Hrajeme (si)

Autor

Jste v obraze, když se řeší „chlívky, questy, dožínky, gildy“? Nebo jste mimo a nevíte, o čem je řeč? Ať tak či tak, online hry dneska letí a rozhodně to není záležitost puberťáků. Kdepak a naopak! Sází a sklízí a pěstuje a chová skoro kdekdo, nehledě na věk, zaměstnání a často i ne/dostatek času. Aspoň jednou denně se to přece dá zvládnout! A taková podle mě celkem milá závislost je tu.

Kdo je neznalý, nikdo mu nic nedoporučil a chce si prostě nějakou online hru najít, zadá do vyhledavače „online hry“, vyjede mu nějakých 2,5 milionu odkazů! Můžete najít spoluhráče pro šachy, scrabble, téměř jakoukoliv hru, která vás napadne. Pak jsou tu hry dlouhodobé, na kterých pracujete souvisle, mají jistý cíl a jsou „in“ pro svoji zábavnost i přístupnost. Představím vám trochu podrobněji dvě hry, se kterými mám vlastní zkušenost, proto o nich můžu psát „zasvěceně“. Jedná se o Farmeramu a Zelené impérium. Existuje samozřejmě spousta dalších her. Například si tak, kde si stavíte svoji zoo, nebo kde jako rytíř bojujete o území či kde chováte dinosaury… Jen si vybrat. Většina her je k dispozici v různých jazycích a hrají ji tedy lidé doslova po celém světě.

Pár hesel

Abych nenechala zmatené ty, které hesla v úvodu ve spojitosti s hrami neoslovila, tak v krátkosti vysvětlení:

  • Chlívky – „vytuněné“ chovatelství, kdy kromě zvířat získáváte i produkty z nich, jako je mléko, vejce, vlna a další.
  • Quest – úkol, který dostává hráč a má jej splnit (ale nemusí). Většinou funguje jistá řada questů – úkolů, kterými se postupně hráč prokousává k výhodnějším a zajímavějším odměnám.
  • Dožínky – aktuální podzimní hra v rámci Farmeramy, není povinné se zapojit. Ale kdo by nechtěl mít na zahradě kaštan, který jinak získat nelze..?!
  • Gilda – jakýsi spolek, kde se tvoří jedna společná komunita, jejíž členové spolupracují a většinou tvoří i společné dílo.

Farmerama

Zkráceně nazývána „farmou“. Hráč se stává farmářem a buduje si vlastní farmu, kde pěstuje plodiny a chová zvířata. Hra dostala několik ocenění na hráčském poli a o její oblíbenosti svědčí i více než 14 milionů farmářů, ze kterých můžete potkat najednou online i přes půl milionu! Hra má přes 65 tisíc fanoušků na Facebooku a i na našem webu má několik zapálených farmářů. Hra je velice inovativní, stále přichází s něčím zajímavým, novým a aktuálním. Na Farmě má hráč 12 sousedů, se kterými si vzájemně může posílat dárky, vzájemně dostávají body za postupy do dalších levelů. Kromě plnění úkolů přichází za farmářem zákazníci, kteří mají různé požadavky a je na vás, zda na jeho obchod přistoupíte nebo ne. Buď pro něj plodiny a zvířata máte, nebo je připravíte, nebo obchod neuzavřete. Co neovlivníte je počasí, kterému stejně jako ve skutečnosti neporučíte a tam je doporučeno svá pole kvalitně hnojit. Od toho také máte zvířata, abyste hnůj po jeho vykydání získali. Hra se vším všudy. https://www.farmerama.cz/

Zelené impérium

Hra zvaná zkráceně „ZI“ nebo „Impérko“, kde se hráč stává trpaslíkem, starajícím se o vlastní zahrádku a může i spolupracovat s ostatními trpaslíky a pokusit se o stavbu společného Divu světa. Trpaslík postupně pěstuje různé plodiny. Začíná se na několikaminutové mrkvi, časem se propracuje i na pěstování, které trvá i několik týdnů. Pravda, zde se hra stává trochu zdlouhavou, ale zase je menší šance návykovosti. K dispozici jsou vychytávky jako auto, které vás rychleji dopraví do města či na jiné zahrádky (které si časem můžete pořídit) či pomocní trpaslíci na zalévání, sázení nebo sklízení. Za plotem vám pak přichází zákazníci, kteří mají zájem o lépe či hůře placené nákupy. Opět je na vás, koho potěšíte spoluprací, a odejde rozzářený, nebo ho zklamete a hromově se urazí. Sázej, sklízej, na každou půdu útoč. A vyháněj krtky! https://www.zeleneimperium.cz/

Nevýhody online hraní

Jak jsem již nadhodila, některé hry jsou opravdu zábavné a dokážou člověka chytit, až pohltit. Takže pozor na závislost, aby děti měly co jíst a nenabízeli jste jim jen vypěstovaný online salát a k tomu vejce z online chlívku. Také manželka se může dočkat lilie či růže, která vám sice dala hodně práce, ale přes počítač přeci jen tolik nevoní. Když utratíte všechny krejcary, zlaté a další mince, je možnost si je nakoupit za peníze reálné. V této fázi už se mi to nezdá zcela výhodné i z finančních důvodů. Hra vás tak může zruinovat nejen časově a psychicky, ale i ekonomicky. Takže jak se říká: „hrajte s mírou“!

Výhody online hraní

Je to zábava, je to relax, je to odpočinek. Díky různým úkolům si lze také trénovat logiku, díky propočtům výhodnosti nákupů a prodejů i matematiku. Čím dál oblíbenější jsou hry dlouhodobé, kde se dají navazovat přátelství, stejně tak jako je mohou hrát již známí přátelé a/nebo rodina a mají postaráno o další společnou zábavu (pokud spolu nekomunikují jen takto, pak už to moc zdravé není).

Mám ráda stolní hry, baví mě hrát normální pexeso, miluju čerstvé květiny, ráda hladím živá zvířata. Ale přesto jsem také online hráč. Baví mě to. A snad ještě i v rámci relativně zdravého rozumu.

Jak jste na tom vy s online hrami? Jak jste se chytili? Kolik času jim věnujete? Proč ne-hrajete?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *