Barevná nostalgie

Autor

„Jé, ta je krásná! Mami, pojď se honem podívat, jaká je na obloze nádherná duha,“ volá mně jednoho letního dne má dcerka. „Proč je na konci duhy schovaný poklad?“, chce vědět a za chvíli společně se starší sestrou rozvíjejí teorie, jak je možné, že se poklad dostal zrovna na místo, kde začíná anebo snad končí nádherně zbarvená duha a zda jej skutečně hlídají malí, roztomilí trpaslíci, nebo jiní pidimužíčci.

Ta příroda je stejně čarodějka, myslím si. Jak dokáže nádherně a barevně čarovat. Některé její barvičky jsou tak nádherné a syté a podněcují lidskou fantazii, obrazotvornost, představivost a vyvolávají radost ze života. Stejně nádherná a barevná obloha, jako je ve chvílích duhy, umí být i za úsvitu či ve chvílích, kdy se stmívá. To si příroda, společně se žhavým sluníčkem dokáže vyhrát a vykouzlit ty nejkrásnější barevné kombinace, jaké si lze jen představit.

Nebo třeba takový podzim. Vždy mám dojem, že nádhernou záplavu barev nám matka Příroda vykouzlí hlavně proto, abychom měli psychickou sílu, a odolnost zvládnou tmavé a pochmurné zimní dny a dlouhé zimní večery. A po šedé zimě přichází svěže zelené jaro, které ve většině z nás vyvolává příjemné pocity a dodává nám novou životní sílu, energii a činorodost. Žlutý sluneční svit nám dodává energii a hravost.

Někdy kouzelnice příroda čaruje tak, aby její barvičky nebyly skoro viditelné. Dokáže tak uchránit spousty zvířat. Mimikry dávají zvířatům schopnost dobře splynout s okolním, ve kterém žijí.

A s barvami a barvičkami čarujeme, nebo se o to alespoň pokoušíme, i my, lidé. Snažíme si své příbytky i veřejné budovy a stavby zařizovat v barevných kombinacích, které nejenže lahodí oku, ale zároveň pomáhají i s daným účelem, pro který je budova určena. A to nejen uvnitř budovy, ale i vně.

Barvy, nebo spíše ustálené barevné kombinace nám pomáhají v dopravě. Sladěné oblečení do některé z barev nám určují společenské konvence i při různých společenských událostech. Pracovní oblečení, respektive uniformy jsou také v souladu s profesí, která je v nich vykonávána.

Každé z barev a barviček jsem věnovala jeden článek. A následuje malé shrnutí.

Máme základní barvy, kterými jsou červená, žlutá, modrá, ze kterých mícháním dokážeme vytvořit nekonečnou variaci barev. Bílou a černou barvu nelze, stejně jako barvy základní, vyrobit mícháním.

Barvy dělíme na teplé barvy: červená, oranžová, žlutá, hnědá a na studené barvy: modrá, fialová. Zelená barva se podle odstínu může ocitnout v teplých i studených barvách. Obecně platí, že barvy obsahující převládající podíl žluté, či červené barvy nazývají se teplými, barvy s převládajícím podílem modré studenými.

Studené barvy navozují pocity klidu a podporují duševní činnost, soustředěnost.

Teplé barvy nás pobízejí k fyzické aktivitě, vybízejí nás ke sportu, povzbuzují nás k tělesným činnostem.

Kontrastními barvami se nazývají barvy ležící naproti sobě v barevném spektru. Žlutá kontrastuje fialové, zelená červené, nejstudenější barvička modrá má jako protiklad nejteplejší oranžovou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *