Průvodce ročním hubnutím – měsíc první

Kdybych vám řekla: „ode dneška za rok změníme svůj život k lepšímu“, jaká by byla vaše první myšlenka? Jak? Proč? Proč teď? Hned vám vše objasním. Dospěla jsem do bodu už takhle nemůžu žít. Celý poslední rok jsem se tak nějak plácala na místě. Deprese byly mým chlebem a smutkem jsem plnila pohár hořkosti. Několikrát jsem měla světlé chvilky, kdy jsem se vrhla na sport a jedla jen mizivé množství jídla. Výsledkem bylo přetrénování a hlad. Jenže život se má žít a já nemůžu čekat, až to jednou přijde. Rozhodla jsem se pro těžší cestu. Napíšu průvodce ročním hubnutím pro ty, co už to vzdali a zdokumentuji svůj vlastní souboj. Dnes začínáme první měsíc. Mohli bychom ho nazvat „Rozhodnutí“.

Nejtěžší bývá první krok. Sundání růžových brýlí. První zvážení. Lékařská zpráva. Cokoliv…Ať už jsme ke svým kilům přišly jakkoliv, dnes si uděláme radost tím, že na sebe pohlédneme s láskou a úctou. Poděkujeme svému tělu, že vydrželo všechny naše životní karamboly a jízdu v zatáčkách s nakloněnou korbou a pohlédneme do příštích chvil s neochvějnou jistotou, že držíme opratě života pevně v rukách. Pousmějeme se nad iluzí snadné změny a dáme si čas. Čas, který si zasloužíme, abychom vydupaly ze země sebeúctu a našly dávnou energii.

V prvním měsíci začínáme tím, že si uvědomíme okolnosti, za kterých jídlo konzumujeme, jeho složení a množství. Budeme sledovat pitný režim. Budeme si to zapisovat do deníčku. Důležité je, abychom také nezapomínaly sledovat svoje pocity, nálady, které ovlivňují i konečnou skladbu jídelníčku (ach ty cukry). A pozor na noční nájezdy na lednici. Nejsme Hunové!!! Ti celé dny cválali na koních bez ohledu na počasí.

Projednou zapomeneme na všechny diety, které jsme zkoušely (masová, rýžová, jogurtová, oddělená, Atkinsonova, šampíčková, „Margitova“, krabičková aj.). Vypustíme i zlepšováky typu – jím jen do 15, sladkosti jen v sobotu, nejím, piju koktejly, apod. Dáme si pozor na pasti – jeden kousek navíc nemůže uškodit, však to spálím (mám měsíčky, jsem těhotná, kojím, mám stres…) nebo přeci to nevyhodím (ne, už nebudu dojídat po dítěti jen proto, že to zbylo). Zapomeneme na farmaceutické berličky. Budeme se držet zdravého rozumu, šestého smyslu, prostě… Jíme s mírou (v mém případě s Amirem).

Předpokládejme, že stejně jako já, máte za sebou úspěchy (několik desít kilo) i neúspěchy (jojo efekt). Jak se máme pohnout z tartarovsky neradostného místa? Začněte si představovat svůj život za rok. Představujte si nějakou scénku, která vás v minulosti bolela. Otočte celý děj ve svůj prospěch. Ve své hlavě si přehrajte krátký film nabitý pozitivními pocity. Skutečná krása a zdraví začínají v hlavě. Nebojte se mluvit o svých pocitech s kamarádkami. Hledejte ženskou podporu. Pokud vás přepadne úzkost, vyplačte se. Nejlépe doma, o samotě. Nebojte se požádat o pomoc dietologa, obvodního lékaře, alergologa nebo dietní sestru. Sežeňte si kvalitní literaturu a pusťte se do čtení. Pokud se vám zdá, že myšlenky střílím jako Švejk z uhnuté flinty, možná máte pravdu. Je toho spousta, co každé z nás bloudí hlavou a těch emocí, těch emocí je tolik…

První úkol zní, křečíci, vyskočte z kolečka! Běhání ve stejném kruhu nikam nevede.

Nadváha a obezita (ať už jde o dietní chybu nebo prosté přejídání) souvisí s naší psychikou. Najděte svoji bolístku a ZAČNĚTE ŽÍT. Dopřejte svému tělu výživu, kterou si zaslouží a více naslouchejte svým chutím (pozor, chuť na celou kačenu se sem nepočítá)…

Měsíc první utekl rychle… V následujícím díle se těšte na „začínáme sportovat“ (s malým překvapením). Možná vás také potěším zprávou, že na jaře vyjde také rozhovor s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou na téma: jíme zdravě – hravě.

Jaké jsou vaše zkušenosti se snižováním váhy? Co bylo pro vás v prvních krocích to nejtěžší? Měly jste podporu svojí rodiny? Pokud vy sami tyto starosti nemáte, budeme rádi, když se podělíte i o zkušenost vašich partnerů a přátel.

Doporučené zdroje informací:
Petr Havlíček, poradce životního stylu, více na: http://petrhavlicek.cz/net/
Deepak Chopra, autor Jak získat ideální váhu, např. na: http://www.martinus.sk/knihy/autor/Deepak-Chopra/ 
Docházkové i korespondenční kurzy hubnutí, klub Diana, více na: http://www.klub-diana.cz/index.asp
Program na změnu životního stylu (FLORA) http://www.priteltvehosrdce.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na