Pleteme šálu

Autor

Martin na koni už na mnoho míst docválal, někam dokonce se značným předstihem. Proto je teď ideální čas naučit se plést. Vybrala jsem pro vás šálu, protože to je to nejjednodušší, na čem se to můžete naučit. Jasně, že šály se dají koupit, ale ta vlastnoručně upletená zahřeje mnohem víc a třeba vás to bude bavit natolik, že nějakou upletete i svým blízkým k blížícím se Vánocům.

Pomůcky:
Vlna
Jehlice (Jehlice jsou značené čísly. Síla jehlic, kterou na vámi vybranou vlnu potřebujete, je napsaná na každém klubku. Čím tenčí je vlna, tím tenčí jehlice budete potřebovat.)
Háček
Nůžky
Jsem pravák, takže jsem dělala pravoruký návod. Pokud jste leváci, jen si prohoďte v návodu strany.

Nejprve si musíme nachystat první řadu ok. Počet ok záleží na vašem uvážení, já jich na šálu použila 24. Přibližně 50 cm od začátku vlny si ji natáhneme mezi palec a ukazovák levé ruky a přichytíme prsteníčkem a malíčkem k dlani. (1a)

Vezmeme obě jehlice a podebereme si zezadu dopředu vlnu, kterou máme mezi palcem a ukazovákem. (1b)

Nyní jehlice otočíme, špičky jehlic vedeme přes vlnu mezi palcem a malíkem. (1c)

Protáhneme vzniklou smyčkou u palce. (1d)

Nyní nasměrujeme jehlice k ukazováku. (1e)

Protáhneme spodem vlnou u ukazováku. (1f)

Špičky jehlic protáhneme opět smyčkou u palce. (1g)

Vyvlékneme palec z vlny a utáhneme na jehlicích. Díky těmto krokům nám tak vznikly dvě oka. (2a)

Postup budeme opakovat, nyní už budou oka přibývat po jednom. Až budeme mít tolik ok, kolik chceme, jednu jehlici vytáhneme a necháme oka jen na jedné. (2b)

Teď už se naučíme základní pletení, kterému se říká hladce. Na obrázku je ukázané pro lepší názornost pletení uprostřed řady, ale pleteme vždy od prvního oka v řadě a to následujícím způsobem. Všechna oka teď máte na jehlici, která je vlevo. Na levý ukazovák si namotejte trochu vlny a jehlici chyťte mezi palec a zbylé prsty. Pravou jehlici protáhněte krajním okem na té levé. (3a)

Nyní si na pravou jehlici jednou obmotejte vlnu, která jde od ukazováku. Z toho kousku vlny, který vidíte na pravé jehlici směrem k prstům levé ruky, nám potom vznikne nové oko. (3b)

Nyní pravou jehlici protáhneme okem na levé jehlici zpět, tak aby nám namotaný kousek na pravé jehlici zůstal. Levým palcem si přidržujeme oko, kterým vlnu protahujeme, aby se nám z levé jehlice zatím nevyvléklo. (3c)

Nové oko máme teď na pravé jehlici, takže to staré, kterým jsme vlnu protahovali, z levé jehlice jednoduše sundáme dolů. (3d)

Poslední oko v řadě nepleteme. Prostě jen vlnu, kterou máme namotanou na levém ukazováku, přehodíme dopředu před levou jehlici. (4a)

A poslední oko jen přehodíme bez pletení. (4b)

Řadu máme tak upletenou. (4c)

Nyní si opět jehlici s oky vezmeme do levé ruky a pokračujeme stejným způsobem v pletení další řady.

Pokud si chcete šálu udělat pruhovanou a přidat jinou barvu vlny, je to jednoduché. Prostě si jen na ukazovák namotejte novou barvu a pleťte stejným způsobem jako s předchozí vlnou. (5a)

Po upletení jedné řady novou barvou si nezapomeňte na dvojitý uzel k sobě zavázat konec staré vlny a začátek té nové. (5b)

Tento krok se vám bude hodit i pokud vám dochází vlna a potřebujete navázat nové klubko.

Když máme šálu dostatečně dlouhou, potřebujeme ji také nějak zakončit. Vezmeme si tedy háček a protáhneme ho dvěma krajními oky na levé jehlici. (6a)

Na háček si zachytíme vlnu, která jde od levého ukazováku a protáhneme ji oběma oky. (6b)

Obě oka z levé jehlice sundáme. (6c)

Oko z háčku si přehodíme zpět na levou jehlici. (6d)

Teď už jen tento postup opakujeme, tedy vždy dvěma oky protahujeme vlnu. A vzniklé oko přehazujeme na levou jehlici. Takže protahujeme háček vždy jedním původním a jedním nově vytvořeným. Když dojdeme na konec řady, zbude nám jen jedno oko. (6e)

Odstřihneme si vlnu, od klubka a za oko zatáhneme, až nám zbude jen jeden cancour. (6f)

Šálu máme hotovou, takže už jen přidělat třásně. Nastříhejte si vlnu na stejně dlouhé kousky. Vezměte háček a protáhněte okem na šále. (7a)

Za háček zachyťte prostředek jednoho kousku vlny a protáhněte na druhou stranu. Vzniklým okem protáhněte zbytek vlny a utáhněte. (7b)

Záleží jen na vás, zda budete protahovat jeden nebo dva kousky vlny a v jaké hustotě od sebe. Nakonec nezapomeňte třásně zastřihnout do stejné délky.

Možná se vám zdá pletení složité, ale věřte mi, že jakmile upletete pár řad, už pojedete jako draci.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/