Renesanční letohrádek v oboře Hvězda. Krásné místo, nenápadně skryté v Praze. Přijdete si tu pomalu jako v Paříži… K letohrádku vede nádherná cesta, odpočinková, jako byste najednou nebyli v největším městě v zemi.
Místo jako takové hezky popsal Pierre Bergeron: „Odtud jsme odjeli si prohlédnout Hvězdu, což je zámek uprostřed parku, který náleží císaři. Zámek je zbudován v podobě hvězdy a má tři podlaží, z nichž prvé a druhé se navzájem podobají; je v nich po šesti místnostech se šesti chodbami, jež je spojují, kdežto poschodí třetí tvoří jediná veliká síň bez jediného sloupu, rovněž ve tvaru hvězdy. Aleje parku jsou převelice široké a je tam velké množství zvěře, mezi jiným divocí tuři nadměrné velikosti a černé srsti.“
(FUČÍKOVÁ, Eliška (ed.). Tři francouzští kavalíři v rudolfínské Praze: Jacques Esprinchard, Pierre Bergeron, François de Bassompierre. Praha: Panorama, 1989. 136 s. S. 62.)
Po vzniku ČSR byl letohrádek převeden do správy Pražského hradu (1918). První zásadní rekonstrukce proběhla v letech 1948–1952 (Pavel Janák). Účelem bylo zpřístupnění objektu pro expozici Muzea Aloise Jiráska. Další rekonstrukce proběhly po etapách v letech 1986–2000. Zpřístupnění renesanční architektonické a historické památky mimořádné kvality širokému okruhu návštěvníků z ČR i ze zahraničí bylo hlavním projektem PNP v rámci programu Praha 2000 – Evropské město kultury.
Dne 25. května 2000 byl letohrádek opět otevřen veřejnosti s expozicí Minulost a přítomnost. Od roku 2017 se zde nachází stálá expozice věnovaná zakladateli letohrádku Ferdinandu II. Tyrolskému a architektuře. Pořádají se zde rovněž sezónní výstavy věnované osobnostem nebo obdobím klasické a moderní české literatury i knižní kultury, pořady, koncerty, konference a společenské události.
Památník národního písemnictví – více info a zdroj
Foto: trz