Abeceda s M. Mikulandovou 2/3

Autor

Druhý díl těhotensko-porodní abecedy s paní Magdalenou Mikulandovou, soukromou porodní asistentkou je tady. Příjemné, běžné i nevšední záležitosti spojené s těhotenstvím a „čerstvým“ miminkem. Na konci nepřehlédněte i vzkaz přímo pro čtenářky Jednadvacítky.

J jako JÓGA

Příjemná a vhodná pohybová aktivita, která doplňuje péči ženy o sebe a o dítě během těhotenství. Jde o pomalejší typ anaerobního cvičení, které vhodně připraví svaly na budoucí porod.

K jako KOJENÍ

Jediná nejvhodnější a komplexní výživa pro novorozence. Devadesát pět procent žen je fyziologicky přizpůsobeno kojit své dítě. Nebojte se oslovit laktačního poradce a nevzdávejte to po prvním neúspěchu.

L jako LUDMILA MOJŽÍŠOVÁ

Fenomenální rehabilitační pracovnice, která vymyslela metodu léčby ženské funkční sterility. Dnes se ví, že aplikace této metody výrazně zvyšuje procentuální úspěšnost léčby jakékoliv sterility. Proto neváhejte oslovit specializované pracoviště.

M jako MASÁŽ

Speciálně prováděná masáž v těhotenství je příjemnou a vhodnou rehabilitační pomůckou. Speciální masáž hráze pak napomáhá snadnějšímu porodu a snižuje nutnost nástřihu. Odborně vedená masáž plosek nohou je také výbornou relaxační metodou pro těhotné.

N jako NEVOLNOST

Ranní nevolnost (nauzea) je běžným a typickým projevem prvního trimestru. Nevolnost způsobují rozbouřené hormony, které na počátku těhotenství napomáhají zdárnému vývoji plodu. Nebojte se, kolem 12. týdne to většinou vymizí.

O jako OTEC

Otec poskytuje padesát procent genetického zázemí vašemu dítěti. Tím se stává i plnohodnotným rodičem. Nebojte se mu předat i rodičovskou zodpovědnost a péči o novorozence. Většina mužů o to stojí a zvládá to velice dobře, ale díky vaší bázlivosti nebo odmítání k primární otcovské péči nedojde.

P jako PSYCHOPROFYLAXE

Výborné psychologické působení na těhotnou ženu. Základem jsou odborné informace, emoční zázemí a psychická podpora. Pokud je psychoprofylaxe vedena s odborným těhotenským cvičením, pozitivní vliv se násobí.

Q jako QUADRUPLETS = čtyřčata

Čtyřčata jsou velmi neobvyklý jev, který, pokud se vyskytne, sebou nese dlouhodobě sledované těhotenství s hospitalizací, porod císařským řezem a dlouhodobou poporodní péči o děti. Novorozenci bývají nedonošení a péče o ně je vždy komplikovanější. Čtyřčata z umělého oplodnění jsou jev nežádoucí, jelikož se jedná o poškozování matky a dětí ze strany zdravotníků. Z toho důvodu je povoleno oplodňovat pouze dvě vajíčka.

R jako RELAXACE

Relaxace je nutná součást těhotné ženy a ženy po porodu. Doporučuji vám najít si aktivity, při kterých si opravdu odpočinete a tento čas maximálně pro sebe využijte. Vhodná je též řízená relaxace na hudbu, mluvené slovo, která se provádí ve specializovaných pracovištích (těhotenská cvičení).

Ř jako ŘIDIČKA

Těhotná řidička je dnes běžný jev na silnicích. Nicméně doporučuji odbourat stres vzniklý řízením, především v poslední fázi těhotenství. Za každých okolností a ve všech stádiích těhotenství používejte bezpečnostní pásy (existují i speciální pásy pro těhotné).

Vzkaz pro „těhulky“:

Těhotenství je krásných devět měsíců, které se neopakují v životě moc často. Proto si vaše těhotenství užívejte a i v situacích, kdy vše nejde podle vašich představ (hospitalizace, …), se na situaci dívejte pozitivně a hledejte světlé stránky. Choďte do kursů, hezky se oblékejte a uvědomte si, že v těchto chvílích jste víc než běžná žena – nosíte v sobě nový život.

Přeju Vám krásné měsíce plné života.
Vaše Magdalena Mikulandová, soukromá porodní asistentka, www.studioprozeny.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *