Největší řízek

Autor

Ztratila jsem nárok na největší řízek. Měla jsem na něj oficiální nárok téměř dva roky. A nejen řízek, ale i nejlepší část kuřete, nejkrásnější palačinku, největší ředkvičku a nejmenší sterilovanou okurku. Co jsem komu udělala? Co jsem provedla?!

Odpověď je snadná. Přestala jsem kojit. Taky už nejsem těhotná (to byl ten první skororok). Jednalo se o čistokrevnou viditelnou prvotřídní pozitivní diskriminaci. Ale ne jen mojí. Na nejlepší sousto měl, vlastně měla, nárok vždy každá těhotná, nebo kojící v rodině. Což je v pořádku. Pravda, je to trochu diskriminující pro muže, ale oni zase nenosí ani nerodí. Ačkoliv mě napadá, že otec – hlava rodiny – měl vždycky jídlo jako první. A když jsem (jako netěhotná, nekojící – to jsem nemusela nic) roznášela jídlo, maminka vždycky předem věděla, která porce z pekáče patří právě jemu. Takže měl vlastně taky největší řízek.
A také o narozeninách a svátcích. To oslavenec nejen že dostane největší porci, ale má nárok vybrat si slavnostní jídlo, své nejoblíbenější. A ostatní ho jedí také. Nezapomenu na to, když jsem si v dětství vybrala svou milovanou krupicovou kaši a jedli ji opravdu všichni, i hlava rodiny. A že to opravdu není jeho oblíbená bašta. Ale zase se o tom vypráví dodnes.

Mimochodem děti mají přednost vždycky, vždyť jsou ve vývinu. Samozřejmě i hosté mají speciální, lepší, největší jídelní náklad. A pak už jen ti, kdo před sebou mají pracovní pohovor, za sebou náročný den, starají se o dítě s rostoucími zoubky, chystají se posekat trávník, jsou po nemoci, cítí se mizerně, cítí se báječně…

Ať počítám, jak počítám, tak vlastně každý má na našich rodinných obědech tu nejlepší porci, ten nejlepší řízek! Teda, nechápu, jak to ta moje mamka dělá. To ona je ten řízek, co se nejvíc rozdá. Když nepřijde synovec puberťák k obědu, nedá si jeho babička ani sladké knedlíky ani maso s rýží. Od každého má jen jednu porci a neví, na co chlapec po návratu bude mít chuť. Který největší řízek si vybere (mimochodem on má opravdu nejradši ten opravdový řízek). Já si ten svůj právě snědla. I když už nejsem v protekčním kojícím týmu.

Je to tak. Největší řízek je TEN, kdo dokáže každému udělat největší řízek. Snad se to jednou taky naučím.

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na