Rodinný erb

Autor

Vždycky se mi moc líbily erby. Pokud bych měla vyjmenovat jednu věc, která mi jako nešlechtičně chybí, byl by to zaručeně právě rodový znak. Když jezdíme na hrady a zámky, první, na co padne můj zrak, je znak. Baví mě poslouchat výklady o tom, proč ti měli ve znaku býka a jiní třeba lilii.

Nedávno měl můj syn za domácí úkol, vymyslet erb pro naši rodinu. V první chvíli jsem tomu nepřikládala zvláštní význam, ale jak mě seznamoval s tím, o co vlastně jde, postupně mě to zaujalo a nakonec jsem si řekla, že vás s tím musím seznámit také, protože je to úžasný způsob, jak poznáte očima dětí právě tu vaši rodinu.

Zadání je vlastně velice jednoduché a nepotřebujete k tomu nic víc než jen čistý papír a pastelky, ale výsledky vás můžou překvapit. Nakreslete čistý erb, který bude rozdělený na čtyři pole a pod ním prázdnou heraldickou stužku. Pak vyzvěte své děti, aby ho dokreslily a vybarvily podle následujících pokynů.

  • Pole číslo 1 – Co je charakteristické pro vaši rodinu?
  • Pole číslo 2 – Co jsi zdědil(a) po rodičích?
  • Pole číslo 3 – Nejdůležitější událost vaší rodiny.
  • Pole číslo 4 – Největší úspěch tvého života.
  • Stužka – Motto vaší rodiny

Vzhledem k tomu, že se blíží doba podzimních plískanic a lijáků, kdy se budete víc a víc zdržovat u rodinného krbu, možná tuhle zábavu využijete pro zahnání nudných chvilek. Je zajímavé poslouchat vysvětlení dětí, proč nakreslili zrovna to, co nakreslili a uvědomit si, jak vaší rodinu vnímají právě její nejmladší členové. Můžete také každý namalovat svůj erb a pak porovnávat své vnímaní s vnímáním ostatních.

Mě osobně hodně překvapilo to, co považuje náš syn za největší úspěch svého života. Myslela jsem, že to bude něco, co se naučil nebo známky ve škole či něco takhle přízemního. No, prostě vnímání rodiče 🙂 Ale byla to věc, která vyžadovala odvahu, bylo to překonání strachu z výšek. Myslím si, že spolu hodně mluvíme, a přesto mě dokázal opět překvapit.

Věřím, že i vy se u toho pobavíte a zjistíte spoustu zajímavého. Příjemnou zábavu 😉

Čistý erb ke stažení

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na