Cesta do středu země, srdce a svědomí

Autor

Malá vesnička na Vysočině, která je zajímavá k návštěvě hned z několika důvodů. Mnoha z vás se při neobvyklém názvu hned vybaví asi to nejznámější: Číhošťský zázrak. Ve vsi je ale také geometrický střed Česka. A hasiči.


Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Tento kostel patří k jednomu z nejznámějších venkovských kostelů v naší zemi, právě vzhledem k tomu, že se stal dějištěm Číhošťského zázraku. Jedná se jednolodní gotickou stavbu. První zmínky pocházejí už z roku 1350. Farář Josef Toufar zde sloužil od roku 1948. Kostel je od roku 1958 zapsán v seznamu kulturních památek. 

 

Číhošťský zázrak a komunistická zrůdnost
Během mše svaté se v kostele dne 11. prosince 1949 podle mnoha svědků (devatenáct to potvrdilo i písemně) několikrát pohnul oltářní kříž. Zpráva o zázraku se rychle šířila, což se „samozřejmě“ nelíbilo komunistickému režimu. Tak vznikl vykonstruovaný politický proces, v rámci něhož byl brutálně umučen právě páter Josef Toufar. Ten byl obviněn z toho, že pohyb křížku cíleně mechanicky vytvořil. O jeho několikatýdenním mučení je spousta písemných záznamů a vzpomínek pamětníků. Neteř se dlouhodobě snažila získat o něm nějaké informace po odvedení STB, dočkala se konkrétní informace o něm až roky po jeho smrti.

Páter Josef Toufar
Narodil se  v Arnolci 14. července 1902, pro rodnou ves později psal i kroniku. Už jako dítě si hrál na kněze, ale jinak žil běžný život vesnického kluka, byl nucen věnovat se rodinnému hospodářství. Studium mohl zahájit až po otcově smrti, nastoupil na gymnázium jako „starý žák“: bylo mu 26 let a spolužákům 11 či 12 let. Byl přátelský, pilný a svědomitý. Kvůli učiteli přestoupil v průběhu studia z Německého Brodu do

Chotěboře, kde gymnázium úspěšně dokončil, a poté v Hradci Králové vystudoval teologii. Sloužil v městečku Zahrádka, odkud byl pro „nebezpečné úspěchy“ přeložen na popud komunistů do vesničky Číhošť. Před komunisty často veřejně varoval a především v mladých lidech podněcoval důležitost svobody a demokracie. Zemřel 25.února 1950 ve věku osmačtyřiceti let. V roce 1990 byl u kostela odhalen pomník k uctění jeho památky. V červenci 2015 byly jeho ostatky převezeny z hromadného hrobu v Praze – Ďáblicích zpět do Číhoště a slavnostně uloženy do hrobu.

Výstava na faře

       
Místní fara se využívá pro tábory a v patře je dosti podrobná výstava o páteru Toufarovi. Dozvíte se spoustu informací o jeho životě, o politickém procesu, k nahlédnutí je i kopie spisu STB. Prohlédnout si můžete i osobní věci jako jeho „putovní“ stůl či slovníky.


Geometrický střed země

Několika nezávislými zdroji byl v obci zaměřen geodeticky střed České republiky. Najdeme jej několik set metrů od kostela na zeměpisných souřadnicích 49°44′38″ s. š., 15°20′19″ v. d. Na místě byl v roce 2006 vztyčen pamětní kámen. Nazývá se geometrickým středem, jelikož podle některých odborníků je jedním z geografických středů naší země. 

 

P.S. V obci mají také hasičské muzeum!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *