Za zvířaty do… Zoo Praha

Autor

I v letošním roce budeme pokračovat v našem putování po tuzemských zoologických zahradách a hned naše první letošní kroky zamíří do zoo, kterou mnozí z vás důvěrně znáte. Jde o zahradu, která je se svými více jak miliony návštěvníky ročně nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku. Jasně, je to Zoo Praha a s tím, co se tam právě děje, nás seznámí mluvčí zoo, pan Michal Šťastný.

Kam až sahá historie vaší zahrady?

Zoo byla založena v roce 1931, jde tedy o poměrně mladou zahradu, což je velká výhoda, neboť zoo je osvíceně umístěna mimo centrum města a tedy v klidné lokalitě. Areál se rozkládá v nesmírně členitém areálu, což umožňuje zvířata chovat v podmínkách, které co nejvěrněji napodobují jejich přirozené prostředí. Máme říční nivu, větrnou pláň, kde žijí koně Převalského…

Na jak velké ploše se v současnosti rozkládá a kolik zvířat ji obývá?

Rozloha zoo činí 60 hektarů, v areálu žije kolem 4500 zvířat v asi 460 druzích.

Foto: Jiří Trojánek (Zoo Praha)

Co je u vás v zoo letos nového?

Nejčerstvější novinkou je určitě mládě gorily nížinné narozené 22. prosince 2012, pro kterého aktuálně s pomocí návštěvníků hledáme jméno. V roce 2012 se narodilo také druhé mládě tapíra jihoamerického v historii zoo, 4 mláďata žirafy Rothschildovy, čtyřčata šelmy binturonga, dvojčata vzácné šelmy tayry, velký úspěch bylo mládě krysy největší nebo první mládě pandy červené v historii zoo. Vylíhla se také mláďata varana komodského, první na světě rozmnožili pražští chovatelé želvy korunkaté. Světový prvoodchov jsme zaznamenali i u sojkovců rezavouchých, první český odchov u sojkovců modrotemenných nebo špačků holohlavých. A pokračovat by se dalo ještě dlouhou dobu. V roce 2013 očekáváme narození mláděte slona, orangutana nebo další gorilu.

Čím je vaše zoo unikátní a odlišuje vás to tím od ostatních zoologických zahrad?
Pražská zoo se velmi intenzivně věnuje ochraně zvířat in-situ. Každou svou návštěvou přispívají návštěvníci 2 koruny na ochranu goril v Africe, gaviálů v Indii, záchranu koně Převalského a podobně. Koně Převalského pražská zoo zachránila před vyhubením a v posledních letech se velmi intenzivně věnuje také jeho reintrodukci, v roce 2011 a 2012 jsme uskutečnili dva Návraty divokých koní, během kterých jsme do Mongolska odvezli osm „převaláků.“

Každá zoo má nějaké zvíře, které je jakýmsi tahounem, maskotem či jak to nazvat. Jaké zvíře je to ve vaší zoo?

Erbovním zvířetem Zoo Praha je kůň Převalského. Velice oblíbené jsou například gorily, světovou proslulost získal v posledních letech chov varanů komodských, ve kterém jsme nejlepší na světě. Pozornost si ale zaslouží všechna zvířata, která v zoo chováme.

Do zoo se chodí hojně kvůli dětem. Na co se, kromě zvířat, mohou vaši malí návštěvníci těšit?

Zoo nabízí celou řadu dobrodružství, v areálu naleznete několik dětských hřišť, děti si mohou hrát například také na paleontology a v pískovišti hledat „zkamenělé“ prehistorické živočichy. Informace o prehistorickém životě nabízí také geostezka Stopy v čase. Trochu dobrodružství nabízí lanovka spojující horní a dolní zoo, případně rozhledna, která nabízí zcela výjimečný pohled na panorama Prahy. Zoo nyní nabízí také celou řadu interaktivních prvků, které nejen děti seznámí s životem zvířat v zoo i mimo ni. Samozřejmostí je nabídka restaurací.

Jak mohou návštěvníci a přátelé zahrady přispět k jejímu chodu. Máte nějaké programy pomoci?

Návštěvníci zoo pomáhají už tím, že do zoo přijdou. Z každé vstupenky věnuje zoo 2 koruny na podporu svých in-situ projektů, tedy projektů ochrany přírody přímo v Africe či Asii. Mezi podporované projekty in-situ patří například záchrana koně Převalského nebo ochranářské projekty pro gorily ve střední Africe. V těchto dnech poprvé v Kamerunu vyjel Toulavý autobus – projekt završující dosavadní snahy Zoo Praha na ochranu goril. Autobus bude svážet děti z pralesních oblastí Dja do záchranných center pro primáty v Limbe a Méfou, kde poprvé v životě spatří gorilu jinak než na talíři. Projekt – podobně jako už distribuované gorilí knížky a omalovánky – pomáhá dětem vytvořit si ke gorilám vztah a později je chránit. Projekt lze podmořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS GORILYAFRIKA na 87 777, poukázáním libovolné částky na konto Pomáháme jim přežít 43-680 466 0247/0100, variabilní symbol Toulavého autobusu je 11. V informačním centru lze také složit dar v hodnotě 100, 300 nebo 500 korun, za který každý obdrží originální pamětní certifikát. Podporovat další projekty lze například nákupem suvenýrů Pomáháme jim přežít nebo opětovným využitím již zmíněného konta. Zvířatům lze posílat DMS nebo se stát jejich adoptivním rodičem či sponzorem.

Jaké jsou v zoo plány do budoucna?

V letošním roce návštěvníkům otevřeme soustavu expozic pro slony, hrochy a antilopy, vyhlídkovou cestu Zakázanku nebo pavilon pro velemloky. Z očekávaných přírůstků zmiňme mládě slona, dvě žirafy, orangutana nebo malou gorilu.

Náš portál měl u vás v zoo adoptovaného tučňáka, a proto se nemohu nezeptat, jak se daří tučňákům?

Pražský chov tučňáků je dlouhodobě velmi úspěšný. V současnosti probíhá hnízdní sezona, a tak je předčasné říkat, nakolik bude letošek úspěšný. V loňském roce se u nás vylíhla 4 tučňáčí mláďata.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji spoustu návštěvníků, spokojených zvířat a mnoho dalších chovatelských úspěchů.

Další zajímavosti o zoo se dozvíte, když se vydáte touto cestou http://www.zoopraha.cz/cs/ anebo ji přímo navštívíte.

Úvodní foto: Vít Lukáš

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na