Na co se těším

Autor

Hned ráno, když jsem otevřela oči, věděla jsem, že tenhle den bude výjimečný. Začíná volný víkend a skrz okno mi přímo do postele proudí sluneční paprsky. Tyhle nepatrné drobnosti mi zlepšily náladu natolik, že i jindy protivné činnosti jako úklid nebo vaření mě najednou hrozně bavily. A celé dopoledne jsem se těšila na to, jak vyrazíme na první, opravdu jarní procházku.

Po obědě jsme navlékli děti do gumáků, přibrali psa a vyrazili se kochat. Nasávali jsme probouzející se zem, vůni hlíny, ve které se rodí nový život a těší se stejně jako my na to, až všechno to dychtící rostlinstvo vypustí ze své náruče. Ve zažloutlé trávě, po níž se válí od podzimu tlející listí, už sem tam vykukují první jarní záchvěvy – trsy sněženek jako něžné balerínky klonící se v elegantních pózách, prorážející špičaté listy narcisů a nalévající se pupeny, které ukrývají hebké kočičky. Při té podívané mi došlo, že se najednou hrozně těším.

Těším se na to, až se všechno bude zelenat. Až vyraší nová tráva a zářivě zelené listy probuzených bříz. Těším se, až dnes šedivá místa, kterými denně chodíme a jezdíme, nahodí pestrý, zářivý hábit. Těším se, až mě slunce bude probouzet každý den. Těším se, až se vrátí vlaštovky a budu moci pozorovat jejich grandiózní vzdušné piruety. Těším se, až se s nimi vrátí i čápi, které budeme potkávat na svých procházkách.

Těším se, až se nebudeme muset každé ráno halit do několika vrstev oděvů, ale prostě jen nahodíme kraťasy a trička. Těším se, až si budu moct k odpolední kávě sednout venku a poslouchat bzukot včel v opodál stojící lípě. Těším se na vůni rozkvetlých lip. Těším se, až budu moct vyprané prádlo pověsit venku, aby mu čerstvé povětří dodalo tu dokonalou vůni, kterou žádná aviváž na světě nedokáže.

Těším se, až si zaplavu v rybníku. Těším se, až začnou růst houby a budeme moct zase po nich pátrat a hledat je schované pod smrkovými větvemi nebo jen tak usazené v mechu. Těším se, až nasbíráme borůvky a naděláme si z nich báječné koláče. Těším se na jarní úklid, až vyženu z domu všechno to zimní pošmourno a zaprášeno. Těším se, až si udělám velikonoční výzdobu.

Těším se, až nechám na jazyku rozplynout první čerstvou jahodu a těším se, až se nacpeme třešněmi. Těším se až si opečeme první buřty a těším se i na první grilování. Těším se, až vyrazíme na první jarní výlet a je mi vcelku jedno, kam to bude. Prostě se nechám překvapit. Je jaro a já se tolik těším na všechno to notoricky známé a možná ještě víc na to neznámé.

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na