Tady je mi hezky – Homol a Vrbice

Autor

Dnes vás pozvu na dvě oblíbená místa našich všedních výletů. Nejedná se o žádné profláknuté turistické óbr velikány, přesto právě sem patří moje srdíčko nejvíce. Jsou to místa, kam vodíme naše přátele a návštěvy, kam se s rodinou jezdíme téměř každý víkend provětrat na kole. Často sem zajdeme i jen tak, pěšky. Zvu vás na dva nejhezčí výlety, které mohu z našeho Podorlicka nabídnout.

Začnu tím bližším. Je tomu už spousta let, kdy jsme odložili dětské kočárky a naši kluci začali cupitat hezky po svých. Jelikož jsem si tehdy ještě užívala celé dny strávené s malými špunty doma a jako přistěhovalkyně jsem se v novém bydlišti a jeho okolí příliš nevyznala, postupně jsem s dětmi prozkoumávala a objevovala všechny ty naše „za ploty“.

Jak jsme objevili Homol

Povedla se mi objevit Homol! To jsme si takhle jednou vyšli, bez cíle, jen tak na procházku. Cestička v poli ústila v ušlapaný proužek loukou. Netušili jsme, jakou krásu máme z domu téměř na dosah.

Poutní místo Homol leží na stejnojmenném vrchu. Pokud budete cestovat východními Čechami a zatoužíte zpestřit si výletění nějakou „třešiňkou na dortu“, je Homol ideální k odpočinku a načerpání nových sil, k pokochání se historickým odkazem, vsazeným do malebné přírody. Pro upřesnění bych měla uvést, že Homol najdete severozápadně od městečka Choceň, blízko obce Přestavlky nebo také Lhot u Potštejna.

V 17. století zde nechala hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte, jejíž sídlo bylo v nedaleké Borovnici, postavit barokní kostel. Podle pověsti, která se naším krajem traduje, měl kostel stát na nedalekém kopci Chlum, ale Bůh vyzval andělé, aby kostel přestěhovali právě sem, na Homol. Homol se řadí mezi evropské historické rarity.

Návštěvníky, které sem zavítají, upoutá asi nejvíce kamenné schodiště, unikát ve střední Evropě. Schodiště čítá 153 schodů (a my je pokaždé vzorně přepočítáváme, věřte, skutečně je tomu tak) a bylo vystavěno symbolicky, podle růžence, 153 Zdrávasů (počet schodů) a 16 Otčenášů (počet odpočívadel). Dávné poutníky mělo zdejší schodiště nabádat k modlitbám. Po stranách schodiště jsou sochy svatých. Kolem kostelíku Panny Marie Bolestné se nachází hřbitov. Za kostelem spatříte sousoší svatého Jana Nepomuckého a Václava.

 

V 50. letech minulého století byl areál schodiště značně poničen. V 90. letech se začalo s restaurátorskými pracemi a rekonstrukční činností. Bohužel bylo poutní místo demolováno zloději a pobudy, kteří sochy, zdobící schodiště rozkradli a zbylé poškodili.

V současné době tu probíhají práce, které by měly Homol zachránit. Oprava kostela, schodiště. Nad i pod schodištěm jsou umístěné dřevěné lavičky, altán a odpočívadla pro turisty a cykloturisty. Pro lepší orientaci se můžeme zahledět do mapy okolí. Poutní místo Homol je součástí naučných stezek Choceňska. Vrací se sem i tradice každoročních poutí. Letošní kulturní program, obohacený účastí slavných osobností české hudební scény je toho důkazem.

Na Vrbici? Na kole!

Jestliže píši, že Homol byla naším prvním pěším výletem po okolí, musím dodat, že cyklistickým začátkům vévodí Vrbice.

Vrbice, to je pro nás především rozhledna. Tyčí se nad stejnojmennou obcí a z měst k ní máte asi nejblíž z Doudleb nad Orlicí nebo z Kostelce nad Orlicí. My jsme se sem s dětmi vydrápali lesem od Lhot u Potštejna. Kopeček jsme samozřejmě na některých místech raději, než na kole, šlapali pěšky. Zažili jsme zde i píchlou duši, mravence v botách, dobrou i mrzutou náladu, ale když už jsme ten kopec pokořili a zahlédli Vrbickou studánku, byla už jen radostná nálada a krásný pocit z vítězství nad výškovým výšlapem (…s dětmi, tedy věřte, že to nic až tak hrozného ten kopeček není). Párkrát jsem vytáhla na Vrbici manžela směrem po silnici, od Doudleb a to už byla celkem psina (au!).

 

Ke studánce – studánku najdete na kraji lesa, který dříve patřil hraběti Kinskému a sloužila pro napájení zvěře. Dnes je zastřešená, pokrytá kanadským šindelem a na dně ji střeží žába. Každý rok v květnu se tady koná slavnostní Otevírání studánky.

Vrbická rozhledna je mladá. Byla otevřená teprve v roce 2006 a vystavěná je ze dřeva, schodiště má ocelové. Měří 30m, čítá 118 schodů. Z rozhledny dohlédneme za dobré viditelnosti na Orlické hory, Krkonoše, Železné hory, Vysočinu, Jeseníky. Pod rozhlednou najdete obchůdek s občerstvením, uvaří vám tu kafe, obslouží limonádou, pro vyhládlé připraví i párek v rohlíku. Úžasné je přilehlé venkovní minihřiště s pískovištěm, míčem a dřevěnými lavičkami.

Vrbice je malebná obec ve východních Čechách, v roce 2005 dokonce vyhlášená Vesnicí roku.

Přijeďte, zvu vás, máme tu nádherně!

Úvodní foto: vrbice.info

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na