Na světě existuje několik měst, k nimž mám nějak specifický vztah, které mám moc ráda. Odmala miluji Prahu, je to prostě město měst. Pohledy, obrázky a dojmy z Prahy jsou ve mně velmi hluboce vryté, přesto mne neustále fascinují a často musím naše hlavní město znovu a znovu obdivovat. Určitě to znáte a možná i cítíte podobně, trochu jako tisíc tváří domova, jednoho jediného místa, na které se dá každý den hledět jinýma očima. A pokaždé s láskou.
Praha – to je spousta symbolů, míst, lidských tváří, vůní, příběhů, písniček a staveb, jenž k ní neodmyslitelně patří. A kdyby jich nebylo, ani Praha by nebyla Prahou, takovou, jaká je a jakou ji miluji.
Karlův most je jedním z nejvýraznějších symbolů tohoto města. Zamrzelo mne, když jsem si nedávno uvědomila, že už jsem se po Karlově mostě několik let neprocházela. Dostala jsem chuť tenhle svůj rest napravit. Zatoužila jsem po dlouhé pěší procházce Prahou, nezávisle na počasí a nehledě na bolavé nohy. A tak jsem si své přání vyplnila.
Doprovod mi dělal manžel, takže jsme vlastně podnikli další z pomalu se rozjíždějících výletů jen ve dvou. A protože jsem zde měla domluvené dvě schůzky s milými dámami, pěší procházka Prahou, jako zlatý hřeb našeho cestování, se uskutečnila nakonec.
Karlův most…
Jedná se o most přes řeku Vltavu, jemuž v roce 1357 položil základní kámen sám císař Karel IV. Tomuto mostu se dlouho říkalo Pražský nebo také Kamenný. Nyní je Karlův most nejstarším dochovaným pražským mostem. Byl vystavěn vedle starého, povodněmi poničeného Juditina mostu. Měří 520m, je 10m široký a spočívá na 16 obloucích.
Karlův most dokončili až počátkem 15. století. Na průběh stavby dohlíželi zkušení stavitelé, prvním byl mistr Otto a druhým Petr Parléř. Stavba Karlova mostu je opředena mnoha mýty a pověstmi. Nejznámější je pověst o vejcích a červeném vínu, které údajně Petr Parléř radil přimíchávat do vápenné malty, aby byl most pevný a dokázal odolat povodním a jiným katastrofám. Most je postavený z několika druhů pískovce, částečně z opuky a žuly.
Karlův most zdobí třicet soch a sousoší. Výrazně se zde vyjímá bronzová socha sv. Jana Nepomuckého, pískovcová socha sv. Josefa, sv. Václava, socha sv. Antonína Paduánského a další. Mezi tvůrce soch z Karlova mostu patří významní F.M. Brokoff, M. V. Jäkl, M.B. Braun a další umělci. Některé sochy jsou originály, většina kopie. Karlův most se tak stává i jakousi otevřenou venkovní galerií kamenných soch.
Po staletí byl mnohokrát poničen, ať už povodněmi, v roce 1419 poškozen v době husitské revoluce, v roce 1496 jej pobořil povoz s těžkým nákladem. V roce 1870 dostává Kamenný most název Karlův most. Změnu názvu prosazoval Karel Havlíček Borovský. V 19. století tudy jezdila koňská tramvaj, elektrická dráha, autobusy… V roce 1962 se Karlův most stává Národní kulturní památkou a tři roky poté už funguje Karlův most pouze pro chodce.
Až budete v Praze, navštivte Karlův most
Z Karlova mostu dýchá historie. Neumím si představit, že bych po něm bezmyšlenkovitě pospíchala. A tak jsem si i minulý týden procházku po mostě užívala. Představovala jsem si rytířské turnaje, které se zde ve středověku odehrávaly a docházelo mi, kolik panovníků a významných osobností po Karlově mostě přecházelo a kochalo se z něj krásou Prahy. Počínaje Karlem IV., projížděl tudy Ludvík Jagellonský, Ferdinand I. Habsburský na korunovaci českým králem, chodilo tudy mnoho spisovatelů, umělců, měšťanů i poddaných. I dnes se tady setkáte s různými lidmi, my tu vidíme fotografy, cizince, převážně karikaturisty a malíře portrétů, pána hrajícího na housle a několik žebráků.
Od roku 2007 můžete navštívit Muzeum Karlova mostu. http://www.muzeumkarlovamostu.cz/muzeum/
Kdy jste naposledy navštívili Prahu a Karlův most?
Úvodní foto: pixabay.com