Komplikace v těhotenství II.

Autor

V dnešním článku se budu věnovat dvěma velmi závažným komplikacím, které se mohou v těhotenství vyskytovat. Jsou jimi preeklampsie a eklampsie.

Preeklampsie (pozdní gestóza)

Jedná se o onemocnění placenty.

Tento vážný stav se vyskytuje u 6-8% těhotných žen.Projevuje se v druhé polovině těhotenství. Rizikovými faktory bývají genetické dispozice (kde měla preeklampsii matka nebo ji těhotná žena již prodělala při předchozí graviditě), vícečetná těhotenství, věk pod 20 nebo nad 40 let, obezita, ženy s onemocněním cév, těhotenská cukrovka, migrény, vysoký krevní tlak.

Příznaky preeklampsie:

  • Vysoký krevní tlak (více než 140/90 opakovaně naměřený)
  • Bílkovina v moči
  • Otoky v oblasti nohou, obličeje, rukou
  • Častá a silná bolest hlavy
  • Poruchy vidění, zvracení

Mnohdy se vyskytuje preeklampsie bez jakýchkoli subjektivních příznaků. Budoucí maminka se cítí dobře, nemusí zaznamenávat žádné obtíže.

Jak odhalí preeklampsii lékař: Při preventivních prohlídkách těhotných na základě vyšetření krevního tlaku a moči (přítomnost bílkoviny v moči), podle evidentních otoků a potíží, které těhulka zaznamenává. Doplňujícím vyšetřením bývá rozbor krve, kde se projeví případná patologie ve funkci ledvin a jater.

Léčba: Při lehce zvýšených hodnotách doporučí lékař klidový režim. Při vážnějších výkyvech hodnot a objektivním nálezu otoků a dalších komplikací hospitalizace v nemocnici. Těhotná žena dostává zpravidla léky na úpravu krevního tlaku (vhodné pro gravidní pacientky), magnézium sulfát (preventivní opatření proti křečím), bývá vyšetřována ultrazvukem a monitorovány srdeční ozvy plodu. Pokud se u těhotné nedaří udržet hodnoty tlaku a bílkoviny v moči v přijatelných mezích, je-li v ohrožení matka nebo plod, indikuje lékař vyvolání porodu dříve, než v termínu.

Eklampsie

Eklampsií bývá označován záchvat křečí, který může následně pokračovat stavem bezvědomí, až komatem.

Často se vyskytuje u gravidních žen se symptomy preeklampsie. Může postihnout i ty těhotné, které nezaznamenaly žádný předchozí příznak preeklampsie.

Proč dojde k eklampsii: Důsledkem křečovitého stažení cév v mozku dochází k nedostatečnému přísunu kyslíku do mozku.

Příznaky eklampsie:

  • Neklid, chvění
  • Křeče, záchvěvy, záškuby celého těla
  • Zástava dechu, cyanóza (promodralé rty, konce prstů, ušní lalůčky)
  • Cyanóza se šíří plošněji, než na akrální části (hrudník, krk), může se objevit pěna u úst těhotné
  • Nástup bezvědomí (komatu). Trvá i hodinu a déle. Může být přerušené dalším křečovitým záchvatem (až třemi záchvaty). Poté se gravidní žena probouzí s tím, že si událost a dobu před záchvatem nepamatuje.

Při záchvatu křečí dochází i ke křečovitému stažení dělohy-riziko ohrožení plodu.

Eklampsie je životně ohrožující stav, pokud k němu dojde během gravidity, indikuje lékař ukončení těhotenství bez ohledu na stáří plodu nebo jeho vyzrálost.

Rozhodně nechci, aby si některá těhulka myslela, že píšu tyhle články s úmyslem strašit. I na mě působí všechny tyto informace hrozivě. Přála bych všem nastávajícím maminkám, aby je takové potíže, které popisuji, obloukem minuly.

Hlasitě apeluji na důsledné dodržování termínů návštěv v těhotenské poradně. Včasnou prevencí můžeme zabránit mnoha potížím.

„Život je řeka zázraků…“ Střežte ty vaše zázraky. Hodně zdraví!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88 https://erty.ee/