Prostě proto!

Autor

Když jsem byla malá, bylo u nás jakýmsi nepsaným pravidlem, že na svátek Tří králů se odstrojuje vánoční stromek a likvidují vánoční dekorace. Jak jsem později zjistila, dodržovala to spousta lidí, ale kdykoliv jsem se někoho zeptala, proč to tak je, odpovědí mi bylo „Prostě proto!“

Časem jsem si vypracovala svou teorii, proč zrovna v tento den lidé stromek odstrojují. Že dnešní svátek zkrátka vychází do doby, kdy prostě ty mrchy pichlavé už značně opadávají a v malých prostorech navíc i překáží, což si uvědomíme právě teď, kdy už z nás společně s jehličím ze stromu opadala i předvánoční nálada a silvestrovské rozpoložení.

Proto jsem se rozhodla, že když mi nepřekáží a neopadává, nebudu ho odstrojovat. Odstrojím si ho až v době, kdy já sama uznám za vhodné. Proč dodržovat něco, co je sice hromadně dodržováno, ale bez toho, aby pro to měli lidé nějaký pádný argument? Nemám nic proti tradicím a nepsaným pravidlům, pokud mi jsou řádně vysvětleny. Ale dělat něco jen proto, že se to „prostě proto“ dělá, mi přijde ujeté. A čím jsem starší, tím praštěnější mi přijde jít slepě s davem, aniž bych znala důvod té které poutě.

Kdykoliv tedy narazím na něco, o čem kdokoliv prohlásí, že se to tak dělá nebo naopak nedělá a na můj dotaz „Proč?“ odpoví: „Prostě proto!“ mizím a vypouštím to z hlavy. Ke všem těmto nepravidlům jsem zaujala velmi laxní postoj a o to víc mi jsou milejší ti, kdož sice dělají z pohledu většiny něco výstředního, ale mají pro to svůj vlastní důvod, který ovšem dokážou vysvětlit a stát si za ním napříč veřejnému mínění.

Myslím, že právě tito lidé, kteří dělají něco, co zrovna teď není moderní, trendy a normální, jsou těmi, kdož nás posunují dál a odkrývají jiné, alternativní možnosti a úhly pohledů. Nemusí jít zrovna o výzkum kmenových buněk, ale i o všední běžné věci a úkony. Každý z nás určitě už někdy pozměnil babiččin recept, protože jsme našli ingredienci nebo postup, díky kterému bylo jídlo ještě lepší, ačkoliv babička by nesouhlasila, protože tak to dělala už její babička a „prostě proto“ se to tak dělat má. Každý určitě už někdy na sebe oblékl něco, co se zrovna nenosí, protože se v tom cítí pohodlně, opticky mu to vylepšuje postavu nebo mu prostě dělá dobře barevná kombinace a díky ní má lepší pocit….

Není potřeba dělat to, co dělají všichni jen „prostě proto“. Dělejte to, co vám přijde správné a fajn. Klidně počítejte rovnice jiným způsobem, než vás naučili ve škole, pokud je výsledek správný. Klidně noste fialové punčochy a oranžové šaty, pokud se v téhle kombinaci cítíte dobře. Klidně si nachlazení kurýrujte lákem na okurky, pokud vám to pomáhá. A pokud se někdo bude podivovat, proč to děláte, hlavně neodpovídejte „Prostě proto!“

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na