Pozvánka do Brandýsa nad Orlicí

Autor

Dnes bych vás chtěla pozvat do městečka ve východních Čechách (ano, máme tu malebně). V časech mého dětství se tomuto městečku říkalo městys a bylo proslulé především léčebnou pro skoliotické děti.

Brandýs nad Orlicí, město v Pardubickém kraji je asi 11 km vzdálené od Ústí nad Orlicí a do Chocně je odsud „coby kamenem dohodil“ (na kole, příp. in linech dojel) přibližně 5 km. Brandýs nad Orlicí, rozlohou velmi maličký, čítá okolo 1500 obyvatel.

Pro mne a moji rodinku je tato obec velmi důležitá, protože sem jezdí oba naši kluci do školy a manžel zde dlouhá léta pracuje.

Byť nepatřím mezi starousedlíky, ale tzv. „náplavu“, řekla bych, že po skoro čtrnácti letech života v tomto kraji vás mohu Brandýsem provést. Doufám, že nezabloudíme.

První zastávka musí být v lázních. Nezvu vás sem proto, že ve zdejší kavárně ve svém volném čase obsluhuje moje bývalá spolupracovnice Pavla (mají zde např. pampeliškovou limonádu, zákusky, zmrzliny a spoustu druhů kávy). Zvu vás na prohlídku úžasného lázeňského parku, odkud se nám pokaždé podařily vyfotit krásné fotky. Rehabilitační ústav se zaměřuje na léčbu pacientů s obtížemi s pohybovým ústrojím, po úrazech, s bolestí páteře a neurologickými obtížemi. Jak mohu z osobní zkušenosti potvrdit, lázně fungují na špičkové úrovni a v posledních letech prošly mnoha rekonstrukčními změnami. Nabízejí bezbariérové možnosti ubytování, kromě vodoléčby, elektroléčby a tělocvičen zde najdeme i relaxační kout (imitaci pralesa) a další příjemné vychytávky. Jeho historie sahá až do roku 1898.

 

Zřícenina hradu je ve velmi špatném stavu. Hrad byl vystavěný v první polovině třináctého století. Patřil panu Oldřichovi z Brandýsa, pánům z Boskovic, naneštěstí pobořen husity, vzápětí opraven Pernštejny. Bohužel z něj zbyly jen části zdí. Jako procházka za hezkého počasí stojí za to výprava do kopců, kde můžeme hmatatelně potkat historii.

Zámek Brandýs nad Orlicí je veřejnosti nepřístupný. V současnosti slouží jako domov pro nezletilé problémové děti.

Čím je Brandýs nad Orlicí známý, je jistě skutečností, že se zde v domě č.p. 20 v roce 1564 narodil Karel starší ze Žerotína. Ten zde poskytoval v pobělohorské době azyl spoustě bratrských kněží. V letech 1622 – 1625 zde přebýval pod ochranou Karla staršího ze Žerotína i samotný „Otec národů“ Jan Amos Komenský. Napsal tady několik spisů, slavné dílo Labyrint světa a ráj srdce. V místech, kde stával domek J.A. Komenského dnes nalezneme jeho pomník. Na radnici v Brandýse nad Orlicí se nachází Pamětní síň Jana Amose Komenského.

Unikátní a zábavný a za návštěvu jistě stojící je Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí. Od roku 2009 zde můžete skotačit, bloudit a procházet, jak dlouho vás bude bavit.

Brandýs nad Orlicí, město při mojí milované řece Tiché Orlici, které obklopuje úžasná příroda, skály, kopce, cyklostezky. Pro moje děti je představuje městečko každodenních školních radostí i trablí, zájmových kroužků, kamarádů, autorit… Pro mě místo pro cyklovýlety a příjemná setkání. Až se sem budete chystat, ozvěte se mi, ráda zde přivítám i vás. Je tu krásně!

Úvodní foto: http://www.brandys-ve-svete.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na