V dnešním článku se budeme věnovat ryze ženským obtížím. Některé gynekologické problémy jsou však na muže a muži přenosné, proto přečtení doporučuji i pánskému osazenstvu Rodiny21.
Pochva za normálních okolností
Za normálních okolností má pochva kyselé pH. Obsahuje laktobacily, které ženské pohlavní ústrojí chrání. Při nerovnováze pH v pochvě se tento orgán stává náchylným pro vznik infekce.
Známky zánětu:
Zánět se může i nemusí projevovat příznaky.
- Bolest (často při sexu)
- Výtok
- Pálení, svědění genitálií
- Zápach z pochvy
Náchylnost k zánětům se zvyšuje:
V těhotenství, u kojících žen a v přechodu se často pH prostředí pochvy dostává do nerovnováhy a odolnost vůči infekci se zmenšuje.
- Atrofická vaginitida – u žen v přechodu, vzniká úbytkem ženských hormonů v těle, slábnou stěny pochvy. Pokud se neléčí, může způsobit až srůsty pochvy. Příznaky atrofické vaginitidy: hnisavý výtok a bolest při sexu. Stav vyžaduje lékařské vyšetření (gynekologem), léčba spočívá v doplnění hladiny ženských hormonů do těla.
- Záněty pochvy v těhotenství – nemusí bezprostředně ohrožovat matku ani plod, některé jsou však nebezpečné. Pokud těhotná žena zaznamená známky zánětu – výtok, bolest při sexu, pálení či svědění genitálií, měla by bezodkladně navštívit svého gynekologa a nechat se vyšetřit. Na konci těhotenství se speciálním vyšetřením zjišťuje přítomnost streptokoka v pochvě, pokud je zjištěn, podávají se při porodu antibiotika – zabrání přenosu infekce na dítě a následně poporodním komplikacím u miminka.
- Záněty pochvy u kojících – snížená hladina ženských hormonů, hormonální nerovnováha způsobuje náchylnost pro záněty. Infekci je nutné léčit neprodleně – dodáním ženských hormonů, léčba neovlivní kojení.
Poševní zánět způsobený KVASINKAMI (vaginální mykóza)
Kvasinky milují vlhko a málo vzduchu. V pochvě se za normálních okolností vyskytují, ale zvýší-li se jejich počet nad limit, vzniká zánět.
Příznaky kvasinkového zánětu: bolest při sexu, bílý hustý nebo řídší výtok, pálení při močení, svědění v okolí vaginy.
Léčba: Dle návrhu lékaře, antimykotika, nutno zhodnotit léčbu i u partnera, který nemusí pociťovat žádné obtíže (může trpět tvorbou hlenu v okolí žaludu) a může mykotické onemocnění pouze přenášet.
Poševní zánět způsobený BAKTERIEMI
Dělí se na dva typy:
Infekce způsobená bakteriemi, které nepotřebují kyslík : Nachází se v pochvě i za normálních okolností, pokud dojde k jejich přemnožení, vzniká zánět.
Příznaky: zapáchající šedý výtok, při sexu zvýšená produkce, bolest, svědění.
Léčba: Antimikrobiální léky. Partner není ohrožen, zánět není nakažlivý. Záněty tohoto typu se často opakují.
Infekce způsobená bakteriemi, které potřebují kyslík (některými streptokoky, Escherchia coli) : Zánět vzniká z přemnožení tohoto typu bakterií nebo nákazou z vnějšího prostředí.
Příznaky: hnisavý výtok barvy spíše do žluta, bolest při sexu.
Léčba: Antibiotika často přímo do pochvy. Partner není ohrožen, zánět není nakažlivý.
Poševní zánět způsobený BIČENKOU POŠEVNÍ (trichomoniáza)
Bičenka poševní je mikrorganismus žijící v pochvě a močové trubici.
Příznaky: Velké množství hustého nasládle páchnoucího výtoku.
Léčba: O způsobu léčby rozhoduje lékař. Je (jsou) ohrožen(i) partner(ři) , trichomoniáza se přenáší pohlavním stykem.
Poševní zánět způsobený VLÁKNITÝM LAKTOBACILEM (laktobacilóza)
Zánět je způsobený přemnožením určitého typu poševního laktobacila – vláknitého laktobacila.
Příznaky: svědění, pálení, bolest při sexu, bílý hustý výtok. Příznaky se mohou splést s mykotickým zánětem. Upřesnění diagnózy z laboratorního lékařského vyšetření.
Léčba: antibiotiky, výplachy jedlé sody. Partner není ohrožen.
Zánět Bartholinovy žlázy
Nejedná se o poševní zánět, nýbrž o zánět žlázy v okolí pochvy. Tato žláza vylučuje (při sexuálním vzrušení) sekret. Vývod Bartholinovy žlázy se může ucpat, sekret zůstává ve žláze, dojde k zánětu a vzniká stav podobný abscesu (dutinka vyplněná hnisem).
Příznaky: bolest v oblasti stydkých pysků, zčervenání a zduření.
Léčba: chirurgická, naříznutí, vyčištění. Zánět Bartholinovy žlázy se může vyskytovat opakovaně.
Jak předcházet vaginálním zánětům
Obecně nelze doporučit opatření, jejichž dodržováním by se rizika vaginálního zánětu zcela vyloučila. Nedostatek ženského hormonu se může v těle vyskytnout zcela bez příčin nebo v závislosti na hormonálním cyklu. Pak už je poševní stěna slabší a méně imunní zánětům. Jako prevence možných poševních zánětů lze posloužit tento malý souhrn opatření:
- Pozor na intimní deodoranty, mýdla a sprchové gely. Stále více žen trpí přecitlivostí na tyto přípravky.0
- Pozor na neprodyšné (nejen) spodní prádlo. Umělé tkaniny a přílišná upnutost zvyšují riziko vzniku vaginálních zánětů.
- Pozor na stres. Snižuje imunitu.
- Pozor na dlouhodobé užívání hormonálních preparátů, na výkyvy hladiny hormonů, které většinou nelze předem eliminovat.
- Poševními záněty jsou více ohroženi diabetici (cukr v krvi je „živná půda“ pro kvasinky)
- Pozor na mnoho sladkostí v jídelníčku (kvasinky milují sladké)
Každý příznak nasvědčující o vaginálním zánětu by se měl konzultovat a nechat vyšetřit lékařem. Ten rozhodne o způsobu léčby. Dávkování je nutné dodržovat, dokud lékař doporučí za vhodné.
Vřele doporučuji na zmíněný problém vyzkoušet Wobenzym, který mi zabral.