Adventní věnce

Autor

Ať už se někdo na Vánoce těší či se naopak netěší na nastávající shon, je to tak, rok utekl jako voda a nastává opět poslední měsíc v roce a s ním adventní čas. Advent, čili předvánoční čas začíná vždy 4 týdny před Štědrým dnem. Letošní první adventní neděle připadá na poslední, třicátý listopadový den. Bronzová neděle na sedmého, stříbrná na čtrnáctého a poslední zlatou neděli oslavíme dvacátého prvního prosince. Pro úplnost dodávám, že letos Štědrý den bude ve středu.

Jelikož výše uvedená čísla mluví jasně, je již nejvyšší čas na vánoční i předvánoční přípravy. Nejprve je třeba zhotovit, vyrobit či zakoupit adventní věnec. Adventní věnec je neodmyslitelně spojen s předvánočním časem a většinou se tvoří ve tvaru kruhu, který symbolizuje slunce. Věnce se zdobí a věší na vchodové dveře, či se doplňují čtyřmi svíčkami, které se postupně o adventních nedělích rozsvěcí.

Důležité jsou i barvy věnce. Katolíci nejvíce preferují fialovou barvu, naopak protestanti favorizují barvu červenou, která je používána jako tradiční vánoční barva. Pro většinu dnešních lidí trochu ztratila barevná symbolika věnců na důležitosti a do popředí se dostává spíše to, aby věnec barevně ladil s místností, kde je umístěn. Možná, že Vás překvapí informace, že na některých věncích je svíček pět, či jsou, jako například ve Švédsku, na věnci umístěny svíčky dvou různých barev – jedné bílé a třech fialových.

Pro ty z Vás, kteří zvolí možnost domácí výroby věnce, přináším malou inspiraci.

Materiál:
Slaměný či polystyrénový věneček /eventuálně seno a pevný provázek/
Chvojí /túje, jedle, zimostráz/
Vázací drát
karton
Lepící pistole
Svíčky
Ozdoby /nejlépe v barvě svíček/ na ozdobení

Postup:

Nejprve seno vytvarujeme do tvaru kruhu a svážeme. Jde to velmi snadno a při dostatku sena vytvaruje za chvíli hned několik podkladových věnců. Na slaměné věnce vázacím drátkem upevníme chvojí. Poté je třeba připevnit svíčky.

Z kartonu vytvoříme 4 kruhy a něco málo větší než je průměr svíček a připevníme vázacím drátem na podkladový věnec. Na tyto stojánky připevníme voskem svíčky. V případě, že použijeme svíčky s menším průměrem, dají se na věnec připevnit i stojánky, které se používají na svíčky /neelektrické/ na vánoční stromek. Věnec dozdobíme podle vlastní fantazie. Z důvodu bezpečnosti nechávejte zapálené svíčky na věnci jen pod dozorem.

Věnec na dveře

Materiál:
Čerstvé větve /např. bříza/
Chvojí /túje, jedle, zimostráz/
Kůra z pomeranče
Vánoční vykrajovátka
Vázací drát

Postup:

Pomocí vykrajovátek vytvoříme z pomerančové kůry různé tvary, propíchneme vázacím drátkem a necháme uschnout. Z čerstvých větviček utvoříme kruh, který dozdobíme chvojím a pomerančovými ozdobami.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na