Postřehy z Londýna

Autor

Pokud přijmete moje dnešní pozvání do Londýna, doporučuji posilnit se předtím typickou anglickou snídaní. Jedná se o snídani teplou, tzv. na vidličku. Jejím základem jsou vejce – míchaná, ztracená nebo volská oka. Klasikou jsou také fazole v tomatové omáčce, smažená slanina i párek a křupavý opečený toust, pomazaný máslem nebo marmeládou, nejlépe pomerančovou. K pití Angličané nabídnou čaj s mlékem, kávu a pomerančový džus.

Po chutné, vydatné snídani nastává ten správný čas posadit se do dvoupatrového červeného autobusu – typického dopravního prostředku pro Londýn – a nechat se vést k… nebo do… zkrátka podle libosti.

Chcete se povozit na londýnském „oku“, prozatím nejvyšším ruském kole na světě a obdivovat Londýn z výšky 135 metrů?

A což nakouknout se mnou k parlamentu, prvního sídla anglických králů až do doby vlády Jindřicha VIII.?

Krásně se dá relaxovat při procházce po břehu Temže až k známému mostu Tower Bridge.

Stojí za to upozornit na hodinovou věž o jedenácti patrech, které se říká Big Ben podle jména, které nese čtrnácti tunový zvon umístěný ve věži. Dále na Buckinghamský palác, na čtvrť Westminster a na Oxford street.

Všude ve městě uvidíte červené poštovní schránky, ty jsou červené od roku 1874, kdy vládla královna Viktorie.

Také potkáte klasické černé taxíky s vysoko postavenou střechou. Traduje se, že je to proto, aby se do nich mohli pohodlně posadit pánové v cylindrech.

Jestli vám už vyhládlo a nemáte zrovna chuť na fish and chips, tj. rybu s hranolkami, můžete navštívit některou z restaurací v čínské čtvrti. Je jich tam spousta a určitě si vyberete.

Já, která na typickou londýnskou mlhu nehraju, troufám si říci, že Londýn je krásný na jaře i na podzim. A což teprve v zimě, kdy na Trafalgar square, náměstí v centru Londýna, postaví vánoční strom přivezený z Norska. Trafalgar square je však charakteristický ještě něčím – na náměstí se vypíná sloup o výšce 52 m s jednorukým lordem Nelsonem.

Ještě zamíříme k protestantské katedrále St. Paul´s Cathedral, v níž měli svatbu princ Charles a Diana.

A rozloučím se růží od fontány princezny Diany. Goodbye!

Zdroj – vlastní poznatky a Průvodce CK Radynacestu.
Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/