Betonové tvořeníčko

Autor

Při brouzdání na internetu jsem na různých stránkách objevila spoustu inspirací na zahradní i interiérové dekorace, které se dají vyrobit za použití betonové směsi a různých zbytků látek či předmětů, které se nám již nehodí a chceme je vyhodit. Nejdřív jsem nějakou dobu jen čerpala inspiraci, protože hledání na internetu, to je opravdu „žrout“ času. Když už jsem měla uloženo spoustu nápadů, nakoupila jsem vše potřebné a pustila se do toho.

Nejdřív jsem to chtěla jen vyzkoušet, proto jsem začala něčím, co mi nebude líto vyhodit, kdyby se to náhodou nepovedlo. Našla jsem starý ručník a staré sametové tepláky, které už byly na vyhození, a ještě jsem si připravila v drogerii zakoupený hadr na zem.

Na přípravu obalu na květináč tedy budeme potřebovat:

  • Starý hadr nebo ručník (může být čtverec, obdélník, ovál, případně i kulatý – záleží na tom, jaký chceme vyrobit obal na květináč)
  • Vodu, cement (případně lepidlo na obklady)
  • Dřívko nebo paličku na míchání, kbelík
  • Strečovou folii a kus igelitu nebo nějaký větší papír či hadr
  • Rouru nebo trubku

Začneme tím, že si na zem položíme igelit, případně papír (abychom neušpinili zem). Na něj postavíme nějakou rouru nebo trubku, na kterou navlečeme např. kbelík nebo nějaký květináč či jinou nádobu (tu předtím obalíme strečovkou, aby se neušpinila). Starý ručník si upravíme na požadující tvar. V kbelíku si rozmícháme cement s vodou na jemnou hmotu (konzistence hmoty asi jako při sádrování). Řádně rozmícháme, aby v ní nebyly hrudky. Ve směsi namočíme hadr, aby byl celý obalený betonovou směsí. Pak hadr převěsíme přes kbelík na trubce a hezky upravíme, aby jednotlivé cípy byly stejnoměrné. Necháme tak 2 dny ztvrdnout. Pak opatrně sundáme a vyndáme nádobu, která je uvnitř. Hotový betonový obal můžeme lehce houbičkou poťapkat třeba bílým latexem, aby se vytvořila jakoby „patina“…. A obal je hotov (případně můžeme přelakovat, ale není to třeba). Postup zřejmě není nutno fotit, protože je toho opravdu plný internet.

Další můj pokus byly listy. Našla jsem si velký list lopuchu. Na zem jsem položila igelit, na něj udělala hromádku z jemného písku (to proto, aby byl list hezky ohnutý a nebyl rovný jako placka). Na písek jsem položila list rubovou stranou nahoru (protože spodní strana je výrazně žilkovaná a je to hezčí). Na list jsem opatrně nanášela betonovou směs a špachtlí nebo prsty hezky roztáhla až do krajů. Nanášíme pokud možno hrubší vrstvu.

Obzvláště větší listy pak mají tendenci se lámat. Necháme opět 2 dny zatvrdnout a pak list sloupneme. Dekorace například do skalky je hotová. Listy si můžeme různě nadekorovat sušinou nebo nechat jen tak.

Obal na květináč můžeme vyrobit i za pomocí slabšího lana. Lano omotáváme okolo květináče nebo kbelíku a sem tam spojíme tavnou pistolí, aby se to nerozmotávalo. Nakonec celé přetřeme řídkou betonovou směsí za použití štětky (můžeme nanést opakovaně i 2x, bude to pevnější). Opět můžeme napatinovat a nalakovat.

Když se mi dekorace dařily, pustila jsem se do měšce. Opět k tomu stačí hadr, kousek slabšího provazu  a betonová směs. Postup je skoro stejný jako u květináče z ručníku. Hadr ustřihneme do kulata a důkladně namočíme do betonové směsi. Převěsíme přes nějakou nádobu (já použila kbelík od zavináčů) a hezky urovnáme, aby na všech stranách byl stejnoměrně převěšený, naděláme prsty stejnoměrné faldíky a asi 5 cm od spodního okraje stáhneme nějakou šňůrkou. Sundáme z roury a obrátíme, čímž se vytvoří převis okraje, ten opět urovnáme. Necháme ztvrdnout 2 dny a šňůrku sundáme. Opět můžeme latexem vytvořit patinu a teprve pak uvážeme dokola slabší provaz. Měšec působí velmi hezky.

Moje tipy (z vlastní zkušenosti):

– Než namočíme hadr do betonu, je lepší hadr namočit a vykroucat, nevypije to tak rychle vodu z betonu a líp se s tím pracuje.

– Při betonování listů jsou sice krásné dýňové listy, ale velmi špatně se slupují, musela jsem to drhnout  ve vodě kartáčkem.

Mám ještě spoustu nápadů, ale začíná zima a teď už se mi to venku dělat nechce, takže zase někdy na jaře 😉

8 comments

  1. Takové dekorace se mi moc líbí. O tom už taky dlouho uvažuji, ale ještě jsem se k tomu nedostala. Nejvíc mě lákají betonové dlaně z gumových rukavic. Pak bych je osázela netřesky.
    Máš to moc krásné. Povedlo se Ti to hned napoprvé? Někteří píšou, že se jim to drolí. Tak z toho mám trochu strach. S tou patinou jsem to ještě nikde neviděla.

    1. Mačko, nic se nedrobilo…co se týká těch listů, je potřeba tam toho napatlat víc (hlavně na velké listy), ty tenké se zlomily, tak já to pak vylepšila perlinkou a drží 😉 Obaly na květináč drží fest, ty se povedly. Ještě jsem dělala takový jakoby jutový pytel, ovázaný slabším lanem(váží to 13 kg), padl na to kbelík betonu…dala bych sem do komentáře aspoň fotku, ale nevím, jestli to jde, zatím jsem na to nepřišla 🙁

  2. Dostane se koupit cement i v menším množství? A hotový výrobek pak může stát klidně i v zahradě při dešti? Moc se mi vaše výrobky líbí opravdu je postupů na internetu hodně. jen není udávána receptura.

    1. Ano, já to mám ve skalce, tudíž na to celý rok prší a dokonce jsem to tam nechala i v zimě…je to pořád stejné, nezměnilo to barvu ani tvar. Jestli se dělá cement v menším balení, to netuším. Já si koupila normální balení (tuším 20 nebo 25 kg), protože jsem toho dělala hodně. Co jsem nespotřebovala, tak mi pochopitelně ztvrdlo, ale pak na další použití jsem to v sítku jakoby nastrouhala a je z toho zas jemný prášek jako předtím.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *