Autem po Evropě II.

Autor

Je říjen. Děti usedají po prázdninách již druhým měsícem do školních lavic. Opakování z předchozího ročníku je již za nimi, nyní se seznamují s novou látkou. Slohy s prázdninovou tématikou jsou již odevzdány a dny se pomalu podzimně krátí. A já si myslím, že je právě čas na krátké ohlédnutí se za prázdninovou cestou.

Druhý den
Rakousko – jezero Plansee

Ještě první den navečer nacházíme nádherné místo na přespání u jezera Plansee, které se nachází již v Rakousku, ve spolkové zemi Tyrolsko, nedaleko hranic s Německem. Ranní probuzení je nádherné. Vidíme zelené lesy, vysoké vrcholky Alp a křišťálově modrou hladinu jezera. Nacházíme krásné místo s pozvolným vstupem do vody a užíváme romantického rána. Děti jako první berou potápěčské brýle a již plavou těsně pod hladinou. My je celou dobu pozorujeme a nečiní nám to sebemenší problémy, protože voda v jezeře průzračná s velmi dobrou viditelností. My s manželem se osmělujeme až později, až když romantické ráno postupuje do horkého letního dne. Voda v jezeře je relativně studená, což zapříčiňuje i nadmořská výška, která je zde cca 1 000m nad mořem. Vysluněni, vykoupáni, najedeni a opět přejezd do Německa.

Německo – zámek Linderhof

Jsme v autě. Zapínáme rádio, abychom se dozvěděli něco o životě našich sousedů. Opětovně, jako předchozí den, hlásí zprávy o uprchlících. Jelikož spousta migrantů chce právě v tomto státě zapustit kořeny, Němci musí řešit i školy, včetně psychologů pro děti. Nemají věru lehkou situaci. My prázdninově naladěni jedeme obdivovat další skvostný zámek, či v tomto případě spíše kouzelnou parkovou úpravu rozlehlých zahrad.

Zámek Linderhof je rovněž dílem „duševně chorého“ krále Ludvíka II. Bavorského a je to jediný zámek, který byl dokončen za Ludvíkova života. Tak to vím a zbytek ještě hodlám před návštěvou zámku předčíst z průvodce, který jsem sestavila na míru těsně před cestou. Hledám ten správný list a ne a ne ho najít. Chvíli se ještě přehrabuji ve vytištěných papírech, které jsem před dovolenou tiskla ve dvou různých dnech, až mi konečně dochází, že do desek jsem na cestu sbalila jen druhou část. Prvních pár dní se tedy budeme muset obejít bez informací z internetu. Ale to vůbec nevadí. Jdeme!

Při pohledu na polohu zámku, souhrnného uskupení poetických květinových záhonů, vodních jezírek a hlavně upraveným pahorkem nacházejícího se naproti zámku, mě Linderhof připomíná rakouský zámek Schönbrunn. Tento dojem ovšem nezahrnuje stavby zámků, protože výše zmíněné zámecké budovy jsou postaveny v různých stavebních stylech.

Na nádvoří pod zámkem, kromě krásné květinové výzdoby obdivujeme rozsáhlé jezírko s pozlaceným sousoším. Pahorek naproti Linderhofu nás přivítá kašnou s chladivou vodou, sochami a hlavně krásným pohledem dolů na námi prošlé nádvoří, které rázem dostává nový vzhled, čemuž dopomáhá i právě zapnutý vodotrysk tryskající z jezírka. Procházíme dále a vidíme vodu v různých podobách. Nejprve míjíme Nepnunovu kašnu a po té fascinující vodopády na severním svahu v zadní části hradu.

Výlet se nám moc líbil, krásu květin nejvíce ocenily dcerky a ta mladší označila tento zámek za nejkrásnější zážitek naší dovolené. Jediné, co nás snad mohlo trochu zamrzet je fakt, že oslavy k výročí 170. narozenin krále Ludvíka II: Bavorského proběhly až o měsíc později a to 25. srpna.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *