Čtenářky se ptají M. Mikulandové

Autor

Dostaly jste možnost se ptát paní Magdaleny Mikulandové, porodní asistentky, která se ženám věnuje v těhotenství, při porodu, ale i po porodu. Dotazů přišlo dost, některé byly podobné, proto jsem je shrnula do následujících osmi nejčastějších.

Jaké jsou základní zásady stravování v těhotenství? Co určitě nejíst, co naopak určitě by tělo dostat mělo?

Pokud se týká stravování těhotných tak zásady jsou myslím jasné. Strava by měla být pestrá a vyvážená a každá těhotná by měla brát alespoň nějaký potravinový doplněk, který by jí zajistil balanci v těle co se týká vitamínů, minerálů a stopových prvků. Měla by jíst pravidelně ne moc a raději častěji.Žaludek se postupně zmenšuje a to pro velikou dělohu, kde roste miminko. Mezi jídla, kterých by se měla těhotná vyvarovat, jistě patří smažené, kupované polotovary či jídlo, dále pak syrové maso a vnitřnosti. Nevařená vejce či velké množství sladkého. Nejezte na noc a hutná jídla. Také přílohy se mohou trochu zmenšit ale pozor není vhodné, když těhotná žena přibere během těhotenství třeba jen 5-6 kg. Normální přírůstek na váze na konci těhotenství je kolem 12 – 16 kg.

Pár pravidel:

  • přednost mají potraviny čerstvé
  • lépe je dusit nebo vařit
  • potraviny ohřívejte v páře
  • lepší je jogurt než majonéza
  • preferujte celozrné pečivo před bílým
  • vaříte – li brambory či zeleninu, vkládejte až do vařící vody

Může mít nějaký vliv na dítě to, že si na břicho v těhotenstvím pokládám počítač (notebook)?

Takový přímý vliv není prokázán, ale jde o jistou energii, která vyřazuje z PC a tak bych Vám to nedoporučovala. To samé platí i s mobilním telefonem.

Jaký máte názor na „epidurál“ při porodu? V čem jsou výhody a v čem nevýhody?

Je nutné rozlišit zda jde o spontánní porod, a pak se jedná o epidurální analgesii a nebo zda mluvíme o cisařském řezu, a pak jde o epidurální anestezii.

Nicméně u operativních porodů to mohu jedině doporučit. U spontánního porodu tzv.epidurál zabraňuje šíření bolesti, vzniklé z kontrakcí, a to blokací nervů, které vedou páteří. Pokud je vhodně aplikována žena má tyto výhody ale přitom zůstává stále mobilní a pohybuje se během porodu. Tato výhoda má také své nevýhody, pokud se přežene dávkování, může se stát, že žena nerozpozná, kdy kontrakci má a nebude schopna úplně vhodně spolupracovat. Při aplikaci vysoké dávky může dojít ke zpomalení porodního děje a omezení pohybu. Aplikace epidurální analgesie je jistě na místě u komplikovaných porodů, dlouhých nebo při nějaké negativní změně v průběhu procesu porodu, ale jistě by ji žena neměla použít jako metodu první volby, a porod, ještě bez větších kontrakcí, s epidurálem začínat.

Může mít rodička tak velkou fóbii z porodu, že by to mohlo ovlivnit i samotný průběh porodu natolik, že je lepší pro ni i pro dítě zvolit císařský řez?
Císařský řez je velká břišní operace, kterou je vždy dobré zvážit. Fobie se u některých žen může vyskytnout ale dá se jí předejít a to správným působením na ženu během těhotenství. Pokud těhotná navštěvuje profesionální kurzy pro těhotné, měla by tam dostat dostatek informací a praktických dovedností, aby je správně při porodu použila a porod si urychlila a usnadnila.Je dnes jasně prokázáno, že těhotná, která je v těhotenství dobře vedena, má porod opravdu statisticky kratší a pohodlnější. Porod císařským řezem bych opravdu, bez vážných důvodů, zvažovala!

K čemu je dobré šátkování?

Šátkování je metoda velmi stará a oblíbená jenom byla k nám do „civilizovaného světa“ znovu aplikována až nyní po revoluci. Jde o metodu, která se využívá především pro svojí praktičnost, matka má dítě stále s sebou a přitom volné ruce a přitom dítě cítí maminčinu blízkost a vůni a tlukot srdce, což má na něj blahodárné a uklidňující účinky. Je ovšem nutné mít dobrý šátek z kvalitní látky a dostatečně veliký, a také je zapotřebí naučit se správnou techniku vázání onoho šátku, jak a kdy šátek vázat a jak rozlišovat tyto metody dle věku, váhy či mentality miminka. Doporučuji tuto metodu neaplikovat bez předchzího kurzu.

Po prvním porodu se mi břicho rychle vrátilo do „původního stavu“, ale po druhém jej stále nemám stáhnuté ani po roce po (přirozeném) porodu. Je to obvyklé? Co s tím?
Ano to se může stát, protože elasticita kůže a podkoží je stále slabší. Také to, že bylo podkoží již podruhé vystaveno extrémní zátěži je důvodem, proč ke stažení dochází pomaleji. Nicméně myslím, že by to možná chtělo odborný pohled na věc, zda se tam neděje něco jiného nebo zda nezaměňujete tento problém za nějaký jiný, třeba rozestup břišních svalů apod. To se pak musí řešit jiným způsobem. Doporučuji se nechat vyšetřit gynekologem a pokud on neshledá na Vašem stavu nic zvláštního, je nutné systematické a stále cvičení na postižené partie. Někdy i roční cvičení je nutné na to, aby byla změna kompletní. Pozor i cvičení na břišní svaly po porodu je opravdová věda a tak Vám doporučuji svěřit se odborníkům.

Jak moc se mám trápit s tím, když jsem v prvním trimestru měla táhlou virozu (bez teplot), jen rýma a škrábání v krku? Někdo straší vývojovými vadami atd.

V takovém případě, který popisujete je vrozená vývojová vada naprosto nepravděpodobná. Ale je mi jasné, že o tom přemýšlíte. Po výsledku AFP z krve budete mít jasno. a pokud by se na výsledku lékaři něco nezdálo, pošle Vás na další specializovanější a konkrétnější vyšetření. Nicméně se předem vůbec ničeho nebojte, pravděpodobnost je úplně minimální. Držím palce!

Jak moc škodí požití neuvařených (studených) párků? Někdo tvrdí, že je to tepelně zpracované maso i tak, někdo zase, že se tam může objevit listerie..?

Ano, syrové, uzené či jinak málo tepelně upravované maso může v těhotenství činit jistá rizika především v oblasti působení listerií apod. Avšak je to vždy velmi individuální a záleží to na kvalitě masa. Proto obecně platí, že není konzumace těchto masných produktů doporučována. Taktéž plesnivé sýry, málo jen na prudko grilovaná masa, syrová vajíčka apod.

Děkuji za všechny čtenářky a přeji jim příjemné těhotenství a jen to nejlepší do mateřství! A dvěma těhulkám děkuji za dodání fotografií k článku!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *