Les Království

Autor

Les Království je dozajista nadpis pohádkový a takový je i objekt tímto názvem označený. Nejedná se však ani o zámek, hrad či tajuplné místo v jejich okolí. Možná vás to překvapí jako mě, ale tento poetický název nese vodní nádrž. Ano, Les Království, nebo také někdy Tešnovská či Bílá Třemešná, je přehrada ležící na Labi, nenápadně vsunuta doprostřed lesů pod vrchem Zvičinou, nedaleko (asi 6 km) od Dvora Králové.

Od ostatních vodních děl v České republice se rozhodně odlišuje svým neobvyklým vzhledem. Připadáte si tak trochu jako mezi divadelními kulisami. Přehrada je totiž vystavěna v romantizujícím, pseudogotickém slohu a koruna hráze se honosí dvěma branami s ozdobnými kamennými věžičkami s červenými stříškami.

Také stavení opodál, které slouží jako domek hrázného, má podobu malého kamenného hradu s cimbuřím.

Myšlenka na výstavbu vodního díla vznikla po roce 1897, kdy ničivá povodeň zasáhla údolí Labe až po Pardubice. V roce 1903 se začaly vypracovávat podklady pro stavební projekt a v letech 1910-1920 proběhla samotná stavba. Pro svoji jedinečnost byla přehrada v roce 1964 zapsána na seznam technických památek a v únoru 2010 ji vláda vyhlásila národní kulturní památkou.

Pokud vás zajímají technické údaje, pak vězte, že hráz je gravitační oblouková, zděná z královehradeckého pískovce, max. výška hráze je 41,1 metrů, šířka hráze v základu 37 metrů, šířka hráze v koruně 7,2 metrů, délka hráze v koruně 218 metrů, max. hladina hráze 325,25 metrů n.m. a celkový objem nádrže je 9,1586 mil. m3. Vodu odvádějí dva boční tunely, přičemž ten pravý je spojený potrubím s vodní elektrárnou. Ta se spustila v roce 1923 s výkonem 2x 600 kW. Zajímavé je, že do ní se vede část přívodu vody ne z kopce, ale do kopce! Původně totiž měla přehrada stát o 200 metrů níž po proudu, ale před dokončením stavby se rozhodlo, že elektrárna bude hned pod hrází. Aby tak voda překonala stoupání a dostala se do budovy, přistoupilo se k nezvyklému řešení a potrubí se vedlo směrem nahoru.

K přehradě se dostanete jakýmkoliv dopravním prostředkem, po koruně hráze vede silnice, ale naštěstí pouze 3.třídy, takže provoz je malý. Ačkoliv ke koupání přehrada neslouží, rybáři by si tu přišli na své, ve vodní hlubině tu žijí kapři, štiky, sumci, úhoři i pstruzi. A vycházka cestou podél vody je také velmi příjemná. Unavíte-li se, můžete doplnit energii v nedalekém, nenápadném stánku s občerstvením. Tak dobré espresso jako zde, už jsem si dlouho nikde nevychutnala.

Při pátrání po informacích o tomto nevšedním vodním díle jsem zjistila, že byl vypracován projekt na větší otevření přehrady veřejnosti. Počítal především s důkladnou rekonstrukcí domku hrázného, v němž měla vzniknout nová expozice se základními textovými a mapovými informacemi a věž s cimbuřím se měla proměnit na vyhlídkové místo, záměr počítal se zpřístupněním některých částí přehrady v doprovodu obsluhy v návštěvních dnech, s instalací nového osvětlení s replikami původních lamp, s novým parkovištěm a toaletami. Bohužel projekt se nepodařilo realizovat a tak nezbývá, než k bližšímu poznání využít „den otevřených dveří“, jež tu je čas od času organizován. Nebo Les Království navštívit zkrátka jen tak. Krásných a pozoruhodných míst není nikdy dost a romantických zážitků jakbysmet.

Je až s podivem, že se tu ještě nenatáčela žádná pohádka. Les Království přesto na filmovém plátně uvidíte a to v Hodině lásky a tance od Viktora Polesného. A také dokonce v jedné reklamě na produkt ryze nečeský. Uhodnete na jaký?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *