Koronavirová krize se dotýká i zoo

Autor

Jak můžete pomoci?

Již měsíc je v důsledku opatření proti šíření koronavirové infekce uzavřena i děčínská zoologická zahrada. Život v ní ale běží dál, na péči o zvířata nelze šetřit, chybějící příjmy ze vstupného citelně ovlivní celou následující sezónu. „Máme spočítáno, že do otevření areálu zoo, které je dle vládního nařízení naplánováno na 25. května 2020, se finanční ztráta vyšplhá až ke 2 milionům korun,“ vyčíslila ekonomka děčínské zoologické zahrady Dagmar Kedlesová.

Většina zoologických zahrad je jako příspěvkové organizace města či kraje vyloučena z možnosti čerpat finanční pomoc na pokrytí náhrad za ušlé příjmy i mzdy zaměstnanců ze strany státu. Jsou tak odkazovány na své zřizovatele, kteří ale zatím nejsou schopni garantovat žádnou jistotu finanční pomoci z důvodu obav očekávané finanční krize a povinnosti zabezpečit i jiné mandatorní výdaje. „Pomocnou ruku tak v tuto chvíli mohou podat samotní návštěvníci. Pokud by chtěl někdo naši zoo podpořit, lze to udělat například prostřednictvím adopcí zvířat nebo nákupem zboží v e-shopu, případně jinou formou sponzoringu,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.

Výzvu o možnosti adopce zvířat děčínská zoo propaguje na svých internetových portálech již několik týdnů a dostavují se první úspěchy. Ozývají se nejen pravidelní adoptivní rodiče, ale zájem mají i noví a počet adopcí za poslední měsíc viditelně stoupnul. „Návštěvník má několik možností, jak přispět: může adoptovat zvíře za částku, v níž jsou vyčíslené roční náklady na krmení a veterinární péči, nebo může přispět libovolnou částkou, přičemž spodní hranice je tisíc korun,“ vysvětlila Houšková. Přesná pravidla adopcí i seznam zvířat vhodných k adopci najdou zájemci na webových stránkách www.zoodecin.cz. Podpořit zoo lze i nákupem zboží v e-shopu, kde lze pořídit nejen suvenýry, vstupenky do zoo, permanentní vstupenky, ale například i sponzorské samolepky.

Podobné možnosti mají i jiné zoologické zahrady. Stačí tedy jen vybrat si tu svou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/