Za zvířaty do… Zoo Olomouc

Autor

Dnes se vydáme na místo, které je vůbec nejnavštěvovanější v Olomouckém kraji. Do zoo, která leží obklopena jehličnatými lesy v podhůří Nízkých Jeseníků. Abych ji připomněla těm, kteří už ji navštívili a představila těm, kteří se sem teprve chystají, požádala jsem o rozhovor její tiskovou mluvčí paní Ivetu Gronskou.

Kam až sahá historie vaší zahrady?

Olomoucká zoologická zahrada otevřela brány svým návštěvníkům poprvé v roce 1956.

Na jak velké ploše se v současnosti rozkládá a kolik zvířat ji obývá?

Na ploše 42 ha chováme přibližně 350 druhů zvířat v 1700 kusech.

Co je u vás v zoo letos nového?

Návštěvníky vyhledávaná jsou nepochybně mláďata. Zahrada letos přivítala na svět několik mláďat vlků, slavilo se i u mravenečníků, gibonů, rysů, dikobrazů, lvů…a v mnoha dalších zvířecích rodinách.

Letošní rok přinesl otevření Chovného centra pro lemury kata, jehož součástí je i nový vstup do zoo s mořským akváriem. Návštěvníky tak vítá lemur kata s rozpřaženými horními končetinami, takřka s otevřenou náručí, neboť má problému udržet tělesnou teplotu a vítá tak každý sluneční paprsek, kterým ohřívá své tělo. Návštěvníci rovněž vstupují do zahrady reprezentativním prostorem.

A symbiózou největší, v níž dochází k těsnému propojení světa lidí i zvířat, je zcela jistě projekt prvního safari na Moravě. Zvířata získají podstatně větší prostor, současně se jim vytvoří prostředí co nejvíce podobné přírodě. Jeho první Euroasijská část se díky intenzivní letošní práci zpřístupní již v nacházející sezóně. Euroasii následují Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida, a s nimi vlci, sobi, klokani, žirafy, přímorožci a mnoho dalších.

Čím je vaše zoo unikátní a odlišuje vás to tím od ostatních zoologických zahrad?

Už svou polohou. Rozprostírá se v přívětivé lokalitě lesů podhůří Nízkého Jeseníku. Také se pyšní 32 m vysokou vyhlídkovou věží, která je v rámci všech zahrad na území ČR nejvyšší. Z chovatelského hlediska Zoo Olomouc patří k největším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě a taktéž vede plemennou knihu kozorožců kavkazských, kterých se ve volné přírodě pohybuje již jen pár jednotek tisíc. Jako jediná v ČR množí lvy berberské a neméně se jí daří v odchovu obou druhů mravenečníků.

Každá zoo má nějaké zvíře, které je jakýmsi tahounem, maskotem či jak to nazvat. Jaké zvíře je to ve vaší zoo?

Zoologická zahrada Olomouc z marketingového hlediska neupřednostňuje žádné zvíře před druhým. Je vděčna za každé spokojené a zdravé zvíře. Pokud nějaké v daný okamžik vyzdvihne, tak pouze proto, že s ním souvisí očekávaná či mimořádná událost.

Do zoo se chodí hojně kvůli dětem. Na co se, kromě zvířat, mohou vaši malí návštěvníci těšit?

Pro děti je přímo v areálu umístěno nejen dětské hřiště, ale i lanové centrum Lanáček. Děti však mnohem více než hřiště láká blízký kontakt se zvířaty. Ten jim je umožněn ve výběhu ovcí, koz a lam maximálně. Blíže mohou vidět klokany i makaky, ale i to někdy nestačí. Nedávno jsem při procházce areálem navzdory všem cedulím upozorňujícím na bezpečnost při kontaktu se zvířaty zaslechla jeden rozhovor tatínka a jeho syna: „Kubíčku, kam, prosím Tě, strkáš ty prstíky?!“ „Oslíkovi do nosánku, protože tam má teplo.“

Jak mohou návštěvníci a přátelé zahrady přispět k jejímu chodu. Máte nějaké programy pomoci?

Nejvyužívanějším programem je forma sponzorství zvířat. Každý, kdo se rozhodne touto cestou přispět na chov, si zvolí konkrétní zvíře, kterému se stane adoptivním rodičem. Získá tak nejen dobrý pocit, ale i certifikát.

Jaké jsou v zoo plány do budoucna?

Odpověď má několik rovin chápání. Příští sezóna přinese otevření Chovného centra pro levharty mandžuské, a první části nově budovaného safari. Plánem neměnným zůstává stále zvyšovat kvalitu poskytovaných služeb v rámci dne stráveného v zahradě, a postarat se o spokojenost všech návštěvníků, kteří do zahrady zavítají. V neposlední řadě mají plány i zoologové a ošetřovatelé. Vytvoření chovných párů, která na svět přivádí mláďata, vytvořit pro zvířata podmínky takové, aby se cítila dobře…to vše patří do plánů taktéž.

Jaké zvíře je vaším nejoblíbenějším?

Pokud se ptáte na zvíře mému srdci nejbližší, pak není jedno. Mohla bych jmenovat pohled na klokany, kteří na člověka přenesou klid a dobrou náladu, stádo ladných antilop oryxů, v jejichž výběhu ráno krásně svítí sluníčko, nádherné oči žirafy, arktické vlky, kterak čekají na krmení a mnoho jiných…Pokud musím upřednostnit pouze jedno jediné, pak lva berberského. Tam popisných slov schází, v jejich přítomnosti si uvědomuji, jakým darem je práce v zahradě, jak člověka vtáhne osud lví rodiny, jakou má radost z narození mláďat, jak drží palce při každé nesnázi, ale i to, jak těžké je každé loučení.

Jmenujeme se Rodina21. Jaké zvíře podle vás charakterizuje rodinu 21. století a proč?

Právě lvi berberští. Delším pozorováním by mnoho návštěvníků doznalo stejné odpovědi. Projevy lvů jsou jedinečné. Pozorovat, jak mláďata usmiřují rodiče, jak příkladně se o ně matka stará, jak malí sourozenci o sebe pečují, podporují se, když je potřeba, jak táta Šimon dokáže respektovat mámu Lilly, jak k sobě dokáží být něžní…to se mnohdy neprožívá ani v lidských rodinách. Takže odpověď je patrně pouze částečná. Lvi charakterizují model rodiny, ke kterému by se mohlo obrátit i 21. století.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se vám podaří zrealizovat všechny plány a ať máte i nadále spokojená zvířata a hodně návštěvníků.

Další zajímavosti o Zoo Olomouc najdete, když půjdete touto cestou http://www.zoo-olomouc.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na