Výlet na Konopiště

Autor

Na zámek Konopiště se nyní dostanete z města Benešov vláčkem. Ne, nepoložili zde nově koleje, je to pouze mašinka turistická, která jezdí po silnici. Její zastávky jsou označeny MTD, což znamená městská turistická doprava. Ve městě Benešov má hned několik zastávek, my nastupovali na náměstí. Jezdí od 9.00 hodin zhruba ve dvouhodinovém intervalu. Jízdné zde není nikterak přemrštěné, za jízdenku zde zaplatíte dvacetikorunu. Jízdenka je nutná pouze pro osoby starší šesti let a je platná po celý den. Ve vagonu se dozvídáme z amplionu informace o místech, kterými projíždíte. Nejprve jsou o městu Benešově, kde je zajímavá třeba informace o názvu místí nemocnice. Jmenuje se po korunním princi Rudolfovi a jeho manželce, belgické princezně Stefanii.

Po pěkné jízdě autovlakem se dostáváme na zámek Konopiště. Nynější zámek Konopiště vznikl přestavbou v osmnáctém a devatenáctém století z hradu Konopiště, který byl postavem koncem třináctého století. Hrad vlastnilo v průběhu staletí mnoho slavných rodů, jako byly například rod Šternberků, Hodějovštví z Hodějova, Michnové z Vacínova, Vrtbové z Vrtby, Lobkovicové… Na krátkou dobu byl vlastníkem i Albrecht z Valdštejna. Od roku 1887 se Konopiště stalo majetkem Františka Ferdinanda d´Este.

Vystupujeme kousek od sochy Poseidóna, starořeckého boha vody a vodního živlu. Na soše drží svůj trojzubec, který dostal darem od Kyklopů.

Potom přicházíme k hradnímu příkopu s medvědy. Tedy, přesněji řečeno k medvědovi. Ač zde dříve na nějakou dobu pobývali medvědi dva, nyní je zde pouze jeden. Jmenuje se Jiří a jeho původním domovem byla Zlínská ZOO. Alespoň tak hlásá cedulka u jeho obydlí. Méďa ale není v dohledu, proto pokračujeme dál v naší procházce. Stačí popojít pár kroků a potkáváme páva. Děti si ho prohlížejí a zkoušejí ho i nakrmit. Páv je spokojený a rozdrobený rohlík pojídá. Nejprve jí ze země a za malou chvíli zobe dětem přímo z ruky.

Naše další cesta pokračuje do růžové zahrady. Růžovou zahradu založil František Ferdinand d´Este na ploše bývalé barokní zahrady. Zahrada je krásně udržovaná, nádherně voňavá, s množstvím laviček vybízejících k odpočinku. Nemusíte zde pozorovat pouze krásně udržované květiny, pokochat se můžete i několika sochami, či přilehlým jezírkem s rybičkami. Za chvíli si naši pozornost získali opět pávi. K nám přicházejí dva, jsou opět krásně krotcí a hlavně děti mají o zábavu postaráno.

Pávi jsou nakrmeni, ale my bychom potřebovali trochu osvěžit. Procházíme tady na nádvoří zámku a občerstvujeme se chladivou zmrzlinkou. I prostor kavárny je stylově ozdoben fotografiemi rodiny Habsburků, na stěně visí fotografie Františka Josefa I, a Karla I.

Po příjemném občerstvení jdeme cestou procházející mezi zámkem a hradním příkopem zpátky ke stanici. Potom již nastupujeme do vláčku, který nás dováží opět na náměstí.

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *