Je to realita. Virtuální realita.

Autor

Svět virtuální reality se den ode dne posouvá kupředu mílovými kroky. Lákalo vás někdy si alespoň vyzkoušet, jaké to je, mít zakryté oči displejem a cítit se, jako ten drsňák s upilovanou brokovnicí který kosí emzáky po stech, nebo třeba jen jaké to je být na horské dráze a to vše z absolutního pohodlí a bez rizika? Nejste sami. A přesně kvůli tomu existují VR Herny, jako například herna VR Dimension v Praze.

Hernu jsem navštívil celkem dvakrát a rozhodně ne naposledy (doufám). Měl jsem možnost si pár her vyzkoušet, rozhodně je ale ještě spousta neobjeveného. Veškeré hry si zahrajete přes headsety HTC Vive, které jsou v současné době asi tím nejlepším na trhu s VR, co můžete dostat. Počítače, na kterých hry běží, jsou perfektně postaveny, a tudíž fungují naprosto skvěle. Jediná hra se neseká, vše jede krásně plynule a zážitek na maximální kvalitu zaručen. V herně se nachází dva přístroje, společně i s výběrem pár her pro více hráčů. Tudíž, udělejte si rezervaci, drapněte kámoše a rychle vstříc digitálnímu světu! Všechny hry se ovládají pomocí otáčení se kolem vlastní osy, což umožňuje několik senzorů včetně gyroskopu na headsetu, který váš pohyb přenáší do počítače a dvojice pohybových ovladačů s několika tlačítky pro pohodlné ovládání.

Velkým lákadlem by mohla být dostupnost projektu Icaros. Jedná se o zařízení, do kterého si lehnete na břicho a to se s vámi v několika osách otáčí, a vy si tak můžete připadat, jako pták, který létá nad lesem a tak dále. Jedná se tedy o simulátor letu ve virtuální realitě. Přiznám se, že díky mému strachu z výšek a tím způsobeným závratím, které se, světe div se, projevují i ve virtuálním světě, jsem se neodvážil na Icaros vlézt. Myslím si ale, že pokud je zde někdo, kdo s tím problém nemá, měl by ho rozhodně vyzkoušet.

Hra, kterou jsem zkoušel jako první a nemohl jsem se od ní odtrhnout, je překvapivě hra z českých luhů a hájů, která byla několikrát nominována na cenu VR hra roku. Beat Saber. Představte si, že jste ve světě Hvězdných Válek. Jste rytířem Jedi, který třímá v jedné ruce červený a v druhé ruce modrý meč. Do toho vám hraje nějaká chytlavá písnička a v jejím rytmu na vás hra chrlí stejnobarevné kostičky s šipkami udávajícími směr, ve kterém je máte přeseknout. Nezní to jako zábava? Pak věřte, že vskutku je. Obzvláště na těžší obtížnosti, kde se s vámi hra nepáře a musíte mít absolutně bleskové reflexy, aby se vám povedlo vše přeseknout včas a správně. Navíc hra obsahuje spoustu možných vylepšení, která se dají zapnout, jako zdi, kterým se budete muset vyhýbat nebo to že nesmíte udělat jedinou chybu, jinak hra končí, či zrychlený rytmus písní a tak dále.

Dále jsem byl svědkem hraní hry Job Simulator. Je to přesně to, co byste měli od názvu čekat. Vyberete si práci a v ní vás pak čeká zhruba dvanáct úkolů, které musíte splnit. Na výběr máte například z kanceláře, restaurace, obchodu, uklízeče a mnoho dalšího. Hra vám také dává vcelku volnou ruku v tom, co budete dělat. A tak můžete být například zlý obchodník, který vše markuje dvakrát, aby vydělal, ledovou tříšť lije zákazníkům zásadně do nevyčištěných květináčů a následně na hlavu, nechá dítě zaplatit tyčinku, kterou mu sám sní a mnoho dalšího. Navíc je hra tvořená příjemným barevným stylem se spoustou roztomilé grafiky a neobsahuje nic těžkého na pochopení, takže i pro nejmenší je to velmi snadné na ovládání.  Hra je podpořena spoustou vtipných situací, jako například, když máte v restauraci vypálit písničky na CD a tak ho prostě vrazíte do toustovače a máte hotovo.

Součástí mého dalšího ponoru byla hra Brookhaven Experiment. Jedná se o klasický žánr survival horror her, strašidelných her o přežití. To znamená, že stojíte na jednom místě a za všech stran, myšleno i shora, na vás hra sype ve vlnách nepřátele, které musíte zabíjet. S každou vlnou je hra těžší a těžší. Po každé vlně máte možnost se vyléčit, dokoupit munici do pistole, baterky do svítilny, granáty, vylepšení jako například brnění, které vás více ochrání a tak dále. Hra je velmi zábavná a musím říci, že i dosti napínavá. Po sedmé vlně, kdy jsem konečně umřel, jsem odcházel klepající se jako ratlík. Ano, hra je skutečně strašidelná, takže zvažte, zda to vydržíte.

Jako poslední jsem utekl do hry pro více hráčů zasazené v daleké budoucnosti. Jednalo se o střílečku Raw Data. V té jsem strávil dohromady asi hodinu a půl a naprosto jsem si to užil. Na výběr máte čtyři postavy. Ninju s dvěma meči, chlapíka s dvěma pistolemi, dědu lučištníka a samozřejmě chlápka s brokovnicí. Vyzkoušet jsem měl tu možnost všechny. A musím říct, že to byla vážně zábava. Jste s kamarádem na mapě, kde máte několik úkolů, mezi jejichž plnění střílíte roboty, drony, víc robotů, větší roboty, roboty, roboty a roboty. Ale pokaždé je hra schopná vám hodit pod nohy něco, s čím tak úplně nepočítáte a se svým partnerem si musíte opravdu vypomáhat, co to jen jde.

Celá herna se specializuje na kratičké hry pro příležitostné hráče a na výběr jich mají skutečně požehnaně. Vstup se dá koupit od hodiny výš a většinou se za tu hodinu dají stihnout minimálně tři hry. Pokud teda nevíte, co s načatým víkendem a hledáte kam zajít, VR Dimension mohu vřele doporučit. Každý si tam najde to své, ať už jste školní dítko, puberťák nebo dospělý. A vzhledem k tomu, že cestu popisuji asi stylem, že chcete vědět jak do Číny a já vás pošlu do Londýna, podívejte se na stránky, kde přesně je najdete.

Přeji příjemné hraní.

Více na http://vrdimension.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *