Je menopauza problém?

Autor

S žádostí o rozhovor jsem pro dnešní článek oslovila dvě ženy.

Paní Marie je třiapadesátiletá dáma, administrativní pracovnice, třicet let žije ve spokojeném manželství, raduje se z čerstvě narozeného vnuka a na pohled působí jako šťastná pohodářka, optimistka. Zkrátka bezstarostný usměvavý člověk. Za slupkou věčného úsměvu, která zabraňuje odhalit sebemenší trhlinku možných obtíží v sobě Marie už dva roky ukrývá problém. Lze jej nazvat jedním slovem – MENOPAUZA.

Stejný problém trápí i Evu, čtyřicetiletou prodavačku potravin. Eva je osm let rozvedená, stará se o desetiletou dcerku.

S oběma ženami jsem se nedávno sešla v restauraci a nad vonící kávou jsme si povídaly o problému, jež obě spojuje. Klimakterium neboli menopauza je dříve nebo později životní etapa, která potká každou z nás. Musí skutečně znamenat problém?

Zajímalo by mě, kdy se u vás začaly vyskytovat první příznaky menopauzy?

Marie: Jak bylo řečeno v úvodu, s menopauzou se potýkám asi dva roky. Začala jsem si ji uvědomovat nepravidelnou menstruací, ale zároveň s tímto neklamným příznakem jsem měla i jiné problémy, hlavně s nespavostí.

Eva: U mě nastal problém celkem nedávno, před půlrokem, nedostavila se mi menstruace. V té době jsem měla přítele, byli jsme spolu krátce a já jsem si zprvu myslela, že jsem těhotná. Vůbec mi nedocházelo, že moje reprodukční období naopak končí. Dokázala jsem si představit samu sebe, že budu mít miminko a snad jsem se v skrytu duše i těšila, že si mateřství v pozdějším věku vychutnám úplně jinak, že budu mít více času i na starší dcerku… Prostě jsem snila o něčem, co nebylo.

Kdy vám došlo, že jste v klimakteriu a jak jste se cítily?

Marie: Docházelo mi to tak nějak přirozeně, pomalu. Když jsem si uvědomila, že mám opravdu velmi nepravidelné měsíčky, raději jsem navštívila svoji gynekoložku. Ta mi později moje podezření potvrdila. Jak jsem se cítila? Tělesně čím dál hůř. Psychicky celkem dobře, mám báječnou rodinu, skvělé zázemí a stáří jsem se nikdy nebála. Tělesné příznaky menopauzy mi však chtějí někdy náladu zkazit, ale já se nedám.

Eva: Za gynekologem jsem šla se svým podezřením na těhotenství. Teprve on mi můj sen vyvrátil. Následovalo procitnutí. Necítila jsem se dobře, nechci být takhle brzy „stará“. Myšlenky se neustále stářím zabývaly. Brzy poté mě opustil můj tehdejší přítel a zůstaly jsme s dcerkou samy. Horší, než tělesné příznaky pro mě byla a dosud je psychika.

Pociťujete dodnes nějaké příznaky klimakteria, případně jaké?

Marie: Menstruace jsem se téměř „zbavila“ (smích),to by mi tolik nevadilo. Nejvíc nepříjemné bývají návaly horka, mívám je několikrát denně, pokaždé se přitom velmi zapotím. Často mě bolí hlava, nemohu spát. Hodně jsem přibrala, okolo deseti kilogramů a to se můj stravovací režim nijak nezměnil, na pohyb jsem nikdy moc času neměla. S těmi návaly se mi ani cvičit nechce.

Eva: Mám nepravidelné měsíčky, občas návaly horka, ve chvíli, kdy je to nejméně vhodné, třeba když obsluhuji zákazníka. Cítím se přitom divně. Často jsem smutná, přecitlivělá, nervózní. Jako by mi ujel vlak. Bojím se, že už mě nic hezkého nečeká.

Užíváte nějaké léky nebo potravinové doplňky, které by vaše obtíže zmírnily?

Marie: Léky rozhodně ne. Děsí mě hormony a všechno nepřirozené. Menopauza je součást života, jako puberta a jiné obtížné období, nechci se ládovat léky, když nejsem nemocná.

Eva: Zatím ještě ne, ale můj gynekolog mi do budoucna hormonální terapii doporučoval, nebudu se bránit. Říkal mi, že bych tak mohla i snížit riziko řídnutí kostí a srdečních onemocnění, projevy klimakteria by se tak mohly také zmírnit a to by bylo dobré.

Paní Marii i Evě děkuji za zodpovězení mých otázek a přeji, aby je projevy klimakteria obtěžovaly co nejméně a do budoucna pro ně menopauza neznamenala žádný problém.

MENOPAUZA

Skutečně není nemoc. Jedná se o přirozený proces, který se nedostavuje náhle, ale trvá mnohdy i dva roky nebo více let.

V období menopauzy se postupně přestávají uvolňovat vajíčka z vaječníků a reprodukční cyklus ustane. Toto období přichází různě, mezi 40.-60.rokem věku.

Zpočátku se nemusí dostavovat žádné varovné signály či obtíže. Příznaky klimakteria nejsou u všech žen totožné, řada žen pociťuje různé potíže v různé intenzitě, některé se se stávajícím stavem vyrovnávají (a prožívají jej) hůře, jiné ženy s tímto obdobím nemají emoční ani fyzické obtíže.

Příznaky

 • Nepravidelná menstruace
 • Návaly horka, zčervenání v obličeji, na krku, na prsou
 • Pocení
 • Vysychání poševní sliznice (ztráta zájmu o sex)
 • Podráždění, výkyvy nálad, depresivní stavy
 • Přibírání na váze
 • Větší tvorba vrásek
 • Úbytek kostní hmoty, zvýšené riziko srdečních onemocnění
 • Tím, že vaječníky neprodukují hormon estrogen a progesteron, příznaky menopauzy se projevují stále výrazněji.

Menopauzu většinou odhalí lékař- gynekolog při pravidelních ročních prohlídkách nebo se žena dostaví dříve zkonzultovat příznaky, které klimakteriu nasvědčují. Žena se dostává z plodného období do neplodného. Některé tuto změnu – bez rizika otěhotnění uvítají, jiné prožívají trauma spojené s uvědoměním si stárnutí.

Zmírnění obtíží pomocí přírodních přípravků

Lékař doporučí přírodní podpůrné prostředky většinou v době, kdy se nedostavil úplný útlum produkce vaječníků, žena ještě občas menstruuje a klimakterium je v počáteční fázi.

 • Lékořice – obsahuje rostlinné fytoestrogeny, pomohou zmírnit příznaky menopauzy
 • Sója – posiluje kosti, chrání cévy před sklerotickými změnami, pomáhá předcházet návalům horka a pocení
 • Ploštičník a drmek – urovnávají hladinu hormonů a zmírňují nepříjemné příznaky klimakteria
 • Vápník, hořčík – prevence osteoporózy (řídnutí kostí)
 • Vitamín C – posiluje vlásečnice, zmírňuje krvácení
 • Kloubní výživa – posílení kloubů a kostí
 • Třezalka – proti depresi a výkyvům nálad
 • Flavonoidy – proti návalům a výkyvům nálad
 • Vitamín E – prevence kardiovaskulárního (srdečně-cévního) onemocnění, mohou zmírnit frekvenci návalů

Zmírnění obtíží pomocí hormonálních přípravků

Doporučí gynekolog na základě vyšetření.

Ženám, které nepodstoupily hysterektomii předepisuje lékař často kombinaci estrogenu s jiným ženským hormonem (progestinem), jež je chrání před rakovinou děložní sliznice. Samotný estrogen před tímto onemocněním nechrání.

Hormonální terapie tlumí nepříjemné projevy menopauzy, snižuje riziko osteoporózy a srdečních onemocnění.

Nevhodná pro: ženy, které prodělávají onkologické onemocnění (karcinom prsu a dělohy), při onemocnění (zánětech) žil a emboliích.

V tomto období se doporučuje

 • Dostatek spánku, střídat fyzickou aktivitu s odpočinkem
 • Dodržovat správnou životosprávu, cvičit (vhodné jsou cviky pro zpevnění pánevního dna – prevence inkontinence)
 • Řešit nadváhu, která přispívá k onemocnění kostí a kloubů a srdečně-cévním chorobám
 • Pohybové aktivity na čerstvém vzduchu
 • Zaměřit se na vše, co ženu baví – koníčky, zájmy, radost.
 • Upevňovat především partnerské vztahy – prevence depresí, ventilace pocitů
 • Řešit problémy. Potíže s vysycháním poševní sliznice se dají řešit lubrikačními gely, nebát se komunikovat a nenechávat intimní problémy narůstat (případná konzultace s gynekologem)
 • Pravidelně docházet na preventivní prohlídky
 • Psychické výkyvy, deprese řešit s odborníkem

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na