Vši útočí

Autor

Napadají především děti, ale i dospělé lidi. Jsou bezkřídlým hmyzem živícím se lidskou krví. Zabydlují se na hlavě a zde se také rozmnožují a kladou svá vajíčka – VŠI.

Veš dětská (pediculus capitis) je cizopasník, s kterým měla většina z nás už někdy nepěknou zkušenost.

Jak identifikuji vši:
Jedná se o bezkřídlý hmyz velikosti sezamového semínka. Má tři páry nohou, průsvitnou (mladí jedinci) nebo hnědošedou barvu (starší cizopasníci). Tento parazit žije na vlasové pokožce. Vajíčka vší se nazývají hnidy a jsou menší, než špendlíková hlavička. Vši kladou své hnidy na vlas těsně ke kůži. Po osmi dnech od nakladení se z hnid vylíhnou nymfy a ty se dále vyvíjí v dospělé parazity. Veš se dožívá cca 30 dní. Za svůj život naklade desítky vajíček.

Jak se přenáší vši mezi lidmi:

Vši se přenášejí z hlavy na hlavu. Ohrožují zejména dětské kolektivy – blízký kontakt, společný hřeben, sponky do vlasů, lůžkoviny, čepice…

Příznaky zavšivení:

Zavšivením dochází k infekčnímu onemocnění vlasové pokožky (pedikulóza). Vlasová pokožka svědí, pálí. Člověk je nucen se často škrábat a následkem škrábání se kůže zanítí.Ve vlasech objeví malá vajíčka (hnidy) a výše popsaný hmyz – vši. Hnidy jsou k vlasu „přilepené“ bílkovinnou směsí, proto je nemůžeme z vlasů vytřepat nebo smýt šampónem.

JAK SE ZBAVIT VŠÍ:

Vyčesávání – pomocí speciálního hřebínku vyčesáváme vši (hnidy se vyčesat nedaří) několikrát denně. Efektivní bývá mokré vyčesávání (s použitím kondicionéru). Vyčesáváním se zbavíme všech nakladených vší za dobu 14 dnů.

Ostříhání – pokud dítěti ostříháme vlasy na kratší, než 1cm, vši v jeho hlavě v takto krátkých vlasech žít nemohou a parazita se lze takto okamžitě zbavit.

Šampón nebo sprej s insekticidem – dají se zakoupit v lékárně nebo v drogerii. Jsou toxické a mohou způsobit zdravotní obtíže.

Kulma a žehlička na vlasy – po vyčesání a ošetření hlavy přípravkem na vši je dobré vlasy vystavit vysokému žáru, který spálí hnidy, které jsme nenašli.

Přírodní prostředky a recepty našich babiček – jsou šetrné k pokožce i vlasům, neobsahují insekticidy.

Odvar z listí z ořešáku – čerstvé ořešákové listy přelít vroucí vodou a necháme vylouhovat. Každý den si tímto odvarem oplachujeme hlavu. Působí rovněž hojivě na podrážděnou pokožku hlavy.

Éterickými oleji

  • 4 lžíce panenského olivového oleje, 2 kapky eukalyptového oleje, 2 kapky levandulového oleje a 2 kapky tea tree éterického oleje vmasírovat do vlasů, na 2 hodiny zabalit potravinářskou fólií. Před umytím vlasy důkladně pročešeme. Po umytí se doporučuje ještě oplach octovým roztokem.
  • 4 lžíce panenského olivového oleje, 2 kapky silice rozmarýnové, 2 kapky silice tymiánové a 2 kapky silice citrónové vmasírovat do vlasů, zabalit potravinářskou fólií. Opět je vhodné důkladně pročesat vlasy dřív, než je umyjeme a oplach octovým roztokem.
  • 50 kapek čajovníkového oleje (k dostání v lékárně nebo prodejně se zdravou výživou) smíchat se 2 lžícemi teplého olivového oleje, nanést na vlasy a pokožku hlavy. Zabalit potravinářskou fólií a nechat působit 2 hodiny. Pak opláchnout a hnidy vyčesat hřebínkem.

Majonézový/olejový zábal – Olejem nebo majonézou potřít vlasy, zabalit potravinářskou fólií a nechat 2 hodiny působit. Vši takto pomřou, ovšem hnidy je potřeba nadále vyčesávat.

Hygienická opatření – Je nutné zabránit zavšivené osobě kontaktu s ostatními osobami (zejména ve školách a školkách). Škola/školka musí o výskytu vší informovat rodiče, aby své děti pravidelně prohlíželi. Ručník a hřeben dítěte, které má vši, uchováváme odděleně od ostatních členů rodiny. Po zbavení se vší vypereme pyžamo, ložní prádlo a ručníky v 90 stupních. Předměty pro vlasovou úpravu pečlivě vydesinfikujeme.

Měli jste vy nebo vaše děti vši? Jaký je váš osvědčený způsob hubení těchto parazitů?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *