Bylinky v těhotenství

Autor

Bylinky jsou báječná věc. Mají sílu, mají dlouhodobě ověřené účinky. Pro těhotenství jsou však někdy až moc silné. Proto je lepší vědět, kterých se vyvarovat, a které těhotným v různých obdobích pomohou. Vyptala jsem se proto paní Magdaleny Mikulandové, porodní asistentky, která má s těhotnými i s bylinkami osobní zkušenosti.

Které bylinky rozhodně v těhotenství ne(po)užívat?

Bylinky a těhotenství je velmi problematická věc a je třeba s nimi zacházet velmi opatrně.

Obecně se nedoporučují bylinky, které napomáhají velkému prokrvení organismu a orgánů pánve jako je např. aloe léčivá, blín černý, majoránka v opravdu velkém množství či pelyněk nebo skořice.

Jsou některé bylinky naopak pro těhotenství vhodné?

Je vždy nutné poradit se s lékárníkem, když těhotná žena chce brát nějaké bylinky, protože se musí zohlednit její zdravotní stav, aktuální těhotenský stav a stáří těhotenství. Nicméně mezi ty méně sporné patří mateřídouška, kopřiva, heřmánek a zázvor.

Které bylinky a další „doplňky“ lze doporučit během celého těhotenství?

Mezi výborného pomocníka po celou dobu těhotenství patří bezesporu zelená listová zelenina, která obsahuje kyselinu listovou. Ta má blahodárný vliv na celé těhotenství, ale hlavně na rozvoj mozkových buněk a celkový vývoj miminka. Vřele doporučuji, ať už v čisté formě nebo v jiných vitamínech.

Pomáhají některé bylinky při chystajícím se porodu?

To je velmi diskutované téma, protože spousta žen by rádo vědělo, kdy bude rodit a rádo by to nějak ovlivnilo. Mezi bylinky, které se osvědčily pro podporu porodu a stahů dělohy patří maliník, skořice, kontryhel, mateřídouška a mimo bylinek lze doporučit časté procházky a hojný pohlavní styk před porodem.

V jaké formě je nejlepší bylinky používat?

To je úplně jedno, ale důležité je dodržet postup, který je předepsán nebo doporučen lékárníkem. Těsně před porodem a za porodu pak doporučuji vtírat masti nebo olejíčky na inkriminovaná místa jako je podbřišek či spodní část zad. Velmi se osvědčily také vonné oleje na dýchání.

Je bezpečnější bylinky pěstovat doma, nebo je lépe je koupit?

Pokud se v pěstování bylin vyznáte a umíte to dobře, je to fajn a „domácí jsou domácí“. Ale určitě nemohu doporučit nějaké experimenty, se kterými by žena začala jen proto, že je těhotná.

Jaký je váš osobní vztah k bylinkám, máte je ráda, používáte je? (jaké, na co)

Já osobně mám vůbec ráda spíše holistický přístup k lidem a k medicíně také, a proto velmi využívám celostní medicínu na léčení sebe, ale i celé rodiny.Tam jsou základem byliny, a proto k nim mám velmi vřelý vztah a stále je používáme.Já například trpím na močové cesty a lichořeřišnice mě z toho vždy perfektně dostane!

Jedna až poetická otázka na závěr: K jaké bylince byste přirovnala těhotnou ženu a proč?

Mateřídouška – protože těhotná žena je mateřská, žensky voní a na nic si nehraje. A šafrán, protože těhotné se vytrácejí. Ženy si těhotenství zvažují a často zvítězí klid a pohodlí a to je vážně škoda.

Děkuji za bylinkový článek a přeji hodně zdraví!

Používáte bylinky? Pěstujete bylinky? Používali a pěstovali jste je i v těhotenství? Proč?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *