Vůně prázdnin

Autor

Už už už…už ji také cítíte? Tu opojnou vůni prázdnin, kterou jsme jako děti milovali. Nic se nezměnilo, děti k nim nedočkavě vzhlíží a je umocněna krásným parným počasím. Ano, ve škole jsou již známky uzavřené, zájmové kroužky ukončené, morálka polevuje a uvolněnost vnímají nejen děti školou povinné, i ti školkáčci už cítí, že je pohoda na spadnutí. Mají povolené rochnění se v bazénku, dokonce vítají léto osvěžením v podobě nanuku, melounu a jiných laskomin. Už chybí jen to oficiální se rozloučení a léto může začít.

U nás doma Karolínka každý den škrtá před spaním čárky jako dny zbývající do vysvědčení. Nemůže se dočkat dne, kdy si pro to své první opravdové vysvědčení půjde a školní rok tím ukončí. Stejně nedočkavě jako se těšila, jak usedne do školní lavice, stejně nedočkavě se těší, až se z ní bude moci zvednout.

A já letos poprvé s nástupem do práce prázdniny vítám se smíšenými pocity. Odpadne nám sice dennodenní kolotoč s domácími úkoly, přípravou do školy, zájmovými kroužky, ale zároveň musíme dětem vykrýt dva měsíce volna. K mému překvapení sice své služby nabídla i školní družina, ale tu žádný z rodičů nevyužil. Zřejmě si každý vystačí jen s babičkami, tábory a vlastní dovolenou.

Já se přiznávám, že jsem svého čtyřletého synka Martínka pro strýčka Příhodu přihlásila dvakrát po čtrnácti dnech do školky. Bála jsem se, že babičce můžou dojít síly, a nebo do toho něco spadne a nebudeme ho mít kam dát. Druhá babička je sice jen 70 km vzdálená, ale není zvyklý a nechce spát nikde jen doma. Tak se bojím, že bych o nervy připravila nejen jeho.

Se školačkou takové potíže nejsou. Tady už mi pomoc nabízela i maminka spolužačky, která si jako zaměstnanec školy užívá zasloužených dvouměsíčních prázdnin. Kromě klasických táborových pobytů, pěji slávu na příměstské tábory právě pro méně odvážné děti, ale bohužel bývají až od 6 let. Jak holky vykrýváte prázdniny zvláště s malými dětmi vy? Maminky dětí ze školek mě barvitě líčí prázdninové provozy školek, bohužel ne v růžových odstínech. Hold nejsme všichni ze stejného těsta a někdo ty změny nese hůř a někdo nejhůř. Sama nerada vzpomínám na 18ti denní tábory, na které mě rodiče pravidelně odkládali a já nedokázala pochopit proč mě tím tak trápí. Tak jsme letos naplánovali pro děti společnou dovolenou pod stanem. Ještě nevíme, kde ji strávíme, ale určitě někde u vody. A spolu se známými, co mají obdobně staré děti vyrazíme na Prachovské skály. Pronajali jsme si jednu místní chaloupku jen sami pro sebe a budeme pořádat výlety po okolí. Budeme výlety podle nálady prokládat lenošením u vody, ochutnáváním místní zmrzliny a hlavně si budeme užívat vzácných společných chvilek. Bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic.

Tak teď už si jen přát, aby nám sluníčko přálo a všichni si léta užili plnými doušky. Přeji krásné léto všem na Rodině 21, nechť ho každý prožije ve zdraví a podle svých představ, a když připíše svůj typ či pozvánku na místní akci, budu jen ráda.

Já z výletů minulých mohu jen doporučit na začátku srpna Znojmo a místní slavnosti okurek a začátkem srpna také Chlum u Třeboně, kde je nádherně a celý týden se tu žije vodníky a vodnickým programem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *