Problémy se zrakem má čtvrtina školáků. Jak odhalit oční vadu včas?

Autor

V Česku trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou. Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku zhruba čtvrtina. Jak odhalit oční vadu u dětí a na co dát pozor?

Šilhání, tupozrakost, krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus – to jsou nejčastější oční vady, kterými trpí děti. Rozpoznat je v nízkém věku dítěte však není nic snadného. Neléčená oční vada v prvních letech života může vést k trvalému a později neléčitelnému oslabení zraku. „Správný vývoj zraku je třeba hlídat již u kojenců. Zrakové funkce u novorozence nejsou vrozené, ale teprve se vyvíjejí. Dítě se jednoduše musí naučit dívat se. Kolem sedmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. U dětí se právě v tomto věku mohou objevit různé refrakční vady, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Drobné a nevýznamné vady jsou dokonce poměrně časté, vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Větší dítě na zhoršené vidění zpravidla rodiče upozorní samo. Jak ale oční vadu rozpoznat u menších dětí? „U menších dětí se horší vidění může například projevovat tím, že chodí blíž k televizi, aby na ni viděly. Děti, které ještě neumějí poznávat obrázky, je třeba sledovat při hře. U předškolních dětí lze zkoušet, poznají-li obrázky z větší dálky, bez problémů by je měly rozpoznat na vzdálenost místnosti se zakrytým jedním a pak druhým okem. Pokud máte nějaké pochybnosti, doporučuji vyhledat dětského očního lékaře,“ popsal Pavel Stodůlka.

Dnešní děti už ve velmi nízkém věku tráví denně hodiny před monitory počítačů či displeji mobilních telefonů a tabletů. Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu tráví už pětileté děti u monitorů či displejů 1,5 hodiny denně. „V předškolním věku počítačové monitory a displeje mobilů a tabletů mohou dětskému zraku opravdu uškodit. Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, doba, kterou u nich tráví, by neměla přesáhnout půl hodiny denně. Důležité je také, aby dítě monitor či displej mělo ve správné výšce a vzdálenosti od očí,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Zásadní je prevence a o zrak je třeba pečovat od útlého věku. „Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku. Prospěje mu více pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny A, E a C. Dále též dostatek omega-3 mastných kyselin, zinku nebo luteinu, které může tělo získat z ryb, ořechů, zeleniny a ovoce. Důležité je také zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.

2 comments

  1. Je to již skoro padesát let, co jsme jezdívali s rodiči v zimě na podnikovou chalupu. Ve společenské místnosti byl umístěn televizor. Mladší bratr mé kamarádky vždy chodíval k televizi tak blízko, že jsme se všichni až divili. Nikomu se to nezdálo divné, jen to bylo dospělými komentováno tak, aby chlapec nestál tak blízko, že ho budou bolet oči. Byl ještě v předškolním období.
    Ve škole se pak rodiče dozvěděli, že je problém se zrakem. Už si nepamatuji, kolik dioptrií měly brýle, ale vypadaly jak „otočené popelníky“.
    A jak se vady odhalí ve škole? Dítě neustále žádá, zda by nemohlo jít blíže k tabuli, že nevidí. Rovněž „na blízko“ je tendence psát pod řádky, dítě řádek prostě nevidí. Stačí doporučit rodičům, aby navštívili dětského lékaře a s jeho doporučení pak zajít k očnímu lékaři.

  2. Dcera má brejličky už od 4 let a nedávno říkala, že už je to její součást a neumí si představit, že by je neměla. Ty doby, kdy nosit brýle u dětí bylo téměř za trest, protože byly spíš praktické než hezké, je pryč. Dnes už jsou tak krásné obroučky, že jsou skvělým módním doplňkem i u dětí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *