Zvítězí dobro či zlo?!

Autor

Hry? Hry na počítač i konzole. Jsou škodlivé? Ne, pokud je hraje někdo, kdo má v hlavě mozek. Pokud ví, že je vše jen hra a že děj na obrazovce není skutečnost a nepřevádí si příběh do reálného světa. Každou chvílí vidíte nějakého magora, který seděl moc dlouho u „kompu“ a pak mu hráblo tak brutálně, že vzal pistoli a šel střílet lidi.

Máme zakazovat hry? Ne, pouze stačí vědět, jestli je hra vhodná pro dotyčného. Bohužel, někdy se stane chyba lávky a člověk najednou při paření fakt brutální střílečky zapomene na realitu, vezme opravdovou zbraň a střílí. A co je nejhorší, nic mu nedojde ani u soudu a později ve vězení.

Proč to ale dělají? Tito lidé trpí často nevyléčitelnou nemocí, přestávají vnímat realitu a skutečný svět, vidí se jako tajní agenti, rytíři, válečníci a další bojovníci nebo monstra. Ovšem pokud hru hraje někdo s nedostatkovým zbožím – mozkem, v tom případě je vše v pořádku a máme šanci, že dohraje hru, vypne počítač a bude zase normální.

Z těchto důvodů má každá hra speciální označení, tzv. Pegi, které určuje od kolika let je hra přístupná (3, 5, 8, 12, 16, 18). Lidé ale stejně nekoukají na přístupnost, a tak popadnou ve 12ti letech hru od 18ti. Na druhou stranu v herním světě poslední dobou prakticky nemají šanci sehnat normální hru. Teď jsou obchody samá krvárna a střílečka. Kde jsou ty časy, kdy hry hrály barvami, sbírali jste penízky, vyhýbali jste se pestrobarevným příšerkám, které vás chtěli utopit džusem. Teď jsou hry plné temna, pistolí a ty roztomilé pestrobarevné příšerky jsou najednou draci plivající žíravinu, která rozleptává určitý druh zbraní a později i vás.

Na druhou stranu, vše by mělo být vyvážené, a tak pokud jsou již zmíněné logické skákačky hrající barvami, musí být i morbidní střílečky z apokalyptických míst plných zombíků. Ovšem co je moc, to je moc. Mluvím o tom, že začínají ony morbidňárny vyhrávat a roztomilé hry mizí, a tak se jednou náš milý instalatér Mario který skáče po želvách a jejich krunýře používá pro odražení dalších nepřátel, ujme zbraně a začne ony želvy odstřelovat.

To co chci napsat je, že hry nejsou špatné, ale je moc těch, ve kterých se bojuje a obyčejné oddechovky skoro vymizely a hry jako Mario už se prakticky nevyrábí. Příkladem budiž i flash hry online na internetu Střílečky: 3659, Oddechovky: 13.

Lidé musí hrát hry, ale jen ty, které zvládnou. Hry byly vytvořeny proto, aby si lidé po práci nebo škole mohli pustit počítač a po celodenní fušce tzv. vypnout a opustit tento svět. Ve hrách se totiž člověk může stát čímkoli od hrdiny, po padoucha nebo monstrum, vybrat si jestli vyhraje dobro nebo zlo.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *