Minitvoření: Papírová hodovačka

Autor

Velikonoce jsou za rohem a ač se právě možná koukáte na sněhové závěje, pojďme se začít chystat na tyto jarní svátky. Možná dokonce právě proto. Dost bylo bílé barvy, dost bylo hnědé, která ji ubláceně střídá. Vezměme si různobarevky a pojďme tvořit!

Další díl tvoření pro nejmenší bude opět o jednoduchém nápadu, který by měl děti nejen bavit, ale také rozvíjet jeho jemnou motoriku, fantazii, trénink barev a zkoušku různých jednoduchých tvořících technik a praktik. Průvodkyní vám dnes bude čerstvě tříletá Růženka.

Pomůcky:
bílý papír, barevné papíry, vodovky, nůžky a lepidlo

Jako první si nastříháme proužky – ozdobné mašle na hodovačku. Nabídněte dětem škálu barev, ať si vyberou, které chtějí na pomlázce mít. Šířku proužků se pokuste trochu pohlídat předmalováním jejich trasy na papíře, děti se tak mohou učit střihat (přibližně) podle linek. Určitě nepojedou zcela přímo, ale to samozřejmě také nevadí. Různé délky proužků – mašlí asi zajistí děti samy, rozhodně jim v tom nebraňte. Mašle se také nemusí vázat rovnoměrně!

Nyní bude nejnáročnější část, ale překvapivě ji opravdu zvládnou už i celkem malé děti. Já jsem překládání proužků nazývala dosud „harmonikou“, nicméně Růženka výsledek přejmenovala na „schody“. Po maličkém kousku: na jednu stranu, na druhou stranu, každý kousek – schod nemusí být zrovna stejný, což opět není na škodu ani na opravování.

Pletení bude zřejmě na rodičích, někdo může použít více „proutků“, ale stačí i klasický trojitý copánek. Větší děti se do toho mohou pustit s náhledem pod ruce rodičů také.

A už jdeme na oblíbené lepení: mašlí, papírů, rukou, podložek, vlasů… Plánem je, aby hodovačka měla směr „mašlí“ do všech stran, jako když se s ní mrská. Lepíme jen konec mašle! Zbytek volně „šlehá“ do vzduchu. Některá mašle může klidně překukovat i z papíru ven.

Nakonec nějaké to okolí. U nás to byla travička namalovaná vodovkami. Dítě se zaujme jinou činností, odtrhne se od lepidla… Malovat lze i další jako sluníčko, kytičky, vajíčka a další jarní dekorace.

Krásné jaro plné láskyplného tvoření, přátelé!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *