Tulipánové slavnosti v Istanbulu

Istanbul má v našich končinách nádech tajemna a orientu. Pravdou je, že skutečný orientálních duch města přežívá  na „Zlatém rohu“ nebo v čajovnách usazených ve spletitých uličkách. Atraktivita Istanbulu spočívá dnes spíše  ve změti kultur, galerií a obchůdků a jednotlivých maličkostí. Kde jinde lze vidět červené Ferrari stojící u útulné kavárničky, kolem které krouží se svým pultíkem plným Simitu postarší pouliční prodavač? Kde jinde lze vidět tisíce rozkvetlých tulipánů a přitom sledovat na horizontu úžinu Bosphorus? Pojďte nahlédnout do jarního Istanbulu, kde tučné kočky odpočívají ve stínu borovic a třešní, a kde dobrou noc místo lišek, dávají psi rodu Kangal.

 

Tulipány („lale“) jsou rozpoznávacím znamením jarního Turecka a také národní květinou. Právě v dubnu se mohou obyvatelé Istanbulu potěšit rozkvetlými parky, kde vedle tisíců cibulek tulipánů září také narcisy a voní modřence. Rušné ulice města ožívají také proto, že městská správa osazuje i „šedivá“ místa jako jsou kruhové objezdy, náspy silnic, květináče uprostřed křivolakých ulic, aj.

V letošním roce město Istanbul vyhlásilo jako dobu „Lale festivali“ („Tulipánových slavností“)  2 -18tý duben. Pátý ročník Tulipánových slavností oživil město desítkami tisíc cibulek. S tulipány se lidé mohli setkat na náměstí Taksim, Sultanahmed, v parku Emirgan, Göztepe, parku v Camlica, atd. Pokud něco v Turecku umí, pak vytvořit z květin různé obrazce, holubičky, moře, derviše, aj. Jistě by se našli se kritici takového utrácení za cibulky v době „krize“. Městu zahlcenému domy, auty a lidmi, dodaly květiny poetičtější nádech. V rámci slavností probíhá fotografická soutěž o nejlepší „tulipánové“ fotky a řada doprovodných kulturních aktivit.

Nebyla jsem si jistá, zda bylo dříve „kuře nebo slepice“, tedy odkud tulipány jsou. A tak jsem pátrala. Tulipány mají původ v Asii, odkud dorazily do Evropy asi před 5ti sty léty do Vídně (pak se rozšířily dál, do Holandska, Anglie, atd.).  V době největšího „tulipánového rozmachu“ bylo v Turecku známo asi 200 druhů tulipánů. Kdybychom pátrali, našli bychom celou řadu dalších květin, stromů a keřů, které pochází z Turecka. Vlastně Turecko může být onou „rajskou zahradou“, kde Adam běhal s fíkovým listem na břiše. Ale fíkový list na muži nevyvolává asi moc romantických představ, viďte. Abychom nekončili u Adama, podívejte se na několik fotek, které jsem udělala v parku Emirgan.

Stránky festivalu najdete na: http://www.istanbulunlalesi.com

Úvodní foto: pixabay.com

1
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
1 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

ach, taková nádhera… a já ještě dostala tamodtud od Hanky před pár lety úžasný tulipán, který drží dodnes!