Pro ty, co chtějí obdarovat malé koledníky méně tradiční nadílkou, jsou látkoví zajíčci jako stvoření. Jejich kapsička je tak akorát velká na to, aby se do ní vešlo pár sladkostí či jiných drobností, možná i nějaký ten peníz.
Návod na ušití velikonočních zajíčků je hodně podrobný, určený začínajícím švadlenkám, těm zručným není zajisté potřeba tolik napovídat a poslouží spíše jako inspirace.
Začnete výrobou šablony – střihu. Na fotografii vidíte tvar zajíčka i s rozměry. Výška k ouškům 18 cm, výška uší 8 cm, šířka 9 cm.
Aby byl zajíček pěkně symetrický, přeložíme si papír (stačí obyčejný kancelářský) na polovinu a nakreslíme si tedy jen půlku šablony, vystřihneme, rozložíme a máme perfektní střih.
Důležitý je také výběr látek. Volte takové, v jejichž vzoru nezaniknou později nakreslené obličeje a nápisy jmen. Moc hezké jsou proužky, kostičky, puntíky.
Jednu z látek přeložte lícem k líci a přišpendlete na ni střih zajíčka. Střih obkreslete s přídavkem 1 cm na šev (event. si již šablonku s tímto přídavkem vystřihněte a pak ji jen těsně obkreslete). Zajíčka vystřihněte. Vzniknou vám dva díly.
Z druhé látky vystřihněte budoucí kapsičku o rozměrech š 9 x v 12 cm. Kapsičku na jednom konci začistíte – ohnete 2x po 1 cm do rubu a prošijete, třeba i ozdobným stehem. Výsledná velikost kapsičky je tedy cca 9 x 10 cm.
Připravenou kapsičku položíte rubovou stranou na líc jednoho dílu zajíčka. Můžete ji přistehovat, ale nemusíte.
Na díl s kapsičkou přiložíte druhý díl zajíčka (lícem k líci) a sešpendlíte.
Po okraji prošijete. Pozor, nesešíváte spodní stranu! Otvorem budete zajíčka otáčet na líc a vycpávat. Ještě než tak učiníte, doporučuji drobné nástřihy oblých oušek do místa stehů (ale nepřestřihnout!), ouška se pak lépe tvarují.
Při otáčení oušek na líc si pomůžete třeba vařečkou, nebo tupou stranou pletací jehlice apod. „Vyrubovaného“ zajíčka přežehlíte. Teď je také nejvhodnější chvíle namalovat mu fixou na textil pěkný kukuč a napsat na kapsičku jméno obdarovaného, pokud ho předem víte.
Zajíčka vycpeme molitanovou drtí, nastříhaným vatelínem či jiným plnidlem (otrubami, třešňovými peckami,…). Nemusíte ho naducat příliš, spíše z lehka.
Nesešité okraje zahneme z obou stran do rubu, díly sešpendlíme a prošijeme na stroji, nejlépe tam i zpět, dobře zapošijeme.
Na úplný závěr vybereme slušivou mašličku a svážeme ouška k sobě.
Co dáte do kapsičky už záleží jen na vás.
Tak ať se dílo podaří a radost koledníků je nefalšovaná!