Komplikace v těhotenství IV.

Autor

V dnešní části Komplikací v těhotenství se budu věnovat dvěma infekčním onemocněním, která způsobuje stejný virus – plané neštovice a pásový opar

Plané neštovice

Plané neštovice patří mezi infekční onemocnění dětského věku. Původce planých neštovic je virus Varicella. Šíří se kontaktem s nemocnou osobou, kapénkovou cestou nebo z matky na plod. Inkubační doba planých neštovic je 12-14 dní, občas i déle, až tři týdny.

Klinický obraz planých neštovic

Neštovicím může předcházet zvýšená únava, malátnost, horečka. Poté se dostaví typická vyrážka- vodnaté puchýřky, které svědí a bývají plošně rozšířené po celém těle. Období, kdy pacient zaznamená vyrážku, často doprovází celková slabost, teploty a bolest hlavy.

Plané neštovice u těhotných

Pokud neprodělala nastávající maminka plané neštovice v dětství (jestliže těhotná plané neštovice v dětství prodělala, její tělo si vytvořilo proti dalšímu kontaktu s tímto virem celoživotně protilátky), není očkovaná a přijde do styku s neštovicemi nakaženou osobou, je vyvíjející se plod v nebezpečí. Hrozí potrat nebo poruchy vývoje plodu.

Plané neštovice v první polovině těhotenství

  • Ohrožují plod vznikem kongenitální varicelly. (0,5-2 % riziko). Plod je ohrožený potratem, úmrtím v děloze, špatným růstem, mentální retardací, postižením zraku…

Plané neštovice v druhé polovině těhotenství

  • Neohrožují plod vývojovými vadami.
  • Těsně před porodem mohou ohrozit plod, tzv. novorozeneckou varicellou, která se na dítěti projeví po porodu.
  • Největší nebezpečí ohrožení plodu je 5 dní před porodem, až 2 dny po porodu. Z důvodu krátkého časového úseku nestíhá dítě od matky převzít protilátky. Novorozenec je ohrožen na životě.

Jak se bránit komplikacím

Těmto komplikacím lze předcházet. Nejlépe očkováním ještě před otěhotněním (déle, než jeden měsíc před otěhotněním). Očkování není hrazené ZP, klient si ho hradí ze svých prostředků.

Pokud se u ženy plané neštovice objeví v průběhu těhotenství, lékař předepisuje tzv. hyperimunní globulin, protilátky, která zmírní riziko vývojových vad plodu.

Imunoglobulin dostává novorozenec i v případě, pokud v době porodu prodělává matka plané neštovice. Děje se tak z důvodu, aby dítě nebylo v ohrožení života.

Pásový opar

Původce pásového oparu je stejný virus, který vyvolává plané neštovice. Po prodělaných neštovicích se virus nadále nachází v těle v nervových gangliích, vlivem oslabení nebo stresu se může virus zaktivovat v podobě pásového oparu.

Klinický obraz pásového oparu

Podobně jako u neštovic dochází k malátnosti, únavě, horečkám. Vzniká vyrážka lokalizovaná větším či menším úsekem shluků puchýřků na těle.

Pásový opar u těhotných

Způsobuje obdobné komplikace, jako plané neštovice. V první polovině těhotenství ohrožuje plod vznikem vývojových vad, pomalejším vývojem a potratem, či úmrtím v děloze. V případě, že se u těhotné vyskytuje pásový opar v době porodu, dostává novorozenec imunoglobulin.

Pokud těhulka zaznamená příznaky planých neštovic či pásového oparu, je vhodné, aby situaci konzultovala s lékařem. Nedoporučuje se, aby navštěvovala poradny pro těhotné spolu s ostatními gravidními ženami. Na gynekologické prohlídky je pozvaná individuálně, tak, aby neohrozila ostatní těhotné.

Chraňte svoje zdraví a zdraví vašeho miminka!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na