Zuby II. aneb Jak, proč a čím (u dětí)

Autor

Mnohé se od dob pravěku změnilo, a tak nám již k hygieně úst nestačí rozkousaný kus dřívka, který primitivně připomínal zubní kartáček, ale potřebujeme kvalitní pomůcky, vhodné pro nejen čistotu zubů, ale i zdravé dásně.

Začneme od nejmenších.

Kdy začít čistit zoubky? Přece tehdy, když na vás „vykoukne“ první zoubek! I jeden zoubek může být poškozený kazem, proto je třeba ho očistit. U nejmenších postačí „prsťáček“ (pomůcka nasazující se na prst dospělého) či jen čistý kapesník.

Když má prcek v pusince již větší počet zoubků, zakoupíme první zubní kartáček. Kartáček má být měkký, jemný, abychom jím nepoškodili dáseň a zároveň bylo čištění zoubků příjemné. Když necháte dítko čistit zoubky samotné, bude vám nejspíš do kartáčku kousat, proto budete mít pocit velké spotřeby kartáčků Smile Mělo by být ale samozřejmostí, že děťátko necháte, aby si samo „šmrdlalo“ po zoubkách, ale rodič je ten, který dočistí a dokončí správnou dentální hygienu. Je to stejné jako u utírání zadečku – jako samo nezvládne vykonat tuto činnost, nezvládne si vyčistit zoubky, proto je nutné mu pomoci.

Jakou zubní pastu? Jakoukoliv dětskou! Nechte klidně své zlatíčko, ať si vybere podle obrázku, všechny dětské pasty mají podobné složení, od zubních past pro dospělé se liší většinou chutí, ale především tzv.ppm, což je označení množství fluoridu v zubní pastě (dětem se doporučuje 250-500 ppm, dospělý může mít i 1500ppm).

Kolik zubní pasty? Stačí velikost hrášku, kterou zatřeme do štětin, to proto, aby děti zbytečně zubní pastu neslízly. Pokud svému dítku čistíte zubní pastou, každý den a pravidelně, není potřeba podávat fluoridové tablety. Děti by si neměly zvykat na tabletky již od raného dětství, proč, když stačí čistit zoubky pastou, popř. osolit vodu, ve které např.vaříme těstoviny, solí s fluorem.

Kdy zoubky vyčistit? Platí pravidlo, že ráno čistíme pro krásu, večer pro zdraví. Platí to i u dětí. Ranní čištění zoubků si můžeme dovolit „odfláknout“ ,po noci nejsou znečištěné a taky maminka s tatínkem většinou spěchají;-). Večer se už ale věnujeme zoubkům dostatečně. Zoubky vyčistíme po jídle, před spaním, a pak už nedovolíme nic sladkého, tedy ani čaje či slazené šťávy. Což je problém u malých dětí zvyklých v noci na mlíčko, ať už kojené nebo z lahvičky. Stačí však dodržet zásady správného čištění, a nemusíme se bát. Ono stačí, když dítko u lahvičky či prsu neusne, a po nakrmení třeba jen chvilku bdí, ona to příroda dobře zařídila, že zoubky očistí slinami a tím přispěje ke snížení rizika vzniku kazu.

To, co dáme zoubkům na noc, se nám v dobrém či ve zlém vrátí. Když spinkáme, spinkají i tělesné funkce, a paradoxně „zlobivé bakterie“ mají dostatek času a prostoru konat. Když máme vyčištěné zoubky, nemají červíci na čem stavět, když ale zoubky nevyčistíme, zůstane na nich plak, který je úrodnou půdou pro bakterie a tím i pro kaz.

Stačí jen zubní kartáček? Nestačí. Zoubky totiž vyčistíte pěkně ze stran, ale nedostanete se do prostorů mezi zoubky. A právě tam vzniká nejvíce kazů. Protože je to prostor, kde se usazuje plak, a když ho neodstraníme, zůstane tam, i kdybychom se na hlavu stavěli. Sám se neztratí, nejde vypláchnout, ale musí se mechanicky odstranit. To znamená použít takový mezizubní kartáček, který vyčistí štěrbinu důkladně a neporaní vám dásně. Proto je vhodné vyhledat zubního lékaře či hygienistku, kteří vás naučí, jak správně zacházet s mezizubním kartáčkem a jak správně jím čistit. Znám tříleté děti, které zvládnou správně „zajet“ kartáčkem do mezizubního prostoru, ale většinou jsem pro pomoc od rodičů.

Nejsem zastáncem zubních nití, pokud s ní neumíte dobře zacházet, můžete napáchat více škody než užitku, a když jednou poraníte dítko, byť v dobrém úmyslu, ztratí chuť a vůli k čištění zoubků. Kompromisem zubních nití jsou tzv.flospiky, což jsou pomůcky, kdy je nit natažená na držáku, ale opět je velmi nutné zvolit ten správný a naučit se s ním pracovat.

Příště si povíme, jak na čištění zoubků u větších dětí, školáků a puberťáků.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *