Dovolená na Prýglu

Autor

Osud tomu chtěl, že vlak s našimi plány z kolejí vyjel. Kdepak rodinko, ani letos moře neuvidíte.  A že jsme výběru ale obětovali času.  Ani jeden z nás rodičů není pobytový povaleč, neradi se sluníme, válíme a jinak čas marníme, a proto jsme dovolenou u moře odkládali a všelijak se vymlouvali. Stačilo ale málo, aby syn ve druhé třídě přinesl v pololetí samé jedničky a z tělesné výchovy dvojku.

Náš malý sportovec přinesl za dva???? Ano i to se může stát, když podceníme letní přípravu a nenaučíme dítko včas plavat. Odmalička má hrůzu ze stříkající vody, do sprchy vleze jen pod pohrůžkou násilí a takové radovánky, jako jsou tobogány si vychutná jen s celoobličejovou maskou. Ale jak nejlépe ho naučit plavat, neotrávit a neznechutit mu vodu? MOŘE!!! Jednoznačně nejlepší lákadlo. Slaná voda mu učení ještě usnadní a to by v tom byl čert, aby neplaval. Destinaci jsme vybírali dobré 3 měsíce a nakonec na doporučení ostatních zcestovalých příbuzných jsme zakoupili zájezd do Egypta. Za tu cenu nikde lepší moře prý nenajdeme a ručí nám za to, že z moře ho nedostaneme ani na zmrzlinu, neboť korálové útesy jsou prakticky všude.

Ani nemusím psát, že jsme samozřejmě zase neviděli ani Egypt, moře či korálový útes a byť jsme ani let neprožili, o pěknou dovolenou jsme se stejně neochudili. Říká se všude dobře, doma nejlíp. A svatá pravda. Nemuseli jsme jezdit kraj světa, a přesto synátor dostal lekci v plávání. Srpen se nám krásně vyčasilo, a tak jsme chytli příležitost za pačesy a vyrazili kempovat. Nechtěli jsme se nikam daleko trmácet, a tak jsme vytipovali moravskou metropoli. A že jsme dobře udělali, o tom se vás budeme snažit přesvědčit.

Na brněnské přehradě, čili na Prýglu to vážně žije. Doslova za pár kaček jsme se utábořili v kempu, kde nechyběla kuchyňka a sprchy s dostatkem teplé vody (žádné automaty). Báli jsme se přeplněnosti, ale kromě nás bylo v kempu jen ještě dalších 6 stanů.

Večer jsme si udělali táborák a poznali tak mladou rodinu, která se k nám přidala a doporučila výlet parníkem až na hrad Veveří, který už měli za sebou. Zjistili jsme, že na druhé straně přehrady se dají půjčit paddleboardy i šlapadla. Obsluha u nich je víc než milá, vůbec žádné objednávání, prostě přijdete a hned plujete. A když se nemůžete nabažit, přidají vám půlhodinky grátis. No není to skvělé. Děti prkénko doslova učarovalo, je stabilní a snadno ovladatelné. Všechno by bylo idylické, kdyby po čase nedostaly roupy a klidnou plavbu neovládly gladiátorské zápasy. Snažily si každý uchránit své území a pádly se pošťuchovaly a odstrkovaly. Marné bylo naše volání ze souše, ať toho okamžitě nechají. Braly nás jako fanoušky a bavilo je to ještě víc. Pak Marťa ztratil stabilitu a své zavrávorání neustál a skončil ve vodě.

PROBOHA!!! Hrdina si za nic na světě nechtěl vzít ani záchrannou vestu. Zmocnila se nás panika, já bleskově shodil boty a triko a hnal se do vody, jaké však bylo naše překvapení, když si malý nebojsa dokázal poradit sám. Zachoval klid, vynořil hlavu, popadl dech a dokázal se zorientovat a svým stylem doplavat k prknu, kde se chytil a čekal na mne, než ho vytáhnu nahoru. Chvilka hrůzy se proměnila v nepřekonatelný pocit štěstí a vítězství zároveň.  A opět se ukázalo, že platí přísloví, které praví „Všechno zlé je pro něco dobré.“ Synkovi boj o holý život lásku k vodě nevzal, ba naopak prolomil ledy a vlila se mu taková chuť do plavání, že my letos udělali pokrok nevídaný a snad v září spolužákům vytřeme zrak.

Na Prýglu je božsky, můžete na šlapadla, můžete na parník, zahrát si minigolf, či podlehnout božským palačinkám se šlehačkou, připraví vám tu i trdlozmrzlinu. Menší děti si tu postaví i hrad z písku, ale na koupání to podle mé ženy stejně není, ale i s tím si Brno hravě poradí. Objevili jsme Biotop v Brně Komárov a je to pecka, připravil nás sice o plánovanou návštěvu brněnské ZOO, ale zato jsme si užili dosyta vody v parních letních dnech.

Petr

2 comments

  1. Gratulujeme k plaváčkovi, parádně to zvládl 🙂
    K té dvojce z tělocviku bych se raději nevyjadřovala, mám totiž podobnou zkušenost. Syn v té druhé třídě plaval závodně, reprezentoval ČR, ale byl velmi špatný atlet 🙂 Snažili jsme se to tehdy přejít s lehkostí a vtipem, ale ta dvojka z TV určitě mrzela víc, než kdyby ji měl třeba z matematiky. Hodnotit výchovy je ptákovina. Ať se synkovi v plavání letos líbí.

  2. Můj děda plaval dobře, ale nikdy neplaval tam, kde nedosáhl nohama na zem. Takže rybník by sice nepřeplaval, ale klidně ho obeplaval dokola 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *