Zámek v Lešné u Valašského Meziříčí

Autor

Prázdniny jsou dobou, kdy si chceme více než jindy užívat ostatních členů rodiny. Vypustit běžné starosti a objevovat společně nové věci. Vyrazit spolu za dobrodružstvím, na výlet a za poznáním. Někdy je těžké najít tu správnou aktivitu, která zaujme jak děti, tak i rodiče. Proto bych vás dnes ráda pozvala do zámku v Lešné u Valašského Meziříčí, který díky svým letním programům zaujme malé i velké. Průvodkyní nám bude paní Jitka Slezáková z Muzea regionu Valašsko.


Noční nádvoří

Čím je zámek a park v Lešné zajímavý a proč stojí za to ho navštívit?

Zámek v Lešné u Valašského Meziříčí je zajímavý už tím, že stojí a po rozsáhlé rekonstrukci je zpřístupněn veřejnosti. Řada návštěvníků, kteří k nám zavítají, vůbec o existenci takového zámku v našem regionu nevěděla. Většina zná jen Lešnou u Zlína, kde je ZOO, a často k nám zabloudí rodiny s dětmi hledající v parku exotická zvířata. Místo nich nacházejí anglický park se starými, vzácnými dřevinami a bohatou sbírkou rododendronů. Zajímavosti o stromech a historii parku se návštěvníci dozvědí při komentované prohlídce parku. V zámeckých interiérech pak obdivují dochované historické skvosty, především ze 17. a 18. století – sérii tří nástropních obrazů, čtyřdílný barokní sekretář zdobený intarzií, původní dřevěnou barokní podlahu nebo malovaný trámový strop. Prohlídka netrvá dlouho, asi půl hodiny, takže ji zvládnou i rodiny s dětmi. Poté se už mohou věnovat zábavě v přírodovědné expozici, kde na ně čeká bludiště, kuličková dráha, balancovník a herna vybavená dalšími interaktivními prvky.

Toto léto probíhá u vás na zámku akce O poklad hraběte z Lešné. O co přesně jde?

Jedná se o noční kostýmované prohlídky inspirované historickou soutěží „O poklad Anežky české“. Podobně jako v televizním pořadu Marka Ebena návštěvníci shlédnou v každé komnatě krátké představení z historie zámku a z něho pak vycházejí otázky moderátorů. Nejsou těžké. Přibližují zámek v trochu jiném světle a upozorňují na zajímavosti, které při běžných prohlídkách mohou uniknout. Návštěvníci se setkají například s královským lovčím, v knihovně zastihnou hraběte Dubského při hazardní hře a barokní sekretář v dámském kabinetu odhalí choulostivé tajemství. Společenský Bílý sál ožívá hudbou a tancem, ze zámecké jídelny se linou nejrůznější vůně. To vše v podání patnácti členů zámeckého ochotnického souboru. A nesmíme zapomenout na ceny, které do soutěže věnoval Regionální operační program Střední Morava a časopis Čtyřlístek.

V knihovně

V jakých termínech akce probíhá?

Premiéru už máme úspěšně za sebou, přišlo se na ni podívat přes 40 návštěvníků. Další nejbližší termín je v sobotu 13. července a poté každých 14 dní v sobotu, vždy ve 20, 21 a 22 hodin. Doporučujeme vybraný termín předem rezervovat. Zájem je totiž velký jak o dřívější čas, kdy na představení chodí hlavně rodiče s dětmi, tak o pozdní večerní dobu, kdy má zámek neopakovatelnou atmosféru.

Dámský kabinet

Je to první letní akce tohoto typu, kterou pořádáte?

S nočními kostýmovanými prohlídkami už zkušenosti máme. Atmosféra zšeřelého zámku přilákala během minulých prázdnin na tři stovky diváků. Při představení podle povídky Agathy Christie si vloni návštěvníci zahráli na detektivy a společně se slečnou Marplovou se jim pokaždé podařilo odhalit tajemství záhadného úmrtí.

Ochotníci z Lešné

Na co dalšího se můžou návštěvníci zámku během léta těšit?

Na zámku se přes léto zabydlely loutky. Děti zajímají hlavně známé komiksové postavičky Čtyřlístku. Málokdo ví, že existují i v podobě loutek. Fifinku, Myšpulína, Pinďu a Bobíka na zámek zapůjčil ze soukromé sbírky jejich autor, ilustrátor pan Němeček. Dospělé určitě zaujme velká výstava historických loutek a loutkových divadel. Je zapůjčená ze sbírky manželů Jiráskových, kteří se loutkám věnují už 30 let a vystavují i v zahraničí. Návštěvníci ve dvou sálech zámku uvidí 250 marionet a 18 loutkových divadel nejstaršího českého divadla kočovných marionetářů. Loutky jsou krásně vyřezávané a bohatě kostýmované, z dílen významných řezbářských mistrů. Jejich výška dosahuje až 80 cm. Na závěr léta chystáme rozloučení s prázdninami v zámeckém parku. Program je plánován na 31. srpna. Vystoupí v něm sbor místních hasičů, skupina historického šermu a jako završení bude noční ohňová show.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji spoustu nadšených návštěvníků.

Všechny informace o zámku najdete na http://www.muzeumvalassko.cz/objekty/zamek-lesna/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na