Abeceda s M. Mikulandovou 3/3

Autor

Třetí a závěrečný díl naší speciální Abecedy se známou a uznávanou porodní asistentkou paní Magdalenou Mikulandovou je tady. Kromě hesel od písmenek S – Ž můžete na konci článku opět najít vzkaz, tentokrát pro “čerstvé rodiče“.

S jako STREPTOKOK (míněn konkrétně Streptococcus agalactiae)

Onemocnění se svými dopady významně projevuje v perinatálním novorozeneckém období. Důsledky se projevují jako vážné infekce (sepse, meningitidy, pneumonie, …). Před porodem se tento streptokok kultivačně zjišťuje. Pokud je u ženy přítomen, porod se řeší operačním způsobem – císařských řezem. V tomto případě neriskujte.

Š jako ŠESTINEDĚLÍ

Hormonálně bouřlivé období ženy po porodu. Soustřeďte se na sebe a na miminko, odpočívejte, kojte, vytvářejte souznění mezi Vámi a děťátkem. Žádné zaměstnání, stres anebo návštěvy, kolem kterých byste musela skákat. Užijte si to, nechte se hýčkat.

T jako TĚHOTENSKÉ HORMONY

Složitý komplex hormonálních hladin, které se především v prvním semestru rychle mění a způsobují různé pocity, potíže a trable budoucí mamince. Vydržte, většinou to po čtvrtém měsíci končí

U jako UMĚLÉ OPLODNĚNÍ

Stále častěji využívaná a požadovaná metoda, jak přijít do jiného stavu. IVF je metoda, která má jistě své opodstatnění a existuje tisíce případů, kdy byla aplikována naprosto vhodně. Ale není vhodné využívat ji za každou cenu a především hned, když se ukážou první problémy. Věřte si a hledejte i jiné možnosti.

V jako VITAMÍNY

Vhodný doplněk stravy, který ale je při normálním typu středoevropské stravy a možnosti konzumu ovoce a zeleniny v jakékoliv množství v těhotenství zbytečný. Pokud nejste v chřipkovém období nebo nemáte oslabenou imunitu, raději jezte pestrou stravu.

W jako WALKMAN

Příjemná pomůcka, která vhodně zpestří jakékoliv období čekání. Dále se vhodně používá u maminky, které se provádí císařský řez v epidurální anestezii. Vhodně zvolená hudba má relaxační až terapeutické účinky. Podpořte své emoce a nebojte se netradiční metody.

X jako XYZAL

Lék na onemocnění s alergickou rýmou nebo chronickou kopřivkou. Není bezpečně prozkoumán na těhotných ženách (humanitní důvody). Potýkáte-li se s těmito potížemi v těhotenství, sdělte to svému gynekologovi a řešte léčbu v součinnosti alergolog-gynekolog.

Y jako YAL

Vhodný prostředek na vyprazdňování střev. Aplikujte těsně před porodem. Použití může probíhat i v domácím prostředí. Je to jednoduché na manipulaci, účinné a šetrné.

Z jako ZÁCPA

Častá komplikace v průběhu těhotenství vytvořená zpočátku hormonální hladinami, v pozdním stádiu těhotenství mechanickou zábranou velké dělohy. Řešte tento problém úpravou stravy (kompotované švestky, …) anebo šetrnými a vhodnými projímadly.

Ž jako ŽIVOTOSPRÁVA

Důležitá součást těhotenství. Jezte častěji v malých dávkách pestrou a zdravou stravu. Nebojte se řídit i chutěmi, ale zároveň dávejte pozor především na syrové maso, vajíčka, vnitřnosti, plesnivé sýry a přesmažené potraviny.

VZKAZ pro „čerstvé matky“ (rodiče):

Nebojte se být rodiči, prvotní potíže, obavy nebo nesrovnalosti vždycky rychle zmizí. Věřte si a při řešení všech situací vycházejte z toho, co nejvíce vyhovuje Vám a miminku. Nenechte se zviklat radami okolí a vychovávejte dítě tak, abyste byli Vy i on spokojeni. Neexistuje recept na dobrého rodiče. Nebojte se a věřte si. Přeji vám krásné dny s miminkem.

Vaše Magdalena Mikulandová, soukromá porodní asistentka, www.studioprozeny.cz

Děkuji za celou Abecedu a těším se na rady a informace během další spolupráce!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na