka na zimu nebo tvoří různé koláže z listí. Ptáci se chystají na dlouhou cestu do teplých krajin. Pro děti nastává čas znovu vykročit do nového školního roku s hlavou plnou zážitků z končících prázdnin. Mezi mraky občas vykoukne sluníčko a ukáže svou poslední sílu svých paprsků, co může být krásnějšího?

Hospodyňky musí zpracovat ovoce a zeleninu, abychom měli v zimě dostatek vitamínů. Právě podzim nám dává největší úrodu ovoce a zeleniny. Tyto produkty pak zavařujeme, děláme marmelády, povidla, různé zeleninové směsi a saláty, nakládáme zelí, houby, vyrábíme mošty a různé šťávy a sirupy. Nesmíme zapomenout ani na muže, kteří s vypětím všech sil sbírají švestky na svou oblíbenou slivovici.

Barevnost podzimu se projeví i na oblečení, které v tuto dobu oblékáme. Většinou se zaměříme na hnědou, žlutou a červenou, tedy na barvy, které toto období provází. Je pravda, že se musíme více oblékat, objevují se první rýmy a různé virózy. Ale nic není tak zlé, jak to vypadá, vždyť mnohem horší je suchá nebo blátivá zima, holé stromy bez sněhu. Podzim má určitě své kouzlo, už jen tím, že je barevný, slavíme svátek sv.Václava, kdy se na mnoha místech konají hody a různé oslavy. Prostě krása podzimu je nenapodobitelná a snažme se ji vnímat všemi smysly. Co může být krásnějšího než babí léto ojíněné pavučinami, na které dopadají paprsky podzimního slunce.

A pokud opravdu nemá někdo podzim rád, tak se může těšit na jaro, které bývá veselejší než podzim. Ale i malíři rádi malovali podzimní krajiny, kde se mísily barvy, jež zlatily paprsky slunce. I procházka v dešti má své kouzlo a komu se podzim nelíbí, může si přečíst zajímavou knihu, luštit křížovky, hrát stolní hry, sledovat seriály a filmy v televizi nebo uplést svetr na zimu. Čas můžeme trávit u kávy nebo čaje s někým, koho milujeme nebo s přáteli a zpříjemnit si nevlídný den. Člověk si musí najít i v nepříznivém počasí určitou zábavu, která mu zlepší náladu. Užijte si krásný, pokud možno snad i slunečný podzim, a doufám, že Vám nějaká ta kapka nepokazí náladu.

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na