Hravé tvoření

Autor

Venku je teď  často deštivo, což znamená, že je opět potřeba zabavit děti doma. Přináším vám proto tvoření, kterým se zabaví i školkové děti. Tentokrát si vytvoříme pohádkovou hru, ke které potřebujete jen velkou čtvrtku nebo karton, pastelky, fixy, tužku, nůžky a lepidlo.

Nejprve si rozmyslete, o čem by hra měla být. Já jsem zvolila klasické pohádky, ale můžete si vytvořit jakoukoliv – dinosauří, zvířátkovou, s dopravními prostředky… Záleží jen na tom, co mají vaše ratolesti rády.

Až budete vědět, nakreslete si obrázky, které budete potřebovat. Malé děti je můžou jen vybarvovat, ty větší je můžou samy nakreslit. U nás kreslila dcera, a pokud se vám kreslit nechce, můžete si je stáhnout a vytisknout. Použít ale můžete i samolepky, staré pexeso atp.

Když máte obrázky hotové, spolu s dětmi je vystřihněte a rozmístěte na čtvrtku podle vašich představ a tužkou si namalujte trasu, která povede okolo všech obrázků.

Teď nechte děti kreslit malá kolečka na trasu. Procvičí si tím jemnou motoriku.

Až to budou mít hotové, obtáhněte kolečka i trasu mezi nimi tenkým centrofixem a zbylé čáry dělané tužkou vygumujte.

Rozmyslete si, kde chcete mít políčka s úkoly, vybarvěte je červeně a očíslujte.

Teď už zase nechte děti, ať jinou barvou vybarví všechna zbylá políčka a vy máte zatím čas na vytvoření pravidel.

Pro inspiraci posílám naše pravidla.

Pohádkové putování

 1. Hrnečku, vař! (START) – hrneček navařil spoustu kaše. Abys mohl vstoupit do hry, musíš všechnu kaši sníst, takže začít hrát můžeš teprve, až hodíš číslo 6. Než se tak stane, můžeš házet třikrát za sebou.
 2. Ošklivé káčátko – káčátku se všichni smáli, než se proměnilo v krásnou labuť. Házej ještě 1x.
 3. Tři zlaté vlasy děda Vševěda – děd Vševěd musel zodpovědět tři otázky. Postup o 3 políčka vpřed.
 4. Budulínek – Budulínek neposlechl babičku a dědečka a odnesla ho liška. Budeš muset čekat, než tě vysvobodí, takže 1 kolo nehraješ.
 5. Sedmero krkavců – Bohdanka musela osvobodit své bratry. To jí trochu zdrželo. Vrať se o 7 polí zpět.
 6. Sněhurka – před zlou macechou se Sněhurka schovala u sedmi trpaslíků. Postup o 7 polí vpřed.
 7. Otesánek – snědl vše, co mu přišlo do cesty. Uteč před ním, aby tě také nesnědl. Dál postupuj kratší cestou. (Toto platí jen, když se na políčko dostaneš hodem kostky. Pokud tě sem pošle Popelka, pokračuješ dál běžnou delší cestou.)
 8. Červená Karkulka – holčička se po cestě k babičce zapovídala v lese s vlkem. 1 kolo nehraješ.
 9. Popelka – než odbije půlnoc, musí se Popelka vrátit domů. Vrať se až na políčko 7 a v dalším kole postupuj delší cestou.
 10. Dvanáct měsíčků – Marušce měsíčkové pomohli sehnat fialky, jablka i jahody. I tobě pomůžou. Házej ještě 3x. (Toto platí jen, když se na políčko dostaneš hodem kostky. Pokud tě sem pošle Koblížek, pokračuješ dál běžnou hrou.)
 11. Zlatovláska – Jiřík musel splnit tři úkoly, aby Zlatovlásku získal. Postup o 3 pole vpřed.
 12. Smolíček pacholíček – Smolíček neposlechl jelena se zlatými parohy a zlé Jezinky ho unesly za hory a za doly. Než tě jelen vysvobodí, chvíli to potrvá. 2 kola nehraješ.
 13. O koblížkovi – koblížek utekl babičce a dědečkovi. Protože byl však hloupý a namyšlený, sežrala ho liška, které si sám sedl na čumák. Vrať se až na políčko 10.
 14. Sůl nad zlato – i král musel uznat, že některé věci v životě jsou víc než zlato a drahé kameny. Díky tomu, že zmoudřel, házej ještě 1x.
 15. Šípková Růženka (CÍL) – princezna se píchla o trn a spolu s ní usnulo stoletým spánkem i celé království. Aby ses dostal do cíle, musíš vstoupit na toto políčko přesným hodem kostky. Čekání na správné číslo může chvilku trvat, jen doufej, že to nebude 100 let.

Teď už vám stačí jen najít doma kostku a figurky a hra může začít. Jasně, že deskových her je spousta, ale uvidíte, jak bude tahle děti bavit, protože si ji vytvořily samy.

Přeji příjemné tvoření i hraní 😉

Pohádkové motivy ke stažení

2
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
1 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
2 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Peprmintka

Hezčí než z obchodu 🙂 U posledního úkolu bych se při svém herním štěstí z políčka těch sto let opravdu nedostala. Ale děcka se mnou o to radši hrají 🙂