Pižmoni v Olomouci

Autor

Jezdíte rádi do zoologických zahrad? Byli jste se už někdy podívat v Olomouci? Naše rodina jezdí do této zoologické zahrady celkem pravidelně. Líbí se mi tím, že v ní můžete obdivovat nejen zvířata, ale děti si mohou zařádit v Lanáčku. Taky je jedinečná tím, že se zde nachází vyhlídková věž, která je nejvyšší rozhlednou v rámci všech zoologických zahrad na území České republiky. Můžete ji obdivovat jen do 31. října. V zimních měsících je kvůli bezpečnosti uzavřena. Tak kdo chcete na rozhlednu vystoupit, zbývají už jen dva týdny. Pozornost návštěvníků upoutají v olomoucké zoologické zahradě jistě akvária se žralokem lagunovým. Momentálně návštěvníky přitahuje také zbrusu nový komplex – pavilon pro levharty mandžuské, který připomíná skalní útvar. Byl otevřen letos o prázdninách. Atypický vzhled má pavilon netopýrů, ve kterém žijí zvířata s noční aktivitou. Já se stejně vždy nejdéle vydržím dívat na pižmoně.

Velmi ráda si čtu různé informace na vyvěšených tabulích v zoologických zahradách. Jak dlouho které zvíře spí, kolik let se dožívá, čím se živí… Během jedné procházky po zoo mi utkví v paměti víc zajímavostí než přečtením celé encyklopedie zvířat. Olomoucká zoo má takových naučných tabulí vyvěšenu celou řadu. Jelikož mě fascinuje pozorovat pižmoně, přečetla jsem si pár zajímavých faktů z jejich života. Jsou napsány v olomoucké zoo u jejich výběhu. Nyní se o ně s vámi podělím:

Přirozené prostředí pro život pižmoňů je tundra Grónska, Aljašky a severní Kanady. Těžkou vrstevnatou srstí je chráněn před arktickou zimou. Vlci jsou jedinými přirozenými nepřáteli pižmoňů. Před vlčí smečkou vytvoří obrannou formaci, tak zvanou falangu. Je tak nazvána podle způsobu boje antických pěšáků. Mohutná hradba dospělých jedinců uvnitř schovává telata. Důmyslný způsob obrany, nemyslíte? Svou taktiku používají i při sněhových bouřích. Aby vlci zvítězili, museli by prolomit val. Pižmoň obranný kruh ale opustí většinou jen proto, aby nabral vlka na rohy a přehodil ho za sebe, kde je ostatními rozdupán.

Říkám si, jak je asi takovýmto zvířatům v našich podmínkách? Není jim v našem mírném pásmu moc horko? Vždyť jsou přizpůsobeni spalujícímu mrazu těch nejchladnějších oblastí na Zemi…

Až pojedete navštívit tuto zoologickou zahradu, budete je moci také spatřit. Pokud nebudou někde schovaní a odpočívat. Ne vždy jsem na ně měla štěstí. To když se usmálo, neváhala jsem a užívala si ten pohled. Jednu z nich ke článku přikládám. Návštěva celé zoologické zahrady je moc hezká, patří k nejlepším rodinným výletům.

Foto a více info na https://www.zoo-olomouc.cz/pizmon-severni

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na